Із таким «другом» і ворогів не потрібно

2021-06-07 07:42

Ось уже більше 20-ти років Путін та Лукашенко залишаються останніми диктаторами Європи. При цьому Путін вміло маскувався під демократичного керманича країни — покерував два терміни та «призначив» на один – Медведєва. І знову обрав себе президентом на наступні терміни. А от Бацька, як керманичі країн Середньої Азії (пострадянських республік), хоче правити довіку та ще й передати владу у спадок своєму синові. 

При цьому Росія і Білорусь більше ніж 20 років ведуть переговори про створення Союзної держави. Якщо сторони все ж таки домовляться — економічні зв’язки між Москвою і Мінськом можуть зміцнитися до рівня Євросоюзу або навіть федеративних держав. 

Зауважу, що весь цей час пан Лукашенко пропонував панові Путіну створення такої держави з визначальною умовою: два терміни Союзною державою керує Путін, два терміни — Лукашенко. Але Путін на таке не погоджувався й, зрозуміло, ніколи не погодиться. Для нього головне — відновлення імперії! 

Аби домогтися свого, пан Лукашенко чого тільки не робив, включно з постійним намаганням налагодити більш-менш пристойні відносини з ЄС, США та Китаєм. Лукашенко говорив їм, що Білорусь не збирається входити до складу інших держав, «навіть братської Росії», і що він не хоче увійти в історію як останній президент Білорусі. Водночас політик зауважував, що Білорусі «нікуди не дітися від дуже тісних і дружніх відносин» із Росією. Власне кажучи, така політика Лукашенка навіть чимось подобалася країнам Заходу, вони були майже готові піти на деяке співробітництво, але постійне порушення прав людини, нечесні вибори та економічні провали потихеньку повертали все на круги своя. 

Крім того, «чекіст» Путін почав «підставляти» Лукашенка останнім часом не тільки фінансово. Згадайте останні явно підтасовані вибори у цих країнах. Офіційно обидва перемогли з дуже суттєвою перевагою своїх супротивників. Але ще тоді особисто не міг зрозуміти — а для чого потрібен був такий величезний відсотковий відрив Лукашенку? Складалося навіть враження, що ці два диктатори побилися об заклад — хто набере більше відсотків? Путін переміг, а Лукашенко отримав — тимчасово «буремну» країну! Хоча не сумнівався в його перемозі над так званою опозицією, практично всі лідери якої перебували або за кордоном, або у в’язниці. Тим більше, це стало зрозуміло поточного року — білоруська опозиція навіть не збиралася проводити такі потужні й масові акції протесту — надто багато люду з числа найбільш активних протестувальників устигли дуже серйозно покарати. 

А от переговори між Москвою і Мінськом активізувалися після цих подій, і Лукашенко на перемовинах із Путіним погодився на уніфікацію законодавства з РФ, створення єдиного парламенту, кабінету міністрів та інших органів влади, перехід на загальну символіку і єдину валюту. Непогана така «багатоходовочка»?

Під час зустрічі з Путіним у квітні Лукашенко заявив, що Білорусь і РФ погодили 26–27 дорожніх карт з інтеграції на рівні урядів двох країн — «залишилося дві-три дуже серйозні програми економічного характеру, зокрема й оподаткування». За його словами, формалізувати всі домовленості, підписавши документи, країни зможуть восени після засідання Вищої державної ради Союзної держави.

І тут, як на мене, сталася чергова підстава з боку Путіна — інцидент з Ryanair. Нагадаю, 23 травня літак, що летів із Афін до Вільнюса, екстрено приземлився в Мінську. «Для супроводу» літака за дорученням Лукашенка підняли винищувач білоруських ВПС. Білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали одного із засновників Telegram-каналу NEXTA, опозиційного журналіста Романа Протасевича і його дівчину, росіянку Софію Сапегу. У Мінську з літака зійшло ще кілька людей — у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі. Лукашенко заперечує. І відносини міжнародної спільноти з Білоруссю відразу суттєво зіпсувалися. Як на мене — це черговий підступ Путіна. 

Зараз Путіну вигідно, щоби Лукашенко був «ізгоєм». Із двох причин. По-перше, на тлі Лукашенка він сам має вигляд цілком європейського політика. Не скажу, що білий і пухнастий, але десь так. А по-друге, що слабкіший Лукашенко стосовно Заходу і населення, яке потроху протестує. Тому — швидше за все, він притулиться до Путіна. Тобто, до Росії. Для Путіна головне питання — інтеграція. Нехай і повільна. 

А введення економічних санкцій з боку Заходу зробить цю інтеграцію — швидшою і незворотною. 

Олександр ШИЛО
Малюнок із Інтернету

 

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42