Чи може людина не мріяти?

2019-08-30 07:15

Таких людей, особисто, ще жодного разу не зустрічав. Тим більше – митці мріють завжди. Мрії художника – благословенні Всесвіти, думки про роботи та проєкти, на які він сподівається. Кожен із нас, хто приходить у цей світ, залишає в ньому свій слід. Хтось – посаджене та вирощене дерево, збудований дім, прекрасних дітей. А хтось – чужу могилу… 

Днями в музеї сучасного мистецтва «Пласт-Арт» у Чернігові відкрилася пересувна всеукраїнська виставка «Мрії на майбутнє» нашого земляка – народного художника України Анатолія Гайдамаки. Йому виповнилося 80 років, уже стільки творчих задумів утілено в життя, що коли їх усі просто перерахувати, це займе надто багато місця. Та, власне кажучи, ви всіх навіть не запам’ятаєте! І не намагайтеся це зробити, адже майже всі вони тісно пов’язані з трагічними та знаковими подіями у світовій історії. Особливо в Україні.

Ювіляр є автором багатьох відомих об’єктів історії України. Серед них – оформлення Українського дому до 1020-річчя хрещення України-Русі (Київ); музей Трипільської цивілізації (Трипілля); авторські композиції Національного заповідника «Гетьманська столиця» в Батурині, зокрема Козацький хрест на Цитаделі; парк Айвазовського – художнє рішення та реалізація центральної частини (Партеніт, АР Крим); експозиція музею «Київська фортеця» (Київ); експозиція спільної виставки «Прадавня цивілізація Європи» (Україна, Румунія, Молдова, Ватикан); виставка «Чорнобиль» у Німеччині (Ерфурт, Дрезден); проєкт і реалізація експозиції «Закінчення Другої світової війни» (Порт-Артур, Китай); меморіали жертвам Голодомору (Обухів, Мена, Хоружівка), а також меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут» та багато інших.

На превеликий жаль, останніми роками Анатолій Гайдамака більше працював за кордоном – наше Міністерство культури ніяк не могло віднайти кошти на реалізацію хоча би деяких із його творчих задумів. Маю сказати, деякі з проєктів на мене особисто справили надзвичайне враження.

За одним із проєктів майстра сквер на Андріївському узвозі столиці пропонується перетворити на Центр ветеранів, волонтерів, добровольців боротьби проти агресії імперської Росії на сході України. Весь комплекс має слугувати правдивій інформації про події на фронті, агресію Росії в Україні та світі. На майданчику пропонується започаткувати фестивалі військової пісні, фотовиставки подій на фронті. А саме скульптурне зображення Героя України Василя Сліпака пропонується відлити з переплавлених гільз визвольної війни проти Росії.

Інший проєкт – «Меморіал Героїв Небесної сотні» – має бути розміщений безпосередньо на місцях трагічних подій на Майдані. Символічні елементи комплексу виконуються з елементів тротуарного покриття, яке зняли мітингувальники для створення барикад. Це покриття пройшло випробування вогнем, кулями, і тому воно має входити в основні елементи меморіалу. Це матеріальні свідки тих трагічних подій. Бронзові щити (104 штуки) повинні бути виготовлені з гільз, відстріляних на Донбасі, куди пішли на фронт перші добровольчі батальйони з Майдану. Також із гільз мають бути виготовлені й поминальні дзвони по загиблих Героях.

І наостанок. За словами митця, серед його мрій на майбутнє є багато чого, що можна було би реалізувати й на Чернігівщині. Та, на жаль, у керівництва не знайшлося вільної хвилини, аби побувати на відкритті цієї пересувної виставки. І просто поспілкуватися з митцем. 

До уваги містян! Виставка перебуватиме в Чернігові ще кілька тижнів. Виділіть собі трохи вільного часу й відвідайте її. Впевнений – не пожалкуєте.

Олександр Шило
Фото з офіційного веб-порталу Чернігівської обласної ради

Інші новини:


СТО «MOTOR» – найсучасніша станція технічного обслуговування автомобілів

СТО «MOTOR» – найсучасніша станція технічного обслуговування автомобілів, загальною площею понад 770 кв. м, пропонує всім власникам автівок вигідно підготувати свій автомобіль до нового весняного сезону.

2021-04-19 11:46