Обласний антикорупційний форум: борімося – поборемо...

2021-07-08 16:56

Минулого понеділка в Чернігівській обласній державній адміністрації відбувся антикорупційний форум. Серед спікерів були представники Національного агентства з питань запобігання корупції та Національного антикорупційного бюро, очільники рад і РДА, депутати різних рівнів, керівництво правоохоронних органів, силових структур області, голови громад тощо.

Форум не окреслював межі для присутніх, навпаки – ставити запитання можна було в ході виступів спікерів та експертів, так само після заходу спілкування продовжилося.

Відкрила форум голова облдержадміністрації Анна Коваленко. Також вітали присутніх із початком обговорення наболілої теми голова Чернігівської обласної ради Олена Дмитренко, заступник Голови Національного агентства з питань запобігання корупції Іван Пресняков та народний депутат України Олександр Сова.

З уст заступника голови НАЗК Івана Преснякова прозвучала важлива думка про ключову про роль керівника у запобіганні корупції. Адже політика підприємства, організації чи установи насамперед залежить від керівника і його позиції в зазначеному питанні.

НАЗК провела опитування на доброчесність майже 40 тисяч держслужбовців. Отже, 90% із них вважають протидію корупції як власним обов’язком, так і обов’язком керівника. Водночас опитування показало, що кожен п’ятий керівник не приділяє належної уваги цьому питанню. Тому, сказав Іван Пресняков, краще не зволікати з антикорупційним питанням, а розглядати його не рідше одного разу на тиждень в колективах.

Також спікер закликав керівників працювати з особами, які повідомляють про корупційні дії, заохочувати людей викривати корупцію у своїй організації. До речі, наступного року має запрацювати єдиний портал викривачів, де українці зможуть залишити повідомлення про корупцію, що автоматично буде надіслане до відповідного органу влади. Загалом, НАЗК завжди готове до співпраці і пропонує свою допомогу на місцевому рівні.

Серйозною є корупція у земельній сфері. Присутні на форумі дізналися про 30 найбільших корупційних схем, які діють у земельних відносинах, зокрема з використанням земель державної і комунальної власності. Ці напрацювання будуть корисними громадам, адже такі схеми можуть застосуватися на ринку землі, який щойно відкрився. А наслідком корупційних дій є, як правило, зменшення надходжень до бюджетів, втрата земель державної та комунальної власності, порушення прав і законних інтересів землекористувачів, плюс – зниження рівня інвестиційної привабливості. Присутніх керівників територіальних громад та райдержадміністрацій цікавило і питання законності управління земельними ресурсами, їх продаж та здача в оренду.

Також на форумі мова йшла про антикорупційні заходи виконавчої влади у сфері екології, лісових ресурсів, податків та митної справи в Чернігівській області. У відповідних структурах є механізм протидії та запобігання корупції. Але, на їхню думку, на заваді стоять прогалини у законодавстві. І хоча щороку відкриваються кримінальні провадження, справи передаються до суду, не завжди досягається очікуваний результат. За словами в.о. керівника відділу детективів НАБУ Івана Кравчука, розгляд масштабних справ у земельній сфері та лісовому господарстві (їх щороку близько десяти) може тривати в суді не один рік.

Також на екрані було показано прибережні смуги Десни та Дніпра, які рекультивовані й використовуються аграріями. Це може, зокрема, призвести й до зменшення кількості питної води в області. Завдяки діяльності штабу з координації роботи щодо протидії екологічним загрозам та порушенням вимог природоохоронного законодавства на території області цьогоріч виявлено понад 40 таких фактів. Відтак відкрито 20 кримінальних проваджень. Але є проблема зі свідками, які часто відмовляються від своїх показань...

У межах обговорення зазначених питань свою позицію висловили керівники Головного управління Державної податкової служби, Чернігівської митниці, обласної Державної екологічної інспекції та обласного управління лісового та мисливського господарства, представники обласної прокуратури, Головного управління Національної поліції, Управління Служби безпеки України в Чернігівській області, обласного Управління стратегічних розслідувань.

P.S. Нещодавно в межах спільного проєкту Українського кризового медіацентру та Естонського центру Східного партнерства побувала в Естонії. Ця красива компактна країна подолала корупцію ще в 90-х роках минулого століття. Вони взялися за цю біду дуже згуртовано. І нині живуть спокійно та впевнено, розбудовуючи свою Естонію. Наш шлях подолання корупції складний, на ньому не просто камінці, а й цілі брили трапляються. Але – боремося. Бо в тому майбутнє.

Підготувала Людмила ПАРХОМЕНКО
Фото – з сайту ОДА

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13