Чи готуватися до штаму «Дельта»?

2021-07-30 08:12

За прогнозами Міністерства охорони здоров’я України, вже восени «Дельта» може стати домінуючим штамом коронавірусу в нашій країні. Як готуватися до нового штаму? Що про нього відомо? Яка у нас сьогодні ситуація із захворюваністю? На ці та інші важливі запитання відповів лікар-пульмонолог Чернігівської обласної лікарні Іван Тельнов.

— Іване Сергійовичу, чи планується у нас вводити чергові карантинні обмеження?

— За прогнозами МОЗу, в Україні можлива нова хвиля коронавірусу та запровадження нового карантину. Захворюваність на COVID-19 зараз зростає в усьому світі. У Сполучених Штатах Америки, Великій Британії, країнах Європи. На мою думку, Україну це теж не мине і карантин все ж таки введуть. І є всі підстави вважати, що переважатиме штам «Дельта». 

— Яка ситуація захворюваності на COVID-19 у Чернігові та області?

— Зараз великої кількості хворих нема. За день стає відомо про 10-12 випадків в усій області. Епідемічний поріг не перевищується, тому Чернігівщина в «зеленій зоні». Значні карантинні обмеження поки що не плануються. 

— Чи є у нас хворі зі штамом «Дельта»?

— Для того, щоб визначити конкретний штам коронавірусу, треба проводити спеціальне дороговартісне дослідження. Його роблять лише в Києві. У Чернігові працює лабораторія для проведення полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) тестів на коронавірус. Якби у нас були хворі з цим штамом, ми б уже знали. 

— Що відомо про новий штам «Дельта»? Чому він вважається найбільш небезпечним?

— Штам «Дельта» більш заразний та агресивний. Хвороба протікає швидше, важче і особливо вражає молодих людей і тих, хто не вакцинований.

— Чи потрібна вакцинація від коронавірусу, якщо людина має високий показник антитіл?

— Вакцинація потрібна в будь-якому випадку. І для цього не треба визначати рівень антитіл. Жодних клінічних настанов із цього приводу у світі нема. В жодній «розумній» країні ніхто не здає аналізи на рівень антитіл перед вакцинацією. Вони не свідчать про специфічний імунітет і невідомо, яким він буде в подальшому. Наголошую, що вакцинуватися треба обов’язково, незалежно від рівня антитіл у крові. 

— Яка зараз у нас ситуація з кількістю вакцинованих? Якими вакцинами сьогодні можна щепитися в наших пунктах вакцинації?

— Зараз у нас є «Pfizer», «Moderna» і в пунктах щеплення при медичних закладах є вакцина «CoronaVac». Не можна сказати, що якась вакцина гірша, а якась краща. Всі вони приблизно однакові. Всі схвалені Всесвітньою організацією охорони здоров’я і мають відповідні сертифікати якості. Багато людей починають вигадувати собі причини не вакцинуватися: серцево-судинні захворювання, хронічні захворювання органів дихання. Але хронічні хвороби не є протипоказанням до вакцинації. Єдине протипоказання — це вроджений імуннодефіцитний стан або наявність тяжкої алергічної реакції на першу дозу вакцини. 
Щодо кількості вакцинованих. У наших пунктах вакцинації можна побачити великі черги, але в реальності у нас дуже маленький відсоток вакцинованих. Темпи вакцинації знизилися. Сьогоднішній відсоток вакцинованих недостатній для формування колективного імунітету. Взагалі, в Україні щеплено менше 3% населення. 

— Чи можна вакцинуватися різними вакцинами в перший і другий етап?

— Згідно з клінічними настановами нашого МОЗу, якщо людина почала вакцинацію «CoronaVac», то друга доза теж повинна бути «CoronaVac». Якщо перша доза «Pfizer», то другою дозою може бути «Moderna», але краще, щоби це була «Pfizer». Те саме стосується і вакцини «Moderna». Якщо перша доза «AstraZeneca», то другою дозою може бути «Pfizer» чи «Moderna», але не раніше ніж через 12 тижнів після першої вакцинації. Але в ідеалі щеплюватися бажано однією вакциною.

— Зараз ходять розмови про те, що людям, які вакцинувалися «CoronaVac», після двох доз треба буде вакцинуватися третьою бустерною дозою якоїсь іншої вакцини. Чи це так і наскільки в цьому є необхідність?

— Я не зустрічав такої інформації. На мою думку, це фейк. Двох доз «CoronaVac» достатньо для захисту людини від коронавірусу, — говорить лікар.

Згідно з останніми даними телеграмканалу «Коронавірус_інфо», від початку кампанії сумарна кількість зроблених щеплень становить 4 812 500. З них отримали 1 дозу — 3 099 709 осіб, завершили вакцинацію (отримали 2 дозу) — 1 712 791 особа (з них 2 особи отримали 1 дозу за кордоном). 

Спілкувалася Валентина НАУМЕНКО 
Фото з Інтернету 

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21