Паперова чи електронна?

2019-09-03 07:54

Паперова чи електронна?

Ситуація на українському книжковому ринку покращується. Але чи зможе паперова книга вистояти в боротьбі з «глобальним вірусом», що все більше проникає у книжкову індустрію, – електронною книгою? Ми вирішили з’ясувати, чи борються з «вірусом» жителі Чернігова, й відвідали найбільший книжковий магазин міста – «Будинок книги» за адресою: проспект Миру, 45. Вигідне місце розташування, широкий вибір українських видань за доступними цінами, старанні консультанти – три кити, на яких тримається умовне «перше місце» серед книгарень міста.

Як купують книги, що читають і чи читають узагалі? Відповідь на ці запитання знає директорка магазину Тетяна Корма. «Сама книгарня є підтвердженням того, що люди продовжують читати. Ми – комерційне підприємство, і якби не купували книги, то торгували би чимось іншим – це по-перше; по друге – сказати однозначно, що саме читають, неможливо, адже читають усе. Я, наприклад, люблю читати бізнес-літературу, книги з розвитку, але не читаю жіночих романів, а хтось, навпаки, віддає їм перевагу. Продається все, і це питання індивідуальних уподобань кожного. Багато нині дитячої літератури, якої раніше було мало, сучасної підліткової, наприклад, присвяченої темі булінгу, а також чимало іншого».

Пані Тетяна розповіла, що в магазині є художня література (для дорослих і дітей), спеціальна (психологія, езотерика, здоров’я тощо), шкільна. 

«Будинок книги» співпрацює з найбільшими в Україні видавництвами, виданнями та окремими авторами. Багато перекладної української літератури, особливо світових бестселерів. «Видавництво закуповує авторське право та професійно перекладає книги українською мовою,чого раніше не було. Ще десь «кульгає» спеціальна література, наприклад, психологічна чи бізнесова, більшість якої видана російською мовою. Сучасні ж новинки та світові бестселери вже адаптовані на українську мову», – ділиться з нами директорка книгарні.

У магазині в кожному відділі є консультант, який допомагає при виборі книжок. Нам удалося поспілкуватися з консультанткою відділу художньої літератури Наталією Чуб. Як з’ясувалося, вікова категорія покупців найрізноманітніша – починаючи від дітей, закінчуючи людьми похилого віку.

Купують і читають усе: від класичного «Кобзаря» Т. Шевченка до новинок, незалежно від жанру чи тематики. Як зазначає пані Наталія, жінки зазвичай відповідально ставляться до вибору книги, а чоловіки беруть переважно те, що розташоване на рівні їхніх очей, або приходять, бо їх цікавить конкретний твір. Книгарню відвідує багато молоді. Хтось – із виписаними із соціальних мереж цитатами з книг, іще хтось почув від рідних або друзів розповідь про ту чи іншу книгу й відтак прагне прочитати її у друкованому вигляді.

На піку популярності серед продажів – сучасна українська проза таких авторів, як С. Талан, Люко Дашвар, В. Шкляр, В. Лис, А. Кокотюха, М. Кідрук, Д. Гнатко, Г. Ткаченко, А. Криштальський, Л. Денисенко, О. Забужко, П. Жеребцова. Ці книги завжди дозамовляють і знову швидко продають. Користується попитом книга «Шантарам» Г. Робертса, деякі відвідувачі, жартома додає консультантка, називають її «Там-парам». Швидко розбирають книги про Кузьму Скрябіна. З поезії найбільше цінується творчість Ліни Костенко – це поетеса номер один у Чернігові. Часто цікавляться творами П. Глазового, ці книги постійно додруковують. Усі покоління читають Е. М. Ремарка, цього року його творчість відкрили по-новому. 

Зменшує кількість продажів постійна проблема видавництв: не друкують додаткового накладу, коли він закінчився, неодноразово наголошує пані Наталія. У тому ж Книжковому клубі творчість наших чернігівських письменниць Валентини Мастєрової та Олени Печорної користується шаленим успіхом, багато людей хоче придбати їхні книжки,  але, на жаль, книгарня не може задовольнити цих запитів. У іншого видавництва був, «можна сказати, другий Гаррі Поттер» – «Ерагон» К. Паоліні, але закінчився наклад, а роман і досі запитують. Сподіваємося, що видавництва отямляться й вирішать цю проблему.

Пані Наталія поділилася з нами своїми міркуваннями про альтернативу паперових та електронних книг: «Із власного досвіду: від однієї і тієї ж книги – абсолютно різні враження. От, здавалось би, один і той же текст в електронній та живій книзі, але друкована нібито наповнена сенсом, а в електронній усе «вихолощене», як чиста інформація. Отже, по друковані живі книги приходять немарно». 

Підтримує паперову книгу й директорка магазину: «Я люблю читати друковану літературу, торкатися сторінок. Друкована книга приємніше сприймається очима. Книга завжди зі мною, навіть у машині. Поїхавши, наприклад, на відпочинок до річки, я не залежу від акумулятора гаджета чи від відблиску сонця в дуже яскравий день… Був спад, а нині вже модно читати паперові книги».

Отож двері «Будинку книги» завжди відчинені для вас!

Аня Ілленко

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13