На Валу професійний арборист лікує вікову вишню-антипку

2021-07-27 08:09

«Якщо подивитися зі сторони – ця величність і ці розлогі скелетні гілки, то такої вишні я ще не бачив», – так Володимир Ветроградський, який працює із деревами по всій Україні вже понад 20 років, каже про вікову вишню антипку на Валу. Він професійний арборист із Києва. Його основна задача – зберегти ті дерева, що мають цінність, і реальний шанс на відновлення. Як наприклад, 300-річний дуб Шептицьких і груша Франка, йдеться в сюжеты телеканалу Дитинець.

Зокрема ця вишня, за словами чоловіка, унікальна як своєю невисокою розлогою кроною, так і віком, приблизно 115-120 років, і при цьому потребує не надто складного лікування.

Володимир Ветроградський:

- По-перше, це робота з кроною. Це займає близько двох днів. І робота зі стовбуровими порожнинами. Всі гнилі місця потрібно прочистити, видалити трухлу, мертву деревину. Бо саме ці порожнини впливають на механічну стійкість всього дерева. Відповідно, якщо не пролікувати їх, то дерево з часом може просто розвалитися.

На ці роботи потрібно вже від тижня до двох, бо вони є більш ювелірними і точними, а будь-яка помилка може зашкодити дереву в майбутньому. Найближчим часом Володимир зробить комплексну структурну стрижку крони, переробить ті зрізи, які були виконані неправильно і почали підгнивати, та обробить усі рани гілка за гілкою.

«Якщо її вилікувати, то вона протягне мінімум 60 років. І після грунтовного лікування, до питання не потрібно буде повертатися роками», – каже арборист.

Найчастіше дерева страждають від ураження листя та крони, хвороб, комах шкідників, а також механічних пошкоджень.
Більшість зелених насаджень з‘явилися у місті у повоєнні роки, коли пріоритетом була не якість, а кількість, і не було практики професійного системного догляду. Нині ж це намагаються змінити. Зокрема, вилікувати і зберегти легендарну чернігівську вишню, а разом із тим і перейняти досвід для порятунку решти, Володимира запросив керівник «Зеленбуду».

До прикладу, попередня робота арбориста у Чернігові – порятунок 60-річних верб на території одного з корпусів політехніки, за ініціативою і кошти громадськості. Це дерева, що підійшли до своєї вікової межі. Натомість, на лікування лише одного з них, потрібно майже 70 тисяч гривень. І немає гарантії, що вони проживуть ще хоча б з десяток років і це доцільні витрати. За такі кошти можна придбати 5 молодих десятирічних дерев, діаметром – до 20 см по стовбуру, з яких буде не менше користі, впевнений керівник КП «Зеленбуд» Артем Стах.

Аби всі рішення щодо зелених насаджень були продуманими і зваженими, підприємство розширює свою співпрацю і з іншими фахівцями та залучає до своєї роботи еко-активістів міста.

Лікування вишні-антипки для міста обійдеться у 12, максимум 15, тисяч гривень. Ще у 2010 році її хотіли оголосити ботанічною пам‘яткою природи місцевого значення. Однак, через бюрократичні процедури, документи досі не оформили.

Фото з Інтернету

 

Інші новини:


День міста та 78-а річниця вигнання нацистів із Городнянщини

Хоча погода внесла свої корективи у хід проведення свята, але всі охочі змогли знайти для себе розваги та отримати гарні емоції під час відзначення Дня міста та 78-ї річниці вигнання нацистів із Городнянщини.

2021-09-24 12:57