Чи запрацює ринок землі?

2021-05-31 06:52

Якщо чесно — дуже сумнівно. Хочете заперечити й сказати, що Президент Володимир Зеленський 24 травня на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Земля» підписав законопроєкт № 2194, який регулює передачу земель «на місця» громадам? І цей документ має виправити юридичні колізії роботи ринку землі, а також урегулювати реалізацію переважного права орендаря на купівлю та електронні земельні торги? 

А Прем’єр-міністр Денис Шмигаль доручив міністру аграрної політики та продовольства Романові Лещенку підготувати всі нормативні акти для забезпечення роботи ринку землі з 1 липня? І він буде повноцінним? 

Не віриться! Чому? По-перше — ні наш Президент, ні наш Прем’єр-міністр, ні депутати монобільшості — абсолютно не фахівці в сільському господарстві. Тому цей документ дуже «сирий». Не знаю — для чого було вигадувати було «велосипед із квадратними колесами замість круглих»? На яких їздить уся Європа. 

За свіжими даними опитування соціологічної групи «Рейтинг», якби в Україні відбувся референдум про дозвіл купівлі-продажу земель, 64% його учасників проголосували би проти. Підтримали би цю ініціативу лише 36%. І це, переважно, мешканці міст, які працювати на землі не мають жодного бажання. А якщо й мають земельні ділянки, то прагнуть швидко їх продати, перепрошую, хоч чорту лисому. Аби заплатили гарні гроші.

Чому так багато людей проти цього законопроєкту, серед яких і автор цих рядків? На це є купа причин.

По-перше. Продавати державну землю сільськогосподарського призначення взагалі не можна — тільки право оренди. Та й то після повної й прозорої інвентаризації. Нагадаю, «миші з’їли» вже більше 20% цієї землі. А повернути її назад ще дозволяє старе законодавство. 

До речі, у майже всіх європейських країнах і США у власності держави перебуває від 60 до 80 відсотків таких земель. І її не продають, а навпаки – скуповують! Чому? Бо там піклуються про продовольчу безпеку власної країни. Те ж саме, тим більше – під час війни, повинна робити й Україна. Така земля має жорстко контролюватися на якість — щорічна перевірка і величезні штрафи за її погіршення. Потім відновлювання якості. Й лише після цього — знову продаж права оренди. І, зрозуміло, жодної зміни її призначення. 

По-друге. Нинішнє передавання якоїсь частки державних земель громадам у межах децентралізації — треба підтримати. Але також із умовою збереження її статусу, щорічного контролю якості, жорстких штрафних санкцій тощо. І, зрозуміло, тільки продажу права оренди. А в який спосіб це буде робитися — справа взагалі другорядна. Ця земля, як і інша комунальної власності громад, може продаватися лише державі. Зауважу, що для цього ще потрібно мати Земельний банк (гроші на купівлю) і контролюючі органи з наджорсткими повноваженнями щодо погіршенням якості (величезні штрафи та кошти на добрива). 

А де це все? Зробити навіть до 1-го липня просто неможливо! Як і обіцяні майже два роки тому півмільйона нових робочих місць. Чи створення до кінця року колективного імунітету проти швидкого розповсюдження вірусу. Казки мені подобаються, але дитячі або у вигляді фентезі. А от «дитячі фантазії» монолітної влади — ні! Точно знаю, що золоті рибки чи щука з відомої казки про Ємелю — до нашої країни жодного відношення не мають! 

По-третє. Бігом вводити цей законопроєкт у такому вигляді? А як же: сім разів відміряй, раз — відріж! У будь-якій цивілізованій країні такий важливий законопроєкт спочатку зробили би «пілотним» в одній чи кількох областях, а вже згодом, після врахування всіх помилок і недолугостей, запустили в життя. 

При цьому всі власники невеликих земельних ділянок (паїв тощо) точно дізналися б — скільки насправді коштує саме їхня земля! Й, упевнений, зробили би все від них залежне, аби підвищити її вартість. А не розраховували би на якісь міфічні тисячі доларів від телевізійних проповідників. І не продавали би паї за копійки своїм сусідам, односельцям, дуже дрібним фермерам тощо. 

Вихідними під Києвом відбулося зібрання стосовно ініціативної групи з проведення «земельного» референдуму. Було сформульоване питання всеукраїнського референдуму: «Чи підтримуєте ви заборону продажу земель сільськогосподарського призначення будь-кому, крім держави Україна?» 

Чи буде від цього користь? Сумніви беруть... Але «поживемо – побачимо»...

Олександр ШИЛО

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13