Свято – світле, діти – особливі, можливості – рівні…

2019-09-05 12:27

День знань – завжди свято мудрості, доброти й людяності. А для дітей з особливими потребами цей день надзвичайний по-своєму. Тим, що він – як у всіх звичайних дітей. А вихованці, хоч і з особливими потребами, але, завдяки своїм педагогам та інклюзиву, сьогодні соціально адаптуються в життя.

Перший дзвінок на святковій лінійці в комунальному закладі «Чернігівський навчально-реабілітаційний центр №2» міської ради був своєрідним ключем, що відкрив першокласникам  двері у новий світ – знань, розуміння, віри та надії на краще майбутнє з їхньою першою вчителькою Наталією Павленко й вихователькою Оксаною Усик. Свято було наповнене живою енергетикою, що передавалася всім навколо: хвилювання батьків, радість учителів та вогонь жаги до знань учнів. Мені було до нестями цікаво й трепетно спостерігати за дійством. Діти цього закладу активні, відкриті та щирі, їхні серця переповнені добротою й вірою в казку. Кожен із них є майстерним актором, що з радістю зіграє будь-яку роль, як сьогодні: чи то Буратіно, чи Мальвіни, що не дадуть учням потрапити до країни дурнів;  перетвориться на естрадного співака, що кожною нотою може передати всю глибину пісні, навіть англійською мовою; стане запальним танцівником, котрий своїми рухами та усмішками запалить усіх глядачів чи стане бездоганним оратором, привітавши школярів зі святом. А що вже казати про мужність і силу майбутніх захисників, що сьогодні мали честь винести прапор…

Саме таким був цей день. І цю душевну, світлу, доброзичливу атмосферу створює не тільки сьогодні, а й щодня директорка закладу Регіна Гусак – своєрідний «індикатор» для дітей. Вона допомагає виявити їхні таланти, віднайти сили в боротьбі за знання та здоров’я і є джерелом підтримки, позитиву, натхнення й мудрості для вчителів та батьків. 

Для закладу сьогоднішній День знань особливий – урочисте відкриття кабінету соціально-побутового орієнтування, який відремонтовано та оснащено за рахунок благодійних коштів. На лінійці були присутні меценати: голова спілки нотаріусів Чернігівщини Олександр Красногор, власник мережі кав’ярень «Лакі кофі» О. Олійник та представниця Ощадбанку Олена Шульга. Також до закладу завітали представники комунального підприємства «АТП-2528», із запрошеннями на атракціони – директор Центрального парку культури і відпочинку Володимир Хольченков. Діти отримали привітання й подарунки від Чернігівського міського голови. До школярів з вітальними словами  звернувся олімпійський чемпіон, як зазначила директорка, «бренд, талісман нашого навчального закладу» Андрій Дериземля – начальник Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради, з пісенним привітанням – Ігор Хонін.

«Деснянська правда» поспілкувалася з директоркою у присутності колег: Людмили Коваленко – начальника відділу інклюзивної освіти Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, Анни Костюк – інструктора з ЛФК, Оксани Свириденко – завуча з навчально-методичної роботи та під час інтерв’ю дізналася про специфіку роботи НРЦ.

«У закладі надають дошкільну, початкову, середню та старшу освіту. Наповнюваність класів – до 12 учнів, але за новим положенням про НРЦ у класі може навчатися максимум 6. Зважаючи на специфіку роботи закладу уроки тривають по 40 хвилин, а в кожному класі є групи подовженого дня. «Усі педагоги закладу мають дефектологічну освіту, або навчаються, або проходять обов’язкові курси при обласному інституті післядипломної педагогічної освіти; також із дітьми працює соціальний педагог», – зазначила директорка.

«Центр має спортзалу, залу ЛФК, швейну та столярну майстерні, кабінет соціально-побутового орієнтування, сенсорну та класні кімнати. «Торік за кошти міського бюджету було зроблено всі санітарно-гігієнічні вузли на першому поверсі. Вони стали доступними для дітей з порушенням опорно-рухового апарату. Наступного календарного року плануємо робити потужну дороговартісну реконструкцію системи опалення, бо наразі вона вмурована у стіну. Також поступово плануємо вирішити проблему з каналізацією та санвузлами на другому поверсі», – повідомляє Регіна Вікторівна. – Придбали й нові пральні машини, холодильники, сушарку. За кошти громадського бюджету було оснащено дитячий майданчик, який тепер доступний для всіх дітей мікрорайону. Завдяки цьому школярі соціалізуються, спілкуються та граються з місцевою дітворою.

У своїй роботі педагоги використовують багато інноваційних методик, зокрема з ЛФК: Альфа Гравіті, каністерапія та ін. Майже в кожному класі працюють з інформаційними технологіями.  Багато годин приділяють трудовому навчанню, соціально-побутовому орієнтуванню та корекційним заняттям. НРЦ також проводить консультативні послуги для батьків дітей з порушеннями розвитку. 

До закладу зараховуються діти з допустимими медичними та психіатричними діагнозами, що обов’язково мають витяг ІРЦ, де описано, за якою програмою рекомендовано навчатися та зазначено кількість корекційно-розвиткових занять і яких саме.  Проте остаточний вибір, де навчатиметься дитина, залишається за батьками.

В НРЦ є три класи які навчаються за реформою НУШ – два других і один перший; 63 дитини навчаються за індивідуальною програмою, бо постійне перебування в колективі емоційно розбалансовує їх, однак ці діти можуть приходити на деякі корекційні уроки й виховні заходи.

Працівники закладу всіма силами підтримують індивідуальну динаміку таких учнів і допомагають їм з часом освоїтися в колективі. Прикладом є історія успіху Івана Болтова, учня  4-го класу. Ми поспілкувалися з мамою Вані Наталією, адже перш за все це її заслуга: «Коли прийшли першого року до школи, то син іще сам не пересувався і ми не мали змоги постійно бути тут. Але чотири роки ми ретельно займалися. І тепер Іван може щось придумувати, аналізувати. Цьогоріч, я думаю, він дозрів до навчання у класі, адже йшов трішки попереду інших учнів, перебуваючи у «Вулику», тому повинен бути в середовищі дітей, на яких буде рівнятися і вчитися робити все самостійно, без допомоги мами». З Наталії варто брати приклад, адже вона завжди активна, робить для своєї дитини все. «Ми будемо і у «Відродження» ходити, і в «Голос батьків»,  і до школи», –  запевнила мама. Вона жодного разу не пошкодувала, що для своєї дитини обрала Чернігів, тому що «в цьому місті приділяють багато уваги таким сім’ям, дітям та батькам. Тут можна розвиватися і не замикатися в собі».

Заклад має ще одну історію успіху: випускник минулого року Богдан Барбаш вступив до ліцею залізничного транспорту, попутно працює в НРЦ двірником.

Із цьогорічних досягнень: стало затишно, адже облаштовано подвір’я за новим дизайном – із зеленими газонами, асфальтованими доріжками, що теж зроблено за кошти благодійників. А головне – відкриття кабінету соціально-побутового орієнтування, про який нам детальніше розповіла Людмила Коваленко. «Заняття спрямовані на практичну підготовку дітей до самостійного життя, до праці. Предмет різнобічний: вивчаємо правила особистої гігієни, приготування кулінарних страв, догляд за одягом та взуттям, теми «Транспорт», «Засоби зв’язку», «Медична допомога» тощо. Завдяки небайдужим людям тепер ми маємо комфортний кабінет із сучасним обладнанням: сенсорною електричною плитою, новим холодильником, де зберігаємо продукти для практичних робіт, зручною мийкою, електричною духовкою, електрочайником, витяжкою. Діти обожнюють готувати! Практичні роботи з кожним класом ускладнюються: якщо у 5-му класі ми готуємо бутерброди, то в 6-му вже варимо каші». На день святого Валентина у дітей був майстер-клас: усі класи по-етапно приготували печиво у вигляді сердець. А до Дня вчителя планують наліпити вареників та пельменів.

Директорка підсумовує: «Відкриття кабінету соціально-побутового орієнтування ще раз переконало нас у тому, що  світ не без добрих людей, це по-перше. По-друге – що ми зі своїми проблемами, своїми прагненнями не одні в цьому світі, в цьому місті. Є люди, які піклуються про нас, пишаються нами, спостерігають за нашими успіхами. Ми їм дуже вдячні й завжди відкриті до співпраці».

Аня ІЛЛЕНКО

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13