Чернігівський текстильний кластер – новий формат зростання галузі регіону

2021-06-16 12:49

Порівняно недавно в нашому мовному обігу з’явилося нове слово «кластер». Знавці англійської з легкістю його перекладуть: cluster – скупчення, гроно, рій. Простою мовою – це кілька однакових предметів або явищ, котрі об’єднуються в групу з якихось загальних ознак.

В економіці поняття «кластер» запропонував в 1990 році відомий американський економіст професор Майкл Юджин Портер. Цим терміном позначалася група географічно сусідніх, взаємопов’язаних компаній і організацій, що діють у певному секторі економіки, характеризуються спільністю діяльності та взаємодоповнюють одне одного. Відтоді така кластерна модель розвитку економіки з успіхом використовується практично у всіх країнах світу.

В Україні перший кластер – будівельний – з’явився наприкінці 1990-х. Нині в країні діють близько 50 кластерних ініціатив та кластерів, серед них і Громадська спілка «Чернігівський текстильний кластер», що була заснована у минулому році.
Про її створення, стратегічні цілі й завдання – розмова з її директоркою Олександрою Борисенко.

Чернігівський текстильний кластер. Початок.

Наш кластер – один із наймолодших в Україні. Заснований у липні, він офіційно розпочав свою діяльність у серпні 2020 року. Його ідейним натхненником та організатором, розповідає Олександра, стала Чернігівська регіональна торгово-промислова палата в особі її президента, а нині голови правління кластеру Костянтина Іванова.

Неформально підприємства співпрацювали один із одним уже давно, але поштовхом до реального об’єднання стала непроста економічна ситуація, що загострилася на тлі пандемії.

Крім того, одним із векторів діяльності Чернігівської регіональної торгово-промислової палати є підтримка підприємств саме легкої промисловості, тож утворення спільної бізнес-організації стало логічним продовженням цієї роботи, що тривала не один рік.

Команда Чернігівської ТПП пройшла навчання з кластерних ініціатив у Києво-Могилянській бізнес-школі, продовживши проведення різних заходів із підприємствами та навчальними закладами Чернігова.

Робота Чернігівського текстильного кластеру розпочалася з розробки стратегічної сесії під керівництвом Оксани Щегельської – керуючого партнера компанії Strategic управліниці та викладачки Києво-Могилянської бізнес-школи. Вона понад 15 років керує проєктами з трансформування компаній, формування стратегічної ідеї та стратегії розвитку бізнесу в різних галузях.

Керівництво Оксани Щегельської стало можливим завдяки багаторічній плідній співпраці Чернігівської регіональної торгово-промислової палати і канадсько- українського проєкту CUTIS та участі в багатьох спільних проєктах. Вся робота була проведена на найвищому рівні, і її результатом стали визначення візії та смарт-спеціалізація кластеру.

Візією кластеру, підкреслює Олександра Борисенко, є сталий розвиток Чернігівського регіону як виробника готової продукції з конкурентними соціальними гарантіями. Його смарт-спеціалізація – це технологічність та стандартизація на всіх етапах ланцюжка створення цінності текстильного виробництва.

Робота

Загалом, рік, що минає від моменту створення кластеру, став дуже плідним для його учасників. Не зважаючи на нелегкі умови роботи під час локдаунів і карантинів, учасники кластеру відвідали захід New Fashion Zone – конкурс молодих дизайнерів. Треба відзначити, що щороку представників Чернігівського текстильного кластеру запрошують попрацювати в журі цього конкурсу.

Загалом для багатьох учасників кластеру співпраця з відомою менторкою Марією Тереховою, керуючою партнеркою New Fashion Zone Community, яка має дуже успішній досвід просування вітчизняної продукції легкої промисловості за кордоном, допомогла запровадити зміни в роботі власного бізнесу, змістивши фокус на розвиток експорту, осучаснити асортимент, збільшити долю онлайн продажів.

Відбувся ряд онлайн заходів. Наприклад, у межах Textile Fashion Tech Олександра Борисенко провела ряд зустрічей та переговорів із представниками текстильної індустрії різних країн – Франції, Італії, Норвегії, Польщі, Індії тощо.

На жаль, свої корективи пандемія внесла й у проведення одного із найяскравіших заходів, що відбувався в останні роки в бізнес-середовищі Чернігівщині за ініціативи та підтримки Чернігівської регіональної торгово-промислової палати. Це – Chernihiv Textile Fest. Востаннє він відбувся в онлайн форматі, але це не завадило йому зібрати чималу кількість спікерів міжнародного та національного рівня й учасників, обговорити найважливіші питання і виклики, що стоять нині перед галуззю легкої промисловості як України в цілому, так і Чернігівщини зокрема, знайти партнерів, налагодити співпрацю і ділові зв’язки. Кілька підприємств – учасників Чернігівського текстильного кластеру, навіть презентували свої нові колекції та нові проєкти.
Чернігівський текстильний кластер плідно співпрацює і з місцевим самоврядуванням, владою. І це не дивно, адже його діяльність спрямована не лише на розвиток і підтримку окремих підприємств галузі, а й сприяє економічному розвитку Чернігівщини загалом.

Чергова зустріч відбудеться 10 червня, у засіданні текстильного кластеру має взяти участь і Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко, який завжди наголошує на важливості налагодження діалогу між владою та бізнесом, підтримці виробників товарів і послуг, експортерів, інвесторів, підприємців — тих, хто є рушієм економіки регіону.

HR, PR та торговий дім

Насправді, це ті завдання, котрі Чернігівський текстильний кластер допомагає вирішити своїм учасникам, зазначає Олександра Борисенко.

Одна із головних проблем, що нині стоїть чи не перед кожним підприємством – кадрова. Навіть попри стабільну зарплату, соціальні гарантії та підтримку знайти кваліфікованого спеціаліста – непросто. Тому кластер бере на себе завдання допомогти у вирішенні HR-проблеми (human resources – людські ресурси, англ.), об’єднанні зусиль усіх зацікавлених сторін у їхньому пошуку, відродженні престижності професії, насамперед, швачки та кравця.

Вивчивши досвід Львівського кластеру легкої промисловості, Чернігівська регіональної торгово-промислова палата зініціювала проєкт із підготовки кадрів на швейні виробництва – Чернігівську школу трудової майстерності, що нині успішно працює на базі фабрик ТОВ «ТК-Стиль» і ТОВ «Коллар Кампані».

Таким чином, серед бізнес-цілей кластеру – навчити ефективно готувати і, головне, правильно зорганізувати бізнес-процеси, пов’язані з людьми, для досягнення цілей компанії.

PR (public relations – зв’язки з громадськістю, англ.) – це не про рекламу, як багато хто думає, а про те, як за допомогою спеціальних методів, інструментів та технологій, створити позитивний імідж підприємства. Завдання Чернігівського текстильного кластеру – розповісти про потужні підприємства легкої промисловості Чернігівщини, зробити їхню промоцію, а також промоцію товарів, що вони виробляють – і не тільки в Україні, а й за кордоном, допомогти їм знайти бізнес-партнерів, налагодити зв’язки і контакти між ними.

І це, власне, і є наступним завданням кластеру, слугувати для його учасників своєрідним торговим домом, адже продукція багатьох підприємств Чернігівщини добре знайома зарубіжним партнерам під марками відомих торгових брендів. Олександра зазначає, що завжди із зацікавленістю бере участь у різноманітних онлайн-зустрічах у форматі В2В. На цих платформах реєструються виробники текстильної продукції, фабрики, дизайнери з усього світу, що дозволяє розширити пошук партнерів.
Вся діяльність кластеру підпорядковується єдиній меті для всіх його учасників – подальша робота, взаємодопомога та розвиток помножені на спільні зусилля, ресурси, досвід та знання. Адже кооперація та соконкуренція є ключовими стратегічними інструментами кластеру.

Довіра, відповідальність, постійне вдосконалення

Нині Чернігівський текстильний кластер має свій брендбук, і Олександра дуже пишається цією роботою, адже вийшло все дуже гарно, стильно і сучасно. Логотип кластеру – клубок ниток і голка. І це не випадково. Адже саме нитки символізують кравецьке мистецтво, а голка є символом швейного виробництва.

Нитки, переплетені в клубок (коло), говорять про динамічний розвиток, взаємодію та кооперацію.

На старті – запуск власного двомовного сайту із візитівкою кожного підприємства – учасника кластеру. А це вже – можливість гідно презентувати себе на міжнародному рівні.

Адже серед клієнтів кластеру – всесвітньовідомі компанії Nestle, H&M, Avon, Orsey, Mexx, Ikea та інші.

Підприємства – учасники кластеру експортують свою продукцію та послуги до понад 70 країн світу. Найбільшим попитом чернігівські вироби користуються на ринках Румунії, Італії, Польщі, Франції, Нідерландів, Австрії та багатьох інших країн.

Минулого року підприємствами легкої промисловості Чернігівщини було експортовано товарів на 65 млн дол. США. Це – 7% від загального експорту області.

Один із напрямків роботи – участь у різноманітних виставках. І хоча через локдаун учасники кластеру були позбавлені цієї можливості, однак Олександра Борисенко сподівається, що вже цієї осені вони зможуть взяти участь у фестивалі моди й одягу Kyiv Fashion (осінь), адже це відкриває широкі можливості для його учасників, у тому числі й ринки Європи.

Олександра Борисенко впевнена: саме синергія технологій, інновацій і людського ресурсу неодмінно призведе до високого економічного результату та розвитку галузі легкої промисловості Чернігівщини.

Нині Чернігівський текстильний кластер забезпечує своїм компаніям-партнерам конкурентну перевагу, пропонуючи перевірені рішення на основі останніх досягнень та технологій. Сьогодні він має свого представника в Німеччині, учасники кластеру постійно вдосконалюються, проходячи різноманітні курси та навчання за спеціальними програмами. Їхнім кінцевим результатом має стати укладення вигідних контрактів. До речі, презентувати чернігівські підприємства легкої промисловості і продукцію, що вони виробляють, незабаром мають кілька галузевих журналів Німеччини.

Серед переваг кластеру – технологічність, стандартизація, сертифікація, швидкість, надійність, вчасно виконані замовлення, навіть із жорсткими строками, індивідуальний підхід до кожного клієнта, можливість виконання складних, багатокомпонентних замовлень, інтегровані рішення у виробництві та логістиці, а ідеологія роботи кластера – довіра, відповідальність, постійне вдосконалення.

Попередня робота, спрямована на масштабне просування учасників кластеру, завершена успішно, виконані всі поставлені цілі – пройдена стратегічна сесія, розроблений брендбук, затверджений логотип, починає роботу сайт.

А це означає, що Чернігівський текстильний кластер, як форма співпраці між підприємствами, дизайнерами та навчальними закладами, пройшов випробування і довів: підтримка один одного, реалізація спільних проєктів – можлива, а результат буде таким, що задовольнить усіх – і замовників, і виконавців. Він відкритий до спілкування, спільної роботи та партнерського діалогу.

Напередодні Дня працівників легкої промисловості ГС «Чернігівський текстильний кластер» щиро вітає із професійним святом своїх ділових партнерів, а також усіх, хто працює в цьому економічно і соціально важливому багатогалузевому комплексі — на текстильних, швейних, хутряних, шкіряних, взуттєвих та інших виробництвах, виготовляючи товари народного споживання.

Успіхів в освоєнні нових сучасних технологій, надійних партнерів і вигідних контрактів на постачання якісної продукції, виробленої на Чернігівщині, натхнення і творчості у праці, щастя та достатку у ваших домівках, впевненості у завтрашньому дні та щирої долі!

Алла ПРИМА

 

Інші новини:


Приголомшливий успіх чернігівських плавців на чемпіонаті світу

Чернігівські плавці з інвалідністю вибороли 2 золоті та 11 срібних нагород на 1-му Чемпіонаті світу з плавання на короткій воді серед спортсменів з порушеннями слуху. Змагання проходили з 13 по 21 листопада у місті Ґлівіце (Польща), повідомляє Новий Чернігів.

2021-11-29 08:31