Директор Школи фітнесу X-line Роман Юр’єв про філософію занять із персональним тренером, алгоритм відновлення після коронавірусу та поради, як залишатися у формі під час карантину

2021-06-17 09:18

X-line – це чернігівська мережа фітнес клубів. Наразі вона налічує чотири заклади у різних районах міста, проте команда керівників не збирається спинятися на цьому. Тож у перспективі планують розширення як у Чернігові, так і за його межами. Про це розповів директор Школи фітнесу X-line Роман Юр’єв. 

Мережа існує вже сьомий рік. За словами Романа, фітнес-клуби X-line започатковувалися у період економічної кризи, в умовах, коли культура фітнесу як така не була достатньо розкручена. Проте це не спинило команду засновників і вони наполегливо створювали мережу центрів, де тренажери завжди у гарному стані, зали чисті, а поруч є фахівці, які прослідкують за виконанням вправ та порадять, що потрібно зробити, аби досягти кращого результату.

На думку Романа Юр’єва, одне із найбільших досягнень X-line – впровадження у Чернігові філософії занять із особистим тренером. За його словами, раніше оплата таких тренувань сприймалася як щось не раціональне. Навіщо платити комусь, бо ж що там, впоратися самотужки? Однак вправи навмання, спроби розібратися самостійно забирають набагато більше часу, грошей та енергії, а ефект від таких тренувань не такий, як очікувалося. Натомість персональний тренер на початку зможе запропонувати комплекс вправ під конкретного клієнта з урахуванням його потреб та можливостей організму, слідкуватиме за правильністю виконання, за безпекою під час тренування. Тренери X-line також компетентні у дієтологічних порадах. Тож насправді робота із персональним наставником – продуктивніша, адже результат гарантований. Потім це можна замінити на заняття у так званих «хороводах». Принцип цієї системи полягає у тому, що тренер працює із групою з п’яти шести клієнтів, які вже знайомі із вправами, можуть виконувати їх самостійно. Але при цьому тренер все одно слідкує за виконанням, безпекою, дає поради щодо вдосконалення фізичної форми. 

За словами Романа, з часом клієнти зрозуміли необхідність роботи із професійним тренером. Проте постала інша проблема – хороших тренерів у Чернігові не вистачало. Тому і створили Школу фітнесу X-line, якою нині опікується Роман. 

Успішний тренер – не лише тіло «з обкладинки», але і вміння спілкуватися

Школа фітнесу X-Line – це інтенсивний навчальний курс підготовки інструкторів тренажерного залу. Пройти навчання можуть ті, хто має загальне розуміння про тренування у тренажерному залі та займаються самостійно. Результатом участі у Школі є можливість розвитку кар’єри тренера. Та навіть якщо це не є остаточною метою, навчання у Школі фітнесу допоможе досягати кращих результатів від тренувань, отримати необхідні знання із суміжних галузей та застосувати їх на практиці. «Я часто бачив ситуації, коли люди займаються у тренажерному залі самостійно рік, два, три – і без результатів. Школа фітнесу допоможе вирішити таку проблему» – каже Роман Юр’єв, засновник і керівник Школи фітнесу X-Line. 

Ключовими моментами програми Школи є, по-перше, фокус на отримання учасниками необхідної інформації з точки зору особистого багаторічного практичного досвіду засновника. За переконанням Романа, цим Школа відрізняється від інших онлайн або офлайн заходів, де часто подають теоретичну інформацію, відірвану від практики. По-друге, учасників забезпечують додатковими матеріалами для поглиблення знань.

Програма Школи включає три рівні підготовки: 

Перший рівень (базовий), на якому учасники опановують «скелет» тренерської роботи за блоками: основи фізіології, базові вправи, на яких тримається 90% тренувань, приклади найпоширеніших помилок у тренуваннях, робота з клієнтом (функції інструктора, техніки продажів) та інше.

Другий рівень (інструктор-персональний тренер). Тут учасники розбираються з практичними аспектами дієтології, системами формування програм тренувань, правилами надання першої медичної допомоги, методами роботи з клієнтами, які мають фізичні обмеження та інше.

Третій рівень (просунутий) спрямований на ознайомлення з питаннями спортивної фармакології, включаючи небезпечний вплив на організм людини анаболічних стероїдів, аспектами гормональної системи, ротаційними системами (так звані «сушки» тіла) та інше.

Навчання на кожному рівні проходить три дні із періодичністю раз на місяць. Перші два рівні передбачають лекції по п’ять годин та один день практики. Третій рівень – це три дні лекцій по п’ять годин кожна. Курс є комплексним і досить об’ємним за змістом. Засновник Школи не приховує, що за дев’ять днів підготовки на курсі неможливо досконало опанувати всі аспекти, тому забезпечує учасників додатковою літературою – підручниками в електронному вигляді з біомеханіки, біохімії, базової дієтології, які потрібно опрацювати самостійно. 

«Одна із причин, чому Школа була заснована – нестача тренерських кадрів для найму в «X-Line», тому ми створили програму, щоб навчати персонал, в тому числі і для власних потреб», – ділиться засновник. За переконанням Романа, хороших тренерів наразі не вистачає, не лише у Чернігові, але і в Україні загалом, включаючи столицю. Під «хорошим тренером» керівник Школи фітнесу X-Line розуміє, в першу чергу, людину із глибокими знаннями теми фітнесу та спортивних навантажень, а не з просто наявним тренерським досвідом. 

Перевагою для випускників Школи фітнесу X-Line є можливість одразу почати працювати в тренажерному залі. Тренер-початківець може працювати інструктором, черговим тренером або шукати клієнтів для тренувань самостійно, наприклад, запрошувати своїх знайомих. Тренери заробляють із персональних тренувань, проте на початку розвитку кар’єри треба бути готовим до того, щоб від одного до трьох місяців потрібно буде зосередитися на практиці роботи з людьми, напрацюванні бази клієнтів. За словами директора Школи, тренер у Чернігові може заробляти як три так і тридцять тисяч гривень щомісяця, а отже перспективи для розвитку кар’єри професійного тренера дійсно є. Із досвіду Романа є успішні приклади, коли люди починали «з нуля» і ставали топ-тренерами, і навіть керівниками спортивних клубів. 

Директор Школи завжди пильно спостерігає за успіхами та досягненнями учасників навчання, динамікою їх знань і навичок, перспективним випускникам пропонує роботу в X-Line. На думку, Романа, успішний тренер, якому гарантовано перспективне працевлаштування, має відповідати низці критеріїв.

Перший. Тренер має бути у гарній фізичній формі (ідеться не про «сталеві м’язи «а-ля Арнольд Шварцнегер», а про спортивний підтягнутий вигляд) як приклад для клієнта. Очевидно, що людина із зайвою вагою не буде переконливим дієтологом. Так само і тренер, який «не у формі», не буде надихати клієнтів.

Другий критерій, як би дивно не було, але не стосується професійних навичок, притаманних тренеру, а відноситься до соціальних («soft skills»). Вміння ефективно комунікувати є дуже важливим у тренерській діяльності. Тренер має бути комунікабельним, тактовним, при цьому ненав’язливим. «Програма тренера – це не меню у ресторані, її не можна подавати всім однаково». Роман переконаний, щоб надавати якісні послуги персонального тренера важливо вміти взаємодіяти з клієнтом, бути «комфортним» для людини. На думку Романа, вміння спілкуватися – це 50-60% успіху у кар’єрі тренера на ряду з основними знаннями, засвоєними під час навчання у Школі фітнесу X-Line. 

Третій критерій – це зацікавленість та ініціативність у навчанні та роботі, бажання працювати та напрацьовувати досвід.

Тренер-початківець повинен бути націлений на роботу над собою, над своїми комунікативними навичками, готовий до того, що професійний успіх не приходить одразу, а є результатом постійної кропіткої праці над собою.

До початку пандемії навчання у Школі фітнесу X-Line проходили лише в офлайн форматі, оскільки за ідеєю Романа, очна участь у Школі – це більше, ніж просто навчання, це можливість відчути енергетику людини, це більш живе спілкування, ніж комунікації онлайн. Проте нині, адаптуючись під «нову нормальність» керівник планує за потреби вести Школи фітнесу і в онлайн форматі: «Немає сенсу жалітися, що все погано. Якщо щось не виходить – то з цим треба щось робити».

У період карантинних обмежень, коли робота тренажерних залів є лімітованою, перспективи тренерства не виглядають дуже райдужно у фінансовому плані. За словами Романа, доходи тренера у період карантину знижуються як мінімум на дві третини і це лише за умови, що тренер адаптується до нових реалій, пропонує клієнтам онлайн-тренування або кросфіт на свіжому повітрі, вартість яких є нижчою у порівнянні зі звичайними тренування у тренажерному залі. Проте, з іншого боку, за переконанням керівника школи фітнесу, карантин відкриває для тренерів нові перспективи: «у період пандемії люди нарешті зрозуміли, що для покращення імунітету не існує чарівних пігулок чи препаратів, але є фізичні навантаження, а проблеми зайвої ваги або інші проблеми зі здоров’ям вирішується за допомогою тренажерного залу». Зростаюча актуальність тем спорту, фітнесу, здорового харчування, безумовно, позитивно впливає на тренерську діяльність, відкриваючи нові перспективи для професійного розвитку кар’єри.

Відновлення після ковіду

Після початку пандемії постала нова проблема: як повернутися до звичної фізичної активності після хвороби. Коронавірус, за словами Романа Юр’єва, може вплинути на легені та серце, наслідки відбиваються і на психологічному здоров’ї. У принципі, алгоритм відновлення однаковий для всіх. Але, за словами Романа, безпечніше і раціональніше повертатися до спорту консультуючись із персональним тренером. 

Перше, що потрібно зробити після ковіду – почати рухатися. Це можуть бути спокійні прогулянки на свіжому повітрі тривалістю 10-15 хвилин. Роман радить збільшувати навантаження поступово: додавати п’ять хвилин до цього часу щодня. Це тільки звучить легко, однак у багатьох після перенесеної хвороби може бути ускладнене дихання, вони швидше втомлюються. Роман каже: коли людина годину проходить без появи труднощів із диханням – це означає, що вона може перейти до тренувань.

Однак і тут поспішати не треба. Навантаження має бути на 50 відсотків меншим, ніж до початку хвороби. У більшості випадків за два-три тижні людина повернеться до своєї звичайної активності. 

Проте бувають ситуації, коли після коронавірусу настає апатія, або, за найгіршим сценарієм, депресія. У цьому випадку Роман радить вдаватися до спорту, якщо раніше людина ним не займалася. Адже рухливий спосіб життя допомагає відчувати себе щасливішим, відповідно – це варіант виходу із несприятливих психологічних станів.

Як правильно тримати себе у фізичній формі: поради від директора школи фітнесу X-line

Здорове тіло – це не подарунок природи, це регулярне збалансоване харчування, постійні тренування й бажання бути кращим. Але як тримати себе у формі в умовах пандемії, коли карантин вносить свої корективи?

Перше, на що потрібно звернути увагу, – атмосфера. Як каже Роман: «Важко працювати й тренуватися там, де спиш, тому що поруч холодильник, диван і телевізор. І якщо ти не фанат спорту, а звичайна людина, то вихід тільки один – іти тренуватися на вулицю, до найближчого майданчика, таким чином, сам собі створиш необхідну атмосферу». Також Роман рекомендує мати хоча б гумові петлі для фітнесу, адже вони можуть замінити гантелі та деякі тренажери. Якщо ви все таки займаєтеся вдома й не знаєте, як правильно побудувати своє тренування, скористайтеся мобільними додатками.

Друге, на чому наголошує тренер, – це рух. «Потрібно ходити мінімум 8000 кроків на день, а якщо ж менше, то тіло починає деградувати. Причому це має бути не рух по квартирі від холодильника до дивана, а інтенсивні прогулянки на свіжому повітрі мінімум півгодини-годину. Це надзвичайно важливо для організму».

Ключову роль відіграє правильне харчування. Це досить складна тема, та знати найголовніше правило – не переїдати. «Узяли порцію – з’їли, і не потрібно «доганятися» печивом чи ще чимось, почекайте 15 хвилин, поки до організму дійде відчуття насиченості», – пояснює директор школи фітнесу X-line.

За можливості потрібно підтримувати всім відомий баланс білків, жирів і вуглеводів. Особливо Роман наголошує на ролі білків: «Наприклад, дівчата часто шукають і купують за величезні гроші креми, мажуться ними, а їхня шкіра все одно лущиться. Це відбувається, коли не вистачає білка і вашому організму не досить ресурсів, щоб відновлювати власну шкіру. Тому рекомендую їсти різні продукти, такі як: м’ясо, рибу, яйця. Організм потребує рослинних і тваринних жирів. Можна їсти свинину, вершкове масло, просто вживати їх в обмеженій кількості. І дуже рекомендую: уникайте або хоча б обмежте вживання алкоголю, тому що, простими словами, алкоголь – це отрута для вашого організму, особливо в умовах пандемії.»

Банально, але дуже важливою умовою фізичної форми є сон. «Усім відомо, що під час сну наш організм відновлюється, а в умовах пандемії, зниженого імунітету це стає критично важливим аспектом. І потрібно розуміти, що сон має бути якісним. Під час карантину ми стали більше сидіти вдома, нам не треба рано вставати на роботу, ми починаємо пізно лягати, думаючи, що можна просто довше поспати, таким чином ми можем спати по 10 або навіть 12 годин, а досліди показують, що пересипання, як і недосипання, негативно впливає на наш організм. Тому дотримуйтеся режиму, лягайте і вставайте в один і той же час, тоді будете здорові», – радить Роман.

Урешті, піклуватися про своє здоров’я та фізичну форму можна і самостійно – головне дотримуватися дисципліни та щоразу долати лінощі. Однак якщо є бажання підійти до цього питання комплексно та ґрунтовно – ідеальний варіант звернутися до професійного тренера. Який не просто запропонує вправи та буде стежити за їх виконанням, а й допоможе налагодити раціон, режим, подбає про мотивацію. Команда мережі X-line завжди готова прийти на допомогу. Адже, як каже Роман Юр’єв, ніщо так не мотивує і не надихає тренерів, як успішні історії їх клієнтів.

Ганна Вербицька, Олександр Ліхута, учасники проєкту «Школа журналістики ДП»
Фото з ФБ-сторінки Романа Юр’єва

Інші новини:


Жіноча команда Білоцерківців – їм усе до снаги!

Жінки – це керівна, спрямовуюча та відповідальна сила. А ще креативна, винахідлива, весела… Епітетів можна підібрати багато. І все це – про справжню жіночу команду, яка зустріла нас у Білоцерківцях: староста сільської ради Тамара Миколаївна Лук’яненко, діловод Тамара Михайлівна Сергієнко, бібліотекарка Ольга Михайлівна Олійник і соціальний робітник Ганна Павлівна Корнійченко.

2021-09-24 10:36