Валерій Зуб про покликання, лікарську інтуїцію, довіру до команди та вміння бути щасливим

2021-06-18 15:05

На запитання, яка професія найважливіша, кожен відповість по-різному. А якщо запитати, яка найважча і найбільш напружена, напевно, в першу чергу назвуть важкі чоловічі спеціальності, згадають про рятувальників, поліцейських або військових. Найбільш обізнаними назвуть учених. 

Але існують люди, робота яких об’єднує всі названі характеристики. Справа їхнього життя – найнеобхідніше, найважче, найвідповідальніше, що вимагає постійного вдосконалення. Це люди, перед якими стоять найважливіші завдання – розпізнавати, лікувати, запобігати хворобам, забезпечувати збереження і зміцнення здоров’я та працездатності людей, порятунок життя. І люди ці – лікарі.

Сьогодні – інтерв’ю із Лікарем із великої літери, який працює в одній із найважчих галузей медицини – онкології, рятуючи і допомагаючи тисячам своїх пацієнток. Це –заслужений лікар України, хірург-онкогінеколог, народний депутат України Валерій Зуб.

– Валерію Олексійовичу, кажуть, що в медицині випадкових людей немає. Ви з цим погоджуєтеся?

– На мою думку, це правильне твердження. Починаючи зі вступних іспитів до медичного вузу, в процесі навчання та під час проходження інтернатури «випадкові» люди самі по собі відсіюються. Напевно, кожен спеціаліст буде стверджувати, що його професії навчатися найважче, але саме лікарська справа – це не тільки тонни теоретичного матеріалу, але й важка та відповідальна практика. Без любові до медицини, бажання допомагати людям нічого не вийде!

– Можна вважати, що серед найголовніших ліків у медицині – лікар, який працює за покликанням?

– Я би сформулював так: у медицині спрацьовує комплекс різних заходів, починаючи від самого пацієнта і його ставлення до свого здоров’я та додержання всіх рекомендацій лікаря. Потім – правильна діагностика, що включає, в тому числі, й високотехнологічне обладнання. Ще – прийняття правильного рішення саме лікуючим лікарем у визначенні схеми лікування. І ось тут я би торкнувся такого важливо поняття, як лікарська інтуїція. Є багато спорів із цього твердження, але суб’єктивно для мене це – складова, без якої лікар не буде повноцінним. Для того, щоб мене правильно зрозуміли, трошки деталізую. Під інтуїцією я розумію не просто «щось спало на думку». В практичному плані дуже важливо навчитися управляти цим відчуттям за допомогою свідомості! Інтуїція черпає знання, що вже закладені у підсвідомості, тому це здатність, яка відточується роками, досвідом, умінням слухати пацієнта та звертати увагу на деталі.

– Що таке медицина для вас?

– Медицина – це те, чому я присвятив життя. У мене ніколи не було відчуття, що ось я вже багато чому навчився і можна тільки використовувати ці знання і лікувати всіх однаково. Тому, напевно, я й обрав онкологію, напрямок, у якому до сьогодні багато нерозгаданих головоломок. І кожний випадок не схожий на попередній. Напевно, той факт, що, будучи головним лікарем, а зараз – народним депутатом, я не залишаю лікарську практику, говорить сам за себе!

– Ви – лікар-хірург. Чи буває страшно, коли йдете до операційної?

– Я би сказав, не страшно, а хвилююче! В хірургії важливо вміти швидко і точно приймати рішення, адже іноді, у дуже складних випадках, відлік іде на секунди. Якщо ти помилився – пацієнт помре просто на операційному столі! Тому впевненість у своїх силах, знаннях, довіра команді – операційним сестрам, анестезіологам, асистентам… Тільки такий настрій, коли заходиш до операційної.

– Можете пригадати найпозитивніший момент у вашій роботі?

– Звичайно, таких приємних моментів багато. Не можу сказати, що зручно себе почуваю, коли чую похвалу на свою адресу, завжди намагаюся перевести розмову, але одна пацієнтка викликала такі емоції своїми словами, що просто не можу їх забути. Якось на мій день народження вона подзвонила з привітаннями і сказала, що після того, як я її вилікував, вона рахує не свої дні народження, а молиться Богові за мої! Розповідаю, і навіть зараз мурахи по тілу…

– А найскладніший?

– В онкології, навіть якщо це тільки початкова стадія, – однаково складно озвучувати діагноз. Щоразу проживаєш разом із пацієнтом це відчуття тривоги. Хворий спочатку розгублений, і багатьом не вдається адекватно мислити та приймати рішення. Тому ось уже на цьому етапі й починається одна із основних відповідальних місій лікаря – це переконливо, інформативно, поетапно роз’яснити план наступних кроків, докласти максимальних зусиль, щоб у пацієнта з’явилася впевненість та позитивна мотивація на результат.

– У вас є особистий рецепт успіху?

– Мій рецепт успіху у природності. Коли ти живеш, ставишся до людей, приймаєш рішення так, як відчуваєш сам, є тим, ким ти є насправді, то і є успіх.

Я вмію бути щасливим від того, що в мене є!

– Ви знаєте, як працює медицина, так би мовити, зсередини, адже ви – лікар-практик. Тепер маєте змогу подивитися на медичну галузь під іншим кутом зору – із зали Верховної Ради. Як вважаєте, в чому основна проблема нашої медицини?

– Найголовніша проблема – це недостатнє фінансування. За ініціативи МОЗ, Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації пропонувалось збільшення фінансування медичної галузі у державному бюджеті на 2021 рік у розмірі 296 млрд грн. Натомість, в останній версії проєкту бюджету на медицину заклали лише 159 млрд грн, із них на фінансування Програми медгарантій  2021 року передбачено тільки 123 млрд.

У наших лікарів є потенціал і знання, але відсутність обладнання, нездатність через фінансові обмеження до розвитку, майже непрацюча мотивація з боку держави зводять практично нанівець бажання працювати.

– Які найголовніші цілі ви ставите перед собою як народний обранець?

– По-перше, запровадження страхової медицини, по-друге – прийняття закону про лікарські засоби і, нарешті, затвердження Програми дій щодо контролю онкологічних захворювань до 2030 року.

Бліц-тайм

- Чи дивитеся медичні серіали?

- Ні.

- Ліки від раку – це фантастика?

- Ні.

- Чим найбільше пишаєтеся?

- Дітьми.

- Ви вірите в долю, в те, що все визначено заздалегідь?

- Ні. Ми своїми думками, діями та своїм вибором визначаємо долю. Але трапляються іноді й якісь символічні випадковості.

- Що для вас – любов?

- Колись хтось мудро сказав: «Розум породжує повагу. Потяг душі породжує дружбу. Потяг тіл породжує бажання. А от потяг розуму, душі та тіла породжує кохання».

– Що побажаєте собі і колегам у професійне свято?

– Напевно, немає людини, яка змогла б у своєму житті обійтися без допомоги лікаря. Тому саме сьогодні хочу привітати тих, кому українці довіряють своє здоров’я. Кожен із вас, шановні колеги, виконує надважливу функцію лікування та порятунку: чи то на прийомі в поліклініці, чи в операційній.

Здоров’я нації є базовою умовою нормального розвитку країни, її добробуту.

Тож вітаю вас, дорогі медичні працівники. Здоров’я вам, сил та Божої благодаті!

Спілкувалася Алла ПРИМА
Фото надані респондентом

Інші новини:


Запобігти страшній недузі

У  Всесвітній день боротьби з раком молочної залози варто вкотре привернути увагу суспільства до проблеми цього захворювання. Адже цей вид раку посідає перше місце в структурі онкологічної захворюваності у жінок. І в зоні ризику − кожна представниця прекрасної статі репродуктивного віку.

2021-10-25 11:53