Перерваний політ… як «акт державного тероризму»?

2021-05-28 05:34

Коли глава Європейської Ради Шарль Мішель наприкінці квітня вирішив скликати на 25 травня позачерговий саміт ЄС, темами зустрічі він назвав зміни клімату та відносини з Росією. Однак усе змінили події 23 травня, коли в Мінську примусово посадили літак компанії Ryanair, що виконував рейс Афіни-Вільнюс. 

Екіпаж рейсу Ryanair близько 15-ї години дня був повідомлений УВС Білорусі про потенційну загрозу безпеці на борту (нібито літак заміновано) і отримав вказівку перенаправитися в найближчий аеропорт Мінська. Зауважу, що таку сумну звістку надіслали за допомоги літака-винищувача ВПС Білорусі. 

Між тим відомий російський авіаексперт Вадим Лукашевич звертає увагу, що «пілоти змушеного до посадки в Білорусі літака Ryanair до останнього тягнули до Вільнюса». Лукашевич звернув увагу, що лайнер змушений був повернути у бік Мінська, «коли до Вільнюського аеропорту залишалося всього 10 хвилин льоту (73 км), а до литовського кордону — лише 30 кілометрів».

Експерт зазначає, що пілоти всіх попередніх рейсів починали зниження за 177 км до Вільнюса. Екіпаж же цього рейсу йшов у бік Литви «без зниження і скидання швидкості», немов його переслідував військовий літак. «Беруся стверджувати, що у винищувача був дозвіл на застосування зброї, і абсолютно впевнений, що екіпаж пасажирського лайнера розвернувся тільки після отримання від білоруського винищувача повідомлення, що у разі непокори той відкриє вогонь до виходу пасажирського літака з повітряного простору Білорусі», — підсумував експерт.

Літак успішно приземлився, всі пасажири зійшли з лайнера на час його перевірки місцевими органами безпеки, які, втім, «нічого поганого не знайшли». Утім, після посадки білоруські силовики затримали чоловіка, який перебував у літаку — ним виявився білоруський опозиційний блогер і журналіст Роман Протасевич, стосовно якого в Білорусі порушено кримінальну справу і йому загрожує багаторічне ув’язнення або страта. Також затримали і його дівчину. 

Інцидент викликав величезний міжнародний резонанс і гнівну реакцію багатьох західних лідерів, політиків і дипломатів, які виступили з вимогою звільнення опозиційного журналіста та міжнародного розслідування того, що сталося. Лідери ЄС і його країн-членів не стримувалися у своїх заявах. Президент Литви назвав посадку літака «актом державного тероризму проти європейського співтовариства», а президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн — «викраденням»лайнера. Навіть відома своєю стриманістю та виваженістю канцлерка Німеччини Ангела Меркель охарактеризувала інцидент як «примусову посадку» літака. Версію, представлену владою Білорусі, вона назвала «не вартою жодної довіри».

Засідання саміту ЄС увечері 24 травня почали саме з Білорусі. Перед обговоренням Шарль Мішель наполегливо просив президентів і прем’єрів залишити свої телефони за дверима зали засідань, щоб ніхто не порушив «конфіденційності» обговорення. Лідерам країн ЄС знадобилося близько двох годин, аби домовитися про реакцію на інцидент напередодні. І вони погодили усі заходи та санкції за «примусову посадку» літака Ryanair, до яких закликали найактивніші критики режиму Олександра Лукашенка. Зокрема Європейська Рада закликала авіакомпанії, зареєстровані у ЄС, уникати повітряного простору Білорусі. А також дала завдання Раді ЄС закрити авіапростір і аеропорти Євросоюзу для білоруських авіаліній. Високопосадове джерело у структурах ЄС пояснило жорстку реакцію саміту тим, що дії влади Білорусі «наразили на серйозну небезпеку авіаційну безпеку та пасажирів на борту літака».

На думку Урсули фон дер Ляєн, білоруських авіадиспетчерів використали, аби «допомогти державі захопити контроль над літаком із ЄС». «Тож довіряти Білорусі, що польоти через її повітряний простір будуть безпечними, не можна», — переконана вона. Україна також вирішила зупинити авіасполучення з Білоруссю з 26 травня — українським авіакомпаніям та літакам заборонятиметься виконувати польоти в повітряному просторі Республіки Білорусь.

І наостанок. «У ЄС був готовий інвестиційний та економічний пакет у розмірі трьох мільярдів євро. Але він доти залишатиметься замороженим, доки Білорусь не стане демократичною», — заявила голова Єврокомісії. 

Певно, панові Лукашенку доведеться реально кусати собі лікті. Звісно, якщо його не підтримає фінансово пан Путін. У чому, особисто, дуже сумніваюся. 

Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

Інші новини:


В’ячеслав Летута: «У Чернігова є шанс стати №1 в Україні»

Наш сьогоднішній співрозмовник – успішний чернігівський підприємець, співзасновник компанії Platinum. Пан В’ячеслав – депутат Чернігівської міської ради, представник ПП «Рідний дім», член постійної комісії з питань архітектури, будівництва та регулювання земельних відносин.

2021-09-24 10:41