Валерій Куліч, власник групи компаній СТОВ «Інтер» – про посівну кампанію, труди і дні аграріїв та милості природи

2021-06-07 06:57

– Цього року для полів та ріллі, які чекали зерна, створилася своя погодна специфіка. Тому посівна кампанія затягнулася і, власне, на 2-3 тижні почалася пізніше, ніж планувалося. 27 квітня, якщо згадати, випало аж до 5 сантиметрів снігового покриву. Щоправда, сніг швидко розтанув. Але холодна погода спостерігалася протягом усього квітня. І коли торік ми розпочали сіяти зернові 7-10 квітня, то цьогоріч – після 25-го лише вийшли в поле. 

– Це вплине на культури, які ви вирощуєте?

– Усе залежить тепер, якою буде погода влітку. Радує те, що в ґрунті достатньо вологи. Коли порівняти посівну кампанію в попередні два роки – ми ведемо статистику опадів: то їх у 2019-му за рік випало близько 350 мм, а в 2020-му – 570 мм. Цьогоріч же тільки у травні випало 140 мм. Я спілкувався з фахівцями з багаторічним досвідом, то вони сказали, що стільки дощів у травні віддавна не пам’ятають. Будемо сподіватися, що це посприяє росту і міцності рослин. 

– Але ж тепла нині обмаль.

– Так. І це мінус. Та добра волога цьому на противагу – тому сподіваємося на стійкий розвиток рослин. Також надіємося на тепло у червні й липні. Від нього багато залежить, аби зернові набралися сили й потужно пішли в ріст.

Ми сіємо пшеницю, жито, ріпак. Це у нас клин озимини. І ярові – кукурудзу, сою, соняшник. На розвиток озимини холод не дуже впливає. Свій стимул росту вона отримала ще торік і ранньої весни. Але велика кількість опадів у тієї ж пшениці збільшує захворювання, скажімо, таке, як чорна пліснява. І цій культурі треба приділяти більше уваги. Яровим же для розвитку потрібне наразі тепло. Тому ярі культури нині перебувають певною мірою у стресовому стані без сонця. 

– Валерію Петровичу, маєте прогнози на майбутній урожай?

– Загалом, у нас понад 30 тисяч гектарів під зерновими культурами. Тому робота зараз по-справжньому кипить. 

Який буде урожай ярини – робити припущення рано: вона тільки сходить. Чітко сказати зможу в другій половині липня. Озимі культури мають добрий розвиток. Але сподіваємося, що опади зменшаться і тим самим не провокуватимуть захворювання озимини. Хоча новітні засоби догляду за посівами ми маємо, сучасні технології також використовуємо. Проте посуха в літні місяці може завадити гарному розвиткові рослин. Бо вони в такому разі виглядатимуть, наче на гойдалці – з одного стресового стану до іншого. На жаль, від цього ми не застраховані, бо живемо у час зміни клімату. Гідрометцентр, тим більше, повідомляє, що літо буде досить спекотним. Тому багато чинників можуть вплинути на урожай. Але вирішуватимемо питання у міру їх надходження.

Наразі ми впоралися з посівною кампанією, провели її у досить стислі терміни, як кажуть, від дощу до дощу. Було складно, але технологічно ми її виконали. Сподіваюся, що погодні умови сприятимуть доброму врожаю. 

– Торішнім урожаєм задоволені?

– Дякувати Богові, так. Бо якщо фермерські господарства Центральної й Південної частини України серйозно постраждали від посухи, то на півночі було достатньо опадів, і нам удалося зібрати пристойний урожай.

– Хай так буде й цьогоріч.

– Сподіватимемося. Все, що треба на сьогодні, ми зробили. Далі чекаємо лояльності від небесної канцелярії – теплих дощів і лагідного сонечка. Самі ж і далі робитимемо все від нас залежне, аби радіти врожаям і користі від вкладеної праці.

Записала Людмила ПАРХОМЕНКО

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21