Засідання Конгресу місцевих та регіональних влад при Главі держави: головні меседжі для органів місцевого самоврядування

2021-06-18 14:22

В Україні завершився перший етап реформи базової ланки місцевого самоврядування. Попереду – не менш масштабна робота щодо визначення повноважень та подальшої долі регіонального й субрегіонального рівнів, остаточне узгодження змін до Конституції України щодо адміністративно-територіального устрою, законодавства про місцеве самоврядування, а також до Бюджетного кодексу.

Важливим майданчиком, покликаним сприяти ефективному завершенню реформи територіальної організації влади, а також узгодженню позицій щодо пріоритетів державної регіональної політики й забезпечення сталого розвитку різних територій має стати Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.

Нагадаємо, що цей дорадчий двопалатний орган був створений у березні цього року, аби сприяти ефективній взаємодії центральних органів влади та місцевих громад, забезпечити представництво і захист інтересів останніх.

Він об’єднує представників усіх ланок вертикалі виконавчої, законодавчої влади та місцевого самоврядування й утворений за принципами відповідного конгресу Ради Європи для вирішення нагальних питань розвитку регіонів.

Наразі Конгрес місцевих та регіональних влад згуртував 1551 громаду.

Початок літа можна вважати своєрідним офіційним стартом діяльності цього органу, адже 3 червня у Хмельницькому відбулося перше засідання Палати місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад при Главі держави, яке об’єднало керівництво держави, голів районних рад, міських, селищних, сільських голів, голів районних (районних у містах) державних адміністрацій.

А вже минулого тижня у Дніпрі очільники обласних рад та ОДА взяли участь в роботі Палати регіонів Конгресу місцевих та регіональних влад, яке провів Президент України Володимир Зеленський.

Тож якими були головні акценти перших засідань Палати регіонів Конгресу місцевих та регіональних влад?

МІСЦЕВІ БЮДЖЕТИ

Як зазначив Президент України Володимир Зеленський, однією з основних функцій верхньої палати Конгресу місцевих та регіональних влад має стати збалансування різних поглядів і підходів до розвитку регіонів, покращення якості послуг, зміцнення економіки областей, залучення реальних інвестицій, створення нових робочих місць для підвищення рівня життя громадян.
Однак для цього обласні бюджети повинні мати стабільні джерела надходжень, оскільки їх фінансова спроможність напряму вплине на реалізацію важливих соціально-економічних та культурних програм та проєктів розвитку регіонів.

Саме тому учасники Конгресу у своїх виступах неодноразово звертали увагу на недопущення зменшення доходів обласних бюджетів.

На важливості фінансової самостійності місцевих бюджетів та спроможності територіальних громад наголошував і Президент України Володимир Зеленський.

У цьому контексті Глава держави поінформував про наміри ініціювати спільно з урядом та парламентом законопроекти щодо оптимізації дохідної частини місцевих бюджетів, зокрема щодо вдосконалення плати за землю, податку на нерухоме майно, на доходи фізичних осіб, єдиного й транспортного податків. Мова йде не про збільшення цих податків, а про зростання тієї частки, яка залишається на місцях.

Разом із тим, закріплення на законодавчому рівні норми, яка передбачає збільшення нормативів зарахування ПДФО до бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад викликає значну стурбованість серед керівників обласних рад, через високу імовірність зменшення внаслідок цього надходжень до обласних скарбниць.

У свою чергу заступник керівника Офісу Президента України Юлія Свириденко розповіла, що у парламенті вже зареєстровано два законопроекти – № 5600 та № 5636, які мають на меті збільшити адміністрування податків та дохідну базу державного бюджету. За її словами, триває робота над пошуком справедливого розподілу податків між місцевими й державним бюджетом, щоб дати можливість місцевій владі імплементувати проєкти розвитку.

Варто відзначити, що у питанні забезпечення фінансовими ресурсами місцевих бюджетів не менш важливо визначити формулу наповнення обласних і районних скарбниць та удосконалити механізм розподілу бюджетних трансфертів з держбюджету. Адже ситуація в регіонах не однакова, і є необхідність подолання дисбалансу розвитку територій та їх  фінансового забезпечення. І в цьому питанні Глава держави та керівництво Офісу Президента України висловили готовність співпрацювати із очільниками регіональних органів влади.

Очікується, що до наступного засідання Конгресу будуть напрацьовані та прийняті необхідні рішення, які б оптимізували дохідну частину місцевих бюджетів та зробили регіони фінансово-спроможними виконувати свої повноваження.

ПЕРСПЕКТИВИ РАЙОННИХ РАД

Під час засідань обох палат Конгресу неодноразово наголошувалось на необхідності термінового вирішення питань щодо функціонування субрегіонального рівня місцевого самоврядування.

Сьогодні по всій Україні існує велика проблема з фінансуванням районних рад, дохідна частина яких навіть на половину не може забезпечити виконання наявних повноважень.

Для цього необхідно внести зміни до Бюджетного кодексу, де визначити склад доходів районних бюджетів та чітко виписати повноваження, під які можуть надаватись ресурси для їх виконання.

Нагальним питанням для багатьох областей є надання субвенції на виплату зарплатні працівникам апаратів чинних районних рад та заборгованостей працівникам ліквідованих районних рад.

Під час роботи Палати регіонів Конгресу ситуацію з виділенням субвенції прокоментував заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко, який зазначив, що наразі тривають консультації з Міністром фінансів та Міністром розвитку громад та територій і найближчим часом це питання буде вирішене.

Також під час установчих засідань обох палат Конгресу делегати розглянули та прийняли низки організаційних питань, зокрема схвалили Регламент роботи Палати регіонів Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України. Головою Палати регіонів було обрано очільника Одеської облдержадміністрації Сергія Гриневецького, а його заступниками – голову Миколаївської обласної ради Ганну Замазєєву та голову Чернівецької ОДА Сергія Осачука.

Головою Палати місцевих влад Конгресу було обрано Львівського міського голову Андрія Садового, його заступниками — мерів Житомира та Дніпра Сергія Сухомлина та Бориса Філатова.

При Офісі Президента України працюватиме постійний офіс Конгресу, куди може звертатися кожен очільник громади як у телефонному режимі, так і особисто для вирішення важливих питань.

Від Чернігівщини на запрошення організаторів участь в роботі верхньої палати Конгресу та обговоренні нагальних проблем місцевого самоврядування взяла голова обласної ради Олена Дмитренко.

— Одним із найважливіших досягнень перших засідань Конгресу вважаю те, що ми отримали чіткий сигнал від керівництва держави – думку і позицію практиків органів місцевого самоврядування нарешті готові почути та враховувати під час вирішення нагальних питань регіонального розвитку. На моє особисте переконання, те, що до обговорення в межах Конгресу долучаються представники різних гілок влади, дає нам реальні перспективи доносити свої пропозиції, рекомендації та проблеми до керівництва держави та розраховувати на оперативне їх вирішення, — наголосила Олена Дмитренко.

Відділ інформаційного забезпечення виконавчого апарату Чернігівської обласної ради

 

Інші новини:


Приголомшливий успіх чернігівських плавців на чемпіонаті світу

Чернігівські плавці з інвалідністю вибороли 2 золоті та 11 срібних нагород на 1-му Чемпіонаті світу з плавання на короткій воді серед спортсменів з порушеннями слуху. Змагання проходили з 13 по 21 листопада у місті Ґлівіце (Польща), повідомляє Новий Чернігів.

2021-11-29 08:31