«Лікам України» не продовжили договір оренди цілісного майнового комплексу. Що далі?

2021-08-06 07:24

Пару років тому про «Ліки України» в Чернігові не говорив хіба що ледащий. Тоді це комунальне підприємство опинилося в центрі скандалу, пов’язаному зі здачею в оренду його цілісного майнового комплексу (ЦМК) і реорганізацією самого підприємства шляхом приєднання до ТОВ із однойменною назвою. 

З тих пір чимало води спливло, але судові тяжби, що розпочалися тоді, тривають до сьогодні, каже нинішній очільник ТОВ «Ліки України» Ігор Назаренко. Він же – колишній керівник комунального підприємства.

Але 29 жовтня поточного року спливає термін договору оренди цілісного майнового комплексу КП «Ліки України». Питання про його продовження винесли на чергову сесію.  І депутати його не підтримали. Чи не постраждає від прийняття такого рішення населення? Які наслідки будуть для обласної ради і самого підприємства? Ці запитання адресую керівникові ТОВ «Ліки України» Ігоря Назаренка.

- Отже, Ігорю, чи варто переживати жителям чернігівських громад, що вони можуть залишитися без ліків?

- Перш за все, хочу наголосити, що після того, як рішення сесії вступить у силу, підприємство нікуди не зникає, його структура залишається, просто ми працюватимемо в іншому форматі – буде не 107 аптечних закладів, а 78. Свої соціальні зобов’язання ми продовжимо виконувати як перед населенням області, так і перед лікарнями, адже маємо договори з ними до кінця цього року, тож виконуватимемо їх у повному обсязі.  

На жаль, не продовження договору оренди для ТОВ по суті означає не продовження договору оренди для 16 районних діючих аптек, 12 діючих сільських аптек і аптечного складу. Більше від цього, звісно, постраждають жителі сіл. У селі аптеки завжди були дотаційними, а наше підприємство їх завжди підтримувало за рахунок свого загального прибутку, щоб вони працювали. Яким чином зараз налагоджуватиметься робота таких аптек у Добрянці, Любечі, Тупичеві та інших населених пунктах, це велике питання, над яким депутатам  доведеться подумати. Очікую, що може виникнути проблема для жителів певних районів із паліативною допомогою – це забезпечення сильнодіючими лікарськими засобами, котрі використовуються при тяжких захворюваннях і які видаються в аптеках за рецептом від лікарів. Наприклад, у Прилуках є дві аптеки – № 67 і № 190, котрі мають відповідний фах спеціалістів, відповідну ліцензію, і ці аптеки, на жаль, потрапляють до складу ЦМК, якому не буде продовжено договір оренди. 

Зрозуміло, що невдовзі депутатам доведеться приймати якісь рішення, щоб виправити цю ситуацію. Якими вони будуть – побачимо.

- У вас ще є аптечне виробництво. Як складеться його доля?

- Із 16 аптек, що опинилися в зоні ризику через не продовження договорів оренди, в двох –  № 206 у Чернігові та № 67 у Прилуках – відбувається аптечне виробництво. Це теж – окремі ліцензії, умови, фахівці. Тож знадобиться значний час, щоб відновити таку роботу. А щоб налагодити його належним чином, потрібен тривалий час. Основні препарати, котрі виробляють наші аптеки, перш за все  –  препарати для дитячої обласної лікарні. Відбувається індивідуальне фасування і дозування ліків для кожної дитини – під її вагу. Таких ліків не виробляє жодне виробниче фармацевтичне підприємство. На нашому аптечному виробництві також виготовляються краплі для очей, а також інфузійні препарати за рецептурою – популярні заспокійливі засоби, котрі використовуються в багатьох наших лікарнях для реабілітації та відновлення пацієнтів.

Наразі я не уявляю, як надалі розвиватимуться події. Адже під час сесії хтось із депутатів говорив про приватизацію, хтось про аукціони, але ніхто з них не уявляє, яке величезне соціальне навантаження несе Товариство. 

Головне в фармацевтичному забезпеченні те, що воно має бути безперервним – як і медичне. Людям потрібна фармацевтична допомога щоденно. Тут дуже висока відповідальність, тому сподіваюся, що ми все ж ще раз повернемося до обговорення з депутатами, які, можливо, просто не розуміють важливості цього питання.

- Як вважаєте, чи відчує обласна рада наслідки прийняття цього рішення?

- Думаю, що тепер у неї попереду багато роботи. По-перше, потрібно надати відповідь громадам, як надалі організовуватиметься фармацевтичне забезпечення. Виникне чимало питань стосовно подальшого утримання приміщень аптек та складу, що входять до складу ЦМК. Їхня площа – чимала: 206 аптека – 2200 кв м, склад – 6600 кв м, центральні районні аптеки, загальна площа яких понад 20 тис. кв м. А дія договору закінчується якраз у період опалювального сезону. Плюс електроенергія, охорона. Тобто, фінансове навантаження на бюджет значно зросте, а воно не співставне з тим доходом, який можна отримати від реалізації.

Ще однією проблемою може стати те, що продати або виставити на аукціон, як пропонував хтось із депутатів, не можливо. Адже серед судових рішень є рішення про накладення арешту, про відчуження цього майна. Тобто, це вже компетенція не обласної ради, а правоохоронних органів. 

Ну і, звісно, час. Навіть на відновлення діяльності комунального підприємства потрібно буде  щонайменше кілька місяців. Щоб отримати ліцензію – до 5 місяців. Як встигнути це зробити, коли все ще на нульовій стадії, а до кінця дії договору залишилося три місяці? Тож для управління комунального майна, і для обласної ради це буде важка ноша.

- Що відбудеться з ТОВ «Ліки України»?

- Для нас це буде складно, в першу чергу, через те, що за нами – люди. Звісно, ми зробимо все від нас залежне, щоб зберегти колектив. Когось із працівників, наприклад, переведемо до інших аптек. Але гостро стоїть питання з працівниками, які задіяні на виробництві. Там є дуже висококваліфіковані, цінні спеціалісти, яких залишилося дуже мало. Працюватимемо до 29 жовтня, потім, із закінченням договору оренди, анулюється наша ліцензія. Тож потрібно шукати приміщення, щоб розмістити там виробництво і відновити його в найкоротші терміни. Для того, щоб створити відповідну базу, потрібні певні вимоги до приміщення, обладнання, персоналу, потрібно отримати нову ліцензію. Ми дуже зацікавлені в тому, щоб мати своє виробництво. Але я не впевнений, що ми зможемо вкластися в той короткий період, що залишився. Боюся, що може утворитися певний вакуум, коли ми не встигнемо виконати всі вимоги для запуску нового виробництва, а ті, хто прийдуть працювати на звільнених площах, не матимуть на це ліцензії. 

Ще однією нашою проблемою залишається фармацевтичний склад. Знайти сьогодні приміщення за необхідним форматом, котре відповідало би всім вимогам, отримати на нього ліцензію, сформувати окремий штат спеціалістів – досить проблематичне питання для Чернігова. Готового складу в нас немає, для його підготовки потрібно чимало часу, якого у нас також немає. Звісно, в нас є тимчасове рішення, котре дозволить нам виконати всі наші зобов’язання перед нашими контрагентами, – орендувати фармацевтичний склад у Києві. Але і в цьому випадку є певні негативні моменти для Чернігівської області – нам доведеться працевлаштовувати жителів інших регіонів та сплачувати частину податків до бюджету іншої області.  
- Яку поставимо крапку в нашій розмові – песимістичну чи оптимістичну?

- Для підприємства я б поставив оптимістичну, тому що воно залишається і зможе гідно пройти цей етап. І песимістичну для тих, хто приймав таке рішення, адже я впевнений – відповідей вони не мають.   

Коментар фахівця 

Сергій Свиридов, заступник начальника управління комунального майна Чернігівської обласної ради:

- З юридичної точки зору рішення могло бути і «за», і «проти». Економіка, дійсно, була на користь оренди. Бюджет зараз втратить надходження з неї. А щоби поновити господарчу діяльність комунального підприємства «Ліки України», потрібно виділяти кошти. Наприкінці 2019 року – на початку 2020-го орендар ТОВ «Ліки України» перерахувало до обласного бюджету 26 млн грн за викуплені товарні залишки (ліки в аптеках). Для того, щоб комунальному підприємству закупити товари і розпочати їх реалізовувати, потрібно виділити йому щонайменше20 млн грн. Чи готовий до цього бюджет? Звісно, зараз, уже керуючись прийнятим рішенням, будемо розпочинати роботу, пов’язану з поверненням цього майнового комплексу. Комунальне підприємство існує, воно є в реєстрі, зараз буде поновлюватися бухгалтерський облік, передаватися майно, проводитися інвентаризація, комплектуватися штат. Чи це доцільно? Рада вирішила, що так.

Спілкувалася Алла ПРИМА

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21