Ігор Лущай: про нові тарифи, модернізацію ліфтів та роботу в карантин

2021-05-31 05:58

Наразі одне з актуальних питань — нові тарифи на комунальні послуги, які чекають на нас із першого червня. На скільки відсотків вони зростуть, чим це обумовлено, що закладено в новий тариф і як виживають ЖЕКи в період карантину? Про це та інше ми поспілкувалися з керівником КП «ЖЕК-10» Ігорем Лущаєм. 

— Ігорю Олександровичу, розкажіть, як працює ваше підприємство в умовах карантину через COVID-19? Чи впливає карантин на виконання запланованих робіт? 

— Минулого року, тільки-но почався карантин, ми запроваджували скорочений робочий тиждень. Ми тоді не знали, як люди сплачуватимуть за комунальні послуги, наскільки будуть платоспроможні. Січень був важкуватим у цьому плані. Але, на щастя, переважна більшість мешканців наших будинків поставилася відповідально до сплати за комунальні послуги і великих проблем із заборгованістю у нас не було. Цього року ми працюємо в повному режимі, і на нашу роботу карантин жодним чином не впливає. Виконуємо все у повному обсязі згідно з планом — ремонтні роботи на покрівлі, в підвалах, під’їздах, активно працюємо на прибудинкових територіях. Але, враховуючи карантинні обмеження, всі довідки ми видавали населенню згідно з записом. 

— На вашому підприємстві не було скорочення штату?

— Ми з розумінням і повагою ставимося до своїх працівників, тому намагаємося зберегти свій колектив у повному складі. Навпаки, у нас не вистачає робочих рук. Маємо вакансії слюсарів-сантехніків, електрогазозварювальників, покрівельників, двірників. Загалом на підприємстві працює 180 осіб.

— Як часто проводиться дезінфекція будинків? 

— Регулярно. Від самих мешканців ми отримуємо чимало звернень із проханням якомога частіше робити дезінфекцію в під’їздах. Враховуємо ці побажання, адже розуміємо, що від цього залежить здоров’я і наших мешканців, і наших працівників. Зокрема, при вологому прибиранні використовуємо таблетки бланідас. 

— Із першого червня підвищився тариф за квартплату. Чим це обумовлено?

— Остання зміна тарифу була в березні 2019 року. Відтоді підвищився і прожитковий мінімум для населення, і мінімальна заробітна плата з 4173 гривень до 6250-ти. Тож ми не можемо не підвищити мінімальну заробітну платню своїм працівникам. А зарплатня наших працівників іде з тарифу на утримання будинків. 

Крім того, в новий тариф закладені кошти на модернізацію ліфтів. У зв’язку з тим, що наші ліфти відпрацювали по 25 років, подорожчало і їхнє технічне обслуговування. Нашими будинками постійно курсують ремонтні бригади і лагодять старі ліфти. З липня зросте тариф на електроенергію, це теж треба враховувати. Адже ми використовуємо електроенергію як у місцях загального користування: у під’їздах, підвалах, так і для живлення ліфтів. Збільшили покіс трави. Якщо раніше косили тричі на сезон, то тепер не менше п’яти разів. Дуже багато вивозимо великого габаритного сміття. Мешканці приватного сектору звозять його на наші майданчики. Люди роблять це систематично, бо не хочуть платити за вивіз сміття. І ці витрати лягають на плечі нашого ЖЕКу. АТП-2528 відшкодовує нам за фактичні вивози кубометрів, але не в повному обсязі, бо в їхні тарифи закладена норма, більше якої вони не можуть нам відшкодувати. 

У середньому тариф у комунальних підприємствах підвищили на 24 відсотки. Відповідно збільшився обсяг роботи для працівників. Економічно обґрунтованим було би збільшення тарифу на 40 відсотків, але рішенням міського голови встановили менший процент, бо наш міський голова розуміє, що чернігівці не готові до такого різкого збільшення. Тому встановили 24 відсотки. Нині середня ціна у нашому підприємстві становить 4.99 гривні за квадратний метр. Новий тариф — 6 гривень 20 копійок. 

— Важливим питанням залишається модернізація ліфтів. Скільки їх обслуговує ваше підприємство? І як триватимуть роботи в цьому напрямку? 

— Наше підприємство обслуговує 203 ліфти, з яких усі відпрацювали по 25 років. За великим рахунком, Держпраця може їх навіть зупинити. Звісно, що це неприпустимо, тому в новий тариф і були закладені кошти на модернізацію ліфтів. Як це відбуватиметься? Старі ліфти повністю вийматимуться і на їхні місця встановлюватимуться нові. Ми дійшли висновку, що за 18 років ми повинні відремонтувати всі ліфти в Чернігові. На нашому підприємстві заплановано робити по одному ліфту в місяць. Можливо, хтось скаже, що дуже мало, але справа в тому, що модернізація одного ліфта дуже дороговартісна. Якщо не помилюся, на це йде 500-600 тисяч гривень. А один наш дев’ятиповерховий будинок у кращому випадку збирає 100-150 тисяч на поточний ремонт. І у нас просто не вистачить коштів, щоб, наприклад, модернізувати в ньому одразу всі ліфти. Будемо вести переговори зі старшими будинків, щоби вони дали згоду на проведення цих робіт, а після встановлення нових ліфтів ці будинки залишилися з нами, а не пішли обслуговуватися до ОСББ чи в іншу приватну компанію. Нині ми обслуговуємо 234 багатоквартирні будинки.

— Наскільки збільшилися борги за квартплату?

— Значна більшість людей за квартплату сплачує вчасно. 95 відсотків усіх наших мешканців відповідальні. Злісних неплатникі — 5 відсотків. І серед них є люди, які не сплачують квартплату роками не тому, що вони не можуть, а тому, що така їхня позиція. Це цілком забезпечені громадяни. Є опоненти, у яких сьогодні по 15-20 тисяч гривень боргу. На перший погляд може здатися, що 5 відсотків — це мало, але якщо говорити про суми заборгованостей, то вони колосальні. І доки не буде прийнятий закон, згідно з яким можна буде виселяти людей за борги, мало що зміниться. Хоча деякі боржники приходять із проханням зробити їм реструктуризацію. Ми йдемо назустріч і розбиваємо великий борг на пів року-рік. У залежності від розміру заборгованості. Найбільша проблема в цьому плані з гуртожитками. 

— Поділіться планами на цей рік.

— Ми вже розпочали підготовку до нового опалювального сезону. Активно проводимо ремонтні роботи внутрішніх будинкових систем. Це — заміна вентилів, засувок, мереж. Лагодимо покрівлю, у під’їздах замінюємо вікна на металопластикові, встановлюємо нові двері. Ми були першими, хто встановив у Чернігові напівпідземні контейнери для сміття по 3 кубометри біля багатоповерхівок. І цьогоріч плануємо продовжити цю роботу. Плануємо й надалі оновлювати свій автопарк. Придбали новий автомобіль для виїздів бригади. Минулого й позаминулого року отримали нові трактори, маємо три нові навантажувачі.

Зокрема, дуже вдячні за підтримку міському голові Владиславу Атрошенку. 

Завжди наголошую мешканцям на тому, що дуже важливо, аби в будинку чи під’їзді був старший. Це значно полегшить нашу роботу і зробить її більш якісною. Завдяки старшим нам легше розуміти потреби мешканців того чи іншого будинку. А без них дуже важко дійти якоїсь узгодженості. Хочеться працювати злагоджено. 

Валентина НАУМЕНКО 
Фото Мар’яни ХАРДІ 

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42