Годування груддю найкраще для здоров’я матері та дитини

2021-08-05 10:06

Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування проводиться щорічно з 1 по 7 серпня за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я.

В Україні тиждень грудного вигодування триває з 2001 року.

Під керівництвом генерального директора Василя Гусака КНП «Пологовий будинок» ЧМР щорічно бере участь у проведенні Всеукраїнського тижня підтримки грудного вигодовування, який проходив під різними гаслами: «Підтримуємо грудне вигодовування заради здоровішої планети»; «Вигодовування грудьми – переможний гол на користь життя»; «Годування грудьми – основа життя»; «Підтримуємо грудне вигодовування разом».

Майже кожна мати може годувати груддю. Якби всіх дітей годували грудним молоком протягом перших шести місяців життя, то близько півтора мільйона дітей у світі було би врятовано від інфекцій та негативних наслідків щороку, а здоров’я та розвиток мільйонів інших був би набагато ліпший.

Грудне молоко – це найкраще, що може отримувати немовля. Грудне молоко краще за молоко тварин, штучні суміші, сухе молоко, чай, солодкі напої, вода. Грудне молоко легко засвоюється дитиною, забезпечує найкращий її розвиток, захищає від різних хвороб.

Дитина, старша за 6 місяців, потребує різноманітної кількості додаткової їжі, але годування грудним молоком повинне продовжуватися до другого року життя і більше.

Починати годувати груддю слід із першої години життя. Початок годування одразу після народження стимулює процес вироблення грудного молока у матері. Часте годування сприяє збільшенню виділення молока. Від народження дитина повинна їсти стільки, скільки хоче. Якщо малюк спить більше, ніж три години після останнього годування, його треба ніжно розбудити і запропонувати грудне молоко.

Плач дитини не є ознакою того, що дитині потрібна інша їжа чи вода. Коли дитина плаче, це означає, що її треба потримати на руках і приголубити, деяких дітей заспокоює смоктання грудей. Збільшення разів смоктання призведе до збільшення виділення молока. Годування груддю може заспокоїти дитину, яка розхвилювалася.

Дітям не можна давати соску чи пити з пляшки, оскільки смоктання цих предметів відрізняється від смоктання грудей.

Використання сосок чи пляшечок може призвести до зменшення кількості молока у матері. Діти, які годуються груддю, зазвичай отримують більше уваги, ніж діти, що їдять із пляшечок. Увага, що приділяється немовлятам, допомагає їм рости, розвиватися та відчувати себе у безпеці. Діти, які були на грудному вигодовуванні, більш урівноважені, емоційно стабільні, характеризуються комунікабельністю та високою руховою активністю. Звуки материнського серцебиття, лагідної розмови, запах, тепло материнського тіла, смак грудного молока – найкомфортніші умови для дитини. Фізичний контакт матері та дитини під час годування грудьми в перші місяці або роки життя породжують психоемоційну близькість матері й дитини упродовж життя.

Молозиво, густа жовта молочна речовина, яка виробляється у матері в перші кілька днів після пологів, є найкращою їжею для новонароджених. Воно дуже поживне і допомагає захистити дитину від інфекцій. Молозиво та грудне молоко – це перша вакцинація дитини, вони допомагають попередити діарею, захворювання дихальних шляхів, інші інфекції.

Якщо зважування дитини показує, що вона недостатньо набирає вагу:

  • можливо, дитину треба частіше годувати і робити це щонайменше 12 разів на добу;
  • дитині, можливо, треба допомогти правильно прикластися до грудей;
  • дитина може бути хвора, тоді її слід показати кваліфікованому медичному працівникові.

У КНП «Пологовий будинок» ЧМР для успішного першого годування груддю відразу після народження забезпечується безперервний контакт «шкіра до шкіри» матері та дитини протягом 2-х годин, також медичні працівники допомагають матері розпочати грудне вигодовування протягом 1-ї години після народження дитини. Малюк після народження деякий час відпочиватиме, лежачи у контакті «шкіра до шкіри». Тривалість відпочину для кожної дитини індивідуальна (в середньому – 30-40 хв.)

Переваги грудного вигодовування для дитини

Незважаючи на фізіологічну незрілість травного тракту в новонароджених, материнське молоко добре засвоюється ними і забезпечує потреби дитини.

В материнському молоці містяться всі необхідні речовини для росту і розвитку дитини в таких формах і кількостях, що максимально засвоюються і мають оптимальну температуру.

Специфічні та неспецифічні фактори захисту, що містяться у грудному молоці, запобігають росту патогенної мікрофлори і розвитку інфекційних захворювань.

Білки грудного молока позбавлені антигенних властивостей та не сприяють виникненню харчової алергії.

Частота виникнення хронічних захворювань травного тракту й органів дихання, порушення обміну речовин, цукрового діабету, атеросклерозу, стоматологічних та ортопедичних проблем значно менша.

Переваги грудного вигодовування для матері

Годування грудьми – невід’ємна частина репродуктивного циклу жінки (вагітність-пологи-лактація-годування грудьми), що позитивно впливає на здоров’я жінки.

Годування грудьми зменшує ризик виникнення гнійно-септичних захворювань, пухлин молочних залоз, матки та яєчників.

При годуванні грудьми жінка сповна відчуває радість від материнства. Вірогідність того, що мати залишить свою дитину значно зменшується.

Грудне вигодовування економічно вигідне.

Грудне вигодовування дітей – національна традиція в Україні. Вітчизняна школа лікарів – неонатологів, педіатрів, акушер-гінекологів традиційно розглядала грудне вигодовування як єдиний фізіологічний вид вигодовування, який забезпечує повноцінний розвиток і здоров’я дитячого організму.

Дитина має вигодовуватися грудьми матері – так закладено природою і так повинно бути.

Підготували Людмила ДУДКО, зав. відділенням новонароджених
Вікторія БАЗАРНА, лікар педіатр-неонатолог

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13