Проєкт соціальної дії «Безпечне ком’юніті «ЗаСвітись!»»

2021-06-30 15:50

Сучасна ситуація з пандемією COVID-19 поставила багатьох людей у досить складні умови існування. Більшість громадян пересіла з громадського транспорту у власний або стали ходити пішки на навчання, роботу тощо. На жаль, культура взаємоповаги та безпечної поведінки на дорозі в нашій країні залишається на низькому рівні. 

Найбільш складною залишається ситуація видимості пішоходів у темну пору доби. Пішохід у темному одязі помітний водієві лише за 20 м. У той час як пішохода, на одязі якого є світловідбиваючі елементи (флікери), водій побачить за 150-200 м і встигне вчасно зреагувати. 

Флікер – це спеціальний аксесуар, виконаний у формі шеврона, нашивки, брелока, браслета, наліпки зі світлоповертаючими частинками, призначений для носіння пішоходами у темну пору доби.

Більшість розвинутих країн давно закріпили на законодавчому рівні обов’язкове носіння світловідбиваючих елементів у темну пору доби. Найкращими прикладами у цьому є Фінляндія, де дитина повинна мати на собі мінімум три світловідбиваючих елементи. За останні роки у Фінляндії жоден ыз нічних пішоходів зі світловідбиваючими елементами не загинув на дорозі. Звісно, цей результат досягається комплексом заходів безпеки, однак переважна більшість – завдяки носінню флікерів. Приклад Фінляндії перейняли й інші країни: Швеція, Норвегія, Данія, Естонія, Литва, Латвія. Результати таких нововведень підтверджує статистика, наприклад, у Норвегії, кількість дорожньо-транспортних пригод (ДТП) за участю дітей скоротилась на 80%.

Щодо нашої країни, то пунктом 4.4 Правил дорожнього руху України, зазначено: у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості пішоходи, які рухаються проїзною частиною чи узбіччям, повинні використовувати світлоповертальні елементи (стрічку, наклейку, жилет тощо) або бути в одязі, який має світлоповертальні елементи. Наявність світлоповертальних елементів на одязі значно підвищує безпеку дорожнього руху, оскільки таких пішоходів водій здатен помітити на значно більшій відстані, а значить, вчасно зменшити швидкість, збільшити бічний інтервал або зупинитись.

Однак статистика свідчить про невтішні цифри. Так, за даними Патрульної поліції України, станом на 01.06.2021 ДТП із наїздами на пішоходів становить 2982, з них 2641 випадок ДТП із загиблими та/або травмованими. Зокрема по Чернігівській області станом на 01.06.2021 року стався 61 випадок ДТП із загиблими та/або травмованими  пішоходами, в яких загинуло 9 та травмовано 52 особи. ДТП, скоєні за участю дітей (постраждалі в ДТП діти віком до 18 років) – 27 випадків; ДТП із постраждалими, скоєні з вини дітей – 7 випадків (інформація з сайту Національної поліції України http://patrol.police.gov.ua/). Слід зауважити, що переважна більшість зазначених випадків стається у темну пору доби через те, що пішоходів дуже погано видно на дорозі і вони ніяк себе не виділяють. За статистикою рівень смертності в Україні від ДТП у 4 рази вищий, ніж у країнах Європейського союзу. 

Зважаючи на таку ситуацію, з метою популяризації культури носіння світловідбиваючих елементів (флікерів) серед громадян, кафедрою маркетингу PR-технологій та логістики Національного університету «Чернігівська політехніка», за підтримки Британської Ради, в межах програми «Активні громадяни», ініційовано проєкт з проведення молодіжної PR-кампанії «Безпечне ком’юніті #ЗаСвітись! Цей проєкт покликаний привернути увагу мешканців громади до питання персональної відповідальності за безпеку на дорозі у темну пору доби, шляхом використання стильних флікерів, як елементів одягу та аксесуарів з метою збереження життя і здоров’я громадян, особливо дітей та молоді, що дозволить значно зменшити кількість випадків ДТП.

У межах проєкту реалізовано ряд заходів, спрямованих на популяризацію носіння світловідбиваючих елементів у темний час доби: зустрічі з учнівською та студентською молоддю, інтерактив на Алеї героїв під час заходу «Чернігів – територія радості», а також розроблені соціальні відео-ролики.

Найвища цінність – життя людини. Носіння світловідбиваючих елементів громадянами має стати суспільною нормою. Ми разом маємо розвивати у громаді культуру безпечної поведінки та тренд на носіння світловідбиваючих елементів як аксесуарів одягу у темну пору доби. 

Подбай про себе та рідних! Будь видимим на дорозі! Вдягни флікер! #ЗаСвітись! 

Тетяна ЗАБАШТАНСЬКА, учасниця проєкту «Школа журналістики»,
Ірина ЛИСЕНКО, координаторка проєкту «Безпечне ком’юніті «ЗаСвітись!»
Фото з особистого архіву Анни ВЕРБИЦЬКОЇ

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13