Валерій Зуб: «Головне завдання – повернути Національному інституту раку ім’я ключової онкологічної установи України»

2021-07-26 10:39

У Національному інституті раку МОЗ України розпочала роботу Наглядова рада, склад якої був затверджений Постановою Кабінету Міністрів України. 

Її очолив лікар-онколог, голова підкомітету з питань профілактики та боротьби з онкологічними захворюваннями Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, народний депутат України Валерій Зуб. Його призначення одноголосно підтримали всі члени Наглядової ради.

Про співпрацю з керівництвом ключової онкологічної установи країни, виклики, що нині стоять перед новоствореною Наглядовою радою, її першочергові завдання та глобальні проєкти, котрі будуть реалізовуватися – розмова з Валерієм Зубом.

– Валерію Олексійовичу, Національний інститут раку – це установа, котра, якщо можна так сказати, визначає всю політику в галузі онкології. Наглядова рада при ньому існувала і раніше, але чи працювала?

– Так, Наглядова рада Національного інституту раку існувала і раніше, минулий склад був затверджений Кабміном у 2011 році. Але фактично рада перестала працювати вже з 2015 р. Не було навіть Положення про роботу, тому говорити про якісь результати, на жаль, не можу.

– Хто ввійшов до новоствореної Наглядової ради та яка її функція?

– Відповідно до Постанови КМУ, це – представники Міністерства охорони здоров’я, народні депутати, науковці, головні лікарі онкологічних закладів. Але найголовніше, вперше до складу ради увійшла представниця пацієнтської організації, що надасть можливість подивитися на проблеми та розвиток закладу очима пацієнтів. Вважаю, що такий склад професійно зможе оцінити всі напрямки роботи.

На мою думку, вдалось залучити дійсно тих представників, які переживають за онкологічну службу країни, і сподіваюсь, що цей ентузіазм збережеться на весь період роботи Наглядової ради.

– Яке найперше завдання стоїть перед вами, як перед очільником Наглядової ради?

– Перше і, напевно, основне моє завдання як голови Наглядової ради - це повернути Національному інституту раку ім’я ключової онкологічної установи України. Це заклад, котрий створювався під егідою Президента України. Принципом його роботи має стати сталий розвиток, створення сучасних протоколів лікування, оновлення обладнання, залучення максимальної кількості постійних клінічних досліджень тощо. Крім того, важливою є і наукова робота Інституту. Потрібно інтегрувати у світовий науковий простір, розширювати міжнародне науково-медичне співробітництво.

Незабаром відбудеться перша робоча зустріч Наглядової ради, на якій буде затверджений План короткострокових завдань та глобальних проєктів.

Уже в цьому році планується відкриття лабораторії молекулярно-генетичної діагностики та експериментальної онкології, що дасть змогу отримати міжнародну сертифікацію вакцин проти раку та налагодити більш широке використання вакцин на державному рівні.

Завершення будівництва променевого корпусу, довгобуду, що триває вже понад 10 років. Встановлення лінійних прискорювачів. Тобто, зараз ми плануємо завершувати ті проєкти, які не робилися роками.

Також у планах будівництво центру гематології та трансплантації. Це – надважливий проєкт, котрий значно покращить ситуацію з постійними проблемами трансплантації кісткового мозку в Україні та вимушеним виїздом пацієнтів на лікування за кордон.

–  Наглядова рада створюється для незалежної оцінки роботи закладу, що передбачає тісну спів­працю з керівництвом закладу. Які у вас стосунки із директором та головним лікарем Національного інституту раку?

– Із головним лікарем Національного інституту раку Андрієм Безносенком ми знайомі вже багато років. Неодноразово зустрічалися на онкологічних конференціях і конгресах, також ми входимо до складу правління асоціації онкологів України.

Андрій Безносенко – це головний лікар, який постійно вдосконалюється і тримає руку на пульсі розвитку сучасної онкології.

Тому його пропозиції і досвід ми обов’язково використаємо при визначенні пріоритетних напрямків розвитку закладу.

Нині виконуючий обов’язки директора інституту раку Андрій Шипко – це 100% менеджер із багатим досвідом. Мені імпонує його зацікавленість у всіх процесах закладу – від господарських до медичних і наукових. Сподіваюся, що колегіально ми задамо достатній темп для реалізації поставлених цілей і завдань!

– Не боїтеся відповідальності, котру на вас покладено, як на голову Наглядової ради основного онкологічного закладу України, в поєднанні з насиченою депутатською діяльністю?

– У мене є досвід успішних реалізацій регіональних проєктів – будівництва, масштабних ремонтних робіт, відкриття нових відділень… За неповний період діяльності на посаді головного лікаря вдалось осучаснити заклад, і це, враховуючи те, що майже всі рішення доводилося приймати самостійно.

Виклики, котрі зараз ставляться перед Наглядовою радою Національного інституту раку, полегшує те, що є потужна команда професіоналів і, сподіваюсь, однодумців, тому і рішення повинні прийматися колегіально та виважено.

Підготувала Алла ПРИМА

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42