Про ВІЛ – компетентно. І з перших уст

2021-05-14 08:51

День, коли світ згадує людей, які померли від СНІДу, цього року припадає на 16 травня. Із нагоди цієї дати в пресцентрі DPNEWS.COM.UA відбулася зустріч із головою правління благодійної організації «Чернігівська МЕРЕЖА» Анжелою Мойсеєнко.

До обговорення також доєдналися Оксана, регіональний координатор благодійної організації «Позитивні жінки», та онкогінеколог, лікар-хірург Чернігівського медичного центру сучасної онкології Олександр Зуб.

БО «Чернігівська МЕРЕЖА» працює в Чернігові вже 20 років. Протягом травня її працівники підбивають певні підсумки роботи, згадають, що зроблено за цей час і констатують: часи змінилися. Люди стали більш толерантно ставитися до людей із діагнозом ВІЛ/СНІД, та і сам діагноз вже перестав бути смертельним вироком.

Організація стала надійним партнером багатьох державних організацій, наприклад, Центру соціально значущих і небезпечних хвороб, супроводжує людей не тільки з ВІЛ-позитивним статусом, а й хворих на туберкульоз та гепатит С, який також донедавна вважався невиліковним.

Тут підтримують людей на всіх етапах – від тестування до, за необхідності, лікування. Безумовно, тут надають і психологічну підтримку, що дуже необхідна людині, яка дізнається про свій діагноз.

Безпечності тут не місце

За останній рік, наголошує Анжела Мойсеєнко, дуже знизилася кількість тестувань на ВІЛ. Перш за все це, звичайно, пов’язано з епідемією коронавірусу – люди менше відвідують лікарні, а сімейні лікарі, відповідно, роблять менше тестів на ВІЛ – цей тест входить до пакету безоплатних.

До речі, «Чернігівська МЕРЕЖА» у межах своїх проєктів забезпечує 5 видів безкоштовних швидких медичних діагностичних тестів сімейних лікарів тих лікарень, з якими співпрацює. Здавши тест прямо на прийомі, результат можна отримати вже протягом 15-20 хвилин.

Анжела Мойсеєнко:

– За минулий рік кількість виявлених випадків зменшилася на 20%. Це погано, адже кожна людина, яка не обстежилася і не довідалася про свій статус, може когось заразити. А ще – втрачається час, шанс на початок раннього лікування і збереження здоров’я знижується.

Підходи у лікуванні та діагностиці низки захворювань на сьогодні значно змінилися. Протягом лише декількох хвилин можна встановити діагноз і відразу отримати лікування – це так звана стратегія test and start, прийнята в усьому світі. Раніше діагноз потрібно було підтверджувати лабораторно.

15 років назад лише 50 осіб отримували лікування за кошти держбюджету, тепер же забезпечується безперебійність лікування, у тому числі й за кошти міжнародних організацій.

Лікування стало більш наближеним для людей – їхати нікуди не потрібно, отримати рекомендації можна в своєму районі в інфекціоніста.

Стало більш доступним також і лікування за кошти держави гепатиту С.

Анжела Мойсеєнко:

– Всеукраїнська мережа ЛЖВ започаткувала створення медичних центрів «100% життя». Вони відкриті у Києві, Полтаві, Рівному і Чернігові. В нашому місті він знаходиться за адресою, вул. Київська, 14. Амбітна мета – щоб ці клініки утримували безоплатні програми по допомозі людям, хворим на ВІЛ, гепатит С, туберкульоз. Але вже зараз у цих центрах можна зробити безкоштовні тести й отримати призначення щодо лікування.

Найбільше хворих – серед чоловіків за 40

Прогрес у лікуванні раніше невиліковних хвороб важко переоцінити. Утім, страхи щодо них у людей хоча і залишаються, проте на фоні пандемії коронавірусу вони відступили на другий план. Поки людина не стикається впритул із проблемою, вона її не цікавить. Але проблема – як не заразитися небезпечною хворобою, залишається.

Молодь у цьому сенсі більш «підкована» і прагматична, використання презервативів для неї вже є нормою. А найбільший відсоток захворювання на ВІЛ, за статистикою, виявляють у чоловіків після 40 років. При цьому, більшість із них – із соціально благополучного середовища.

Анжела Мойсеєнко:

– Розуміючи ці ризики, а також для популяризації тестування, наша організація започаткувала цикл зустрічей під назвою «Чоловічі розмови». Це відвертий діалог із відомими в нашому місті чоловіками, мета якого – спонукати на проходження тестування. Причина, з яких цього не роблять, банальна – страх дізнатися діагноз. При цьому вони часто не здогадуються, що ВІЛ-інфекція вже відноситься до розряду хронічних. Отримуючи антиретровірусну терапію, людина живе повноцінним життям до глибокої старості.

Чернігівщина – серед лідерів за розповсюдженням ВІЛ

У Чернігівській області на сьогодні на обліку перебуває понад 4 тисячі осіб із діагнозом ВІЛ/СНІД.
За попередні роки за рік ставали на облік у середньому близько 500 людей, із них 150 – ті, хто довідався про свій статус у попередні роки, 350 – уперше виявлені.

Скільки насправді ВІЛ-інфікованих в області наразі сказати неможливо.

Анжела Мойсеєнко:

– Минулого року разом із Центром соціально значущих і небезпечних хвороб ми здобули більш достовірні дані, використовуючи пересувний флюорограф Центру як мобільну амбулаторію для тестування на ВІЛ та гепатит С. Протягом всього літа проводилися тести в різних районах міста. Близько 2% обстежених людей мали ВІЛ, а близько 10% – гепатит С.

За загальноукраїнською статистикою, ВІЛ-інфіковані – десь 1,2% населення країни. Чернігівщина завжди була лідером із кількості інфікованих ВІЛ. Ще кілька років тому вона входила до дев’яти областей України, котрі сумарно давали 72% всієї епідемії.

Така цифра, пояснює Анжела Мойсеєнко, скоріше за все, виходила тому, що тестування було налагоджено на високому рівні, область посідала перше місце за виділенням бюджетних коштів на закупівлю тест-систем – за рік робили близько 130 тисяч тестів. А цьому передувала дотестова консультація, що давала змогу встановити можливі контакти людини і шляхи інфікування.
До слова, зараз в Україні відзначають зміну способу передачі ВІЛ-інфекції серед осіб, яким уперше встановили такий діагноз. Раніше він був парентеральний – тобто, через голку у кров при спільному споживанні наркотиків. Потім став переважати статевий шлях передачі. Зараз у 72% інфікованих передача захворювання відбувається саме статевим шляхом при незахищеному статевому контакті.

Особливо неблагополучна ситуація, наголошує Анжела Мойсеєнко, спостерігається в сільській місцевості. Яка причина цього – необізнаність, нехтування правилами безпеки або інше – сказати важко. Але для того, щоб її виправити, БО «Чернігівська МЕРЕЖА» намагається налагодити співпрацю із сімейними лікарями, аби ті принаймні не нехтували можливістю провести швидке безкоштовне тестування, коли до них на прийом приходять місцеві мешканці.

До речі, співробітники організації готові проводити тестування навіть своїми силами за допомогою швидких тестів. Зробити це просто – варто лише їх запросити на підприємство.

Минулого року в межах всієї України була започаткована акція, спрямована на раннє виявлення ВІЛ-інфекції, і що має назву «Safe box» із тестом на ВІЛ, який можна самостійно провести дома. Його можна замовити безкоштовно (оплата лише за поштові послуги), пройшовши опитування на сайті prozdorovia.in.ua.

Важливо знати

Вірус імунодефіциту людини передається лише від людини до людини і коли він потрапляє у внутрішнє середовище організму.  Інфікована людина спочатку не відчуває жодних проявів інфекції, але вже може заразити інших. Тому так важливо якнайраніше дізнатися про діагноз. Тут якраз і можуть допомогти швидкі тести.

Домінуючим механізмом передачі збудника є незахищений статевий контакт.

ВІЛ не передається при звичайних побутових контактах із людьми. Неушкоджена шкіра є нездоланним бар’єром для вірусу. Тому ВІЛ не передається через рукостискання та обійми.

Вміст вірусу в слині є незначним, тож ВІЛ не передається через поцілунок.

Недостатньо вірусу для його передачі ані в сльозовій рідині, ані в поті, ані в сечі, ані в калі. Тобто ВІЛ не передається при спільному користуванні ванною та туалетом.

У травному тракті вірус гине, тому ВІЛ не передається при спільному використанні столових приборів та посуду.

ВІЛ не передається через повітря, при спільному користуванні меблями, телефонною слухавкою тощо.

Алла ПРИМА

ВІЛ і онкологія

Вірус імунодефіциту, потрапляючи до крові людини, починає знищувати її імунну систему і відкриває ворота для різних хвороб. Серед опортуністичних захворювань, спровокованих ВІЛ, одне з чільних місць посідають онкологічні. Своєчасне виявлення і початок лікування ВІЛ на ранній стадії – це попередження виникнення в майбутньому онкології.

У пацієнтів, які звертаються до Чернігівського медичного центру сучасної онкології, найчастіше ВІЛ-інфекцію виявляють при встановленні діагнозів, пов’язаних із кровоносною системою – при лейкозах, лімфомах, а також при саркомах. Тож роль тестування тут важко переоцінити, наголошує Олександр Зуб, лікар-хірург, онкогінеколог онкоцентру.

Незабаром «Чернігівський онкоцентр» має отримати близько швидких 500 тестів, така домовленість уже є. Кожному пацієнтові, який буде звертатися туди за медичною допомогою, їх робитимуть безкоштовно.

У межах співпраці з БО «Чернігівська МЕРЕЖА» її очільниця Анжела Мойсеєнко пообіцяла психологічну підтримку пацієнтам, у разі позитивного тесту. Наголосивши, що в організації вже давно напрацьований певний алгоритм дій, є спеціально навчені соціальні працівники, психологи, діють програми, спрямовані на те, щоб допомогти людині пережити момент усвідомлення свого статусу.

Олександр Зуб відзначив важливість такої психологічної підтримки. І відзначив, що за характером робот він має проходити ВІЛ-тестування постійно. Ось і на зустріч у пресцентр він приїхав якраз після чергового тесту.

Зізнається: хоча процедура вже давно перетворилася на рутину, все одно щоразу відчуває певне хвилювання, очікуючи результат. Він, до речі, негативний.

Невигадана історія про життя з діагнозом

Понад 20 років тому Оксана зазнала насилля. Пройшовши своє персональне пекло, здолавши депресію і розпочавши своє життя заново, вона навіть не здогадувалася, які випробування очікують на неї попереду.

Оксана вийшла заміж, завагітніла. У радісному передчутті майбутнього материнства, проходила консультації лікарів, здавала аналізи. І тут – шок. Аналіз на ВІЛ виявився позитивним.

Важко передати словами той відчай, що відчувала молода жінка. Протягом майже трьох років вона немов падала в безодню. Дякувати Богові, дитина народилася здоровою, хоча антиретровірусної терапії тоді не було, не відвернувся чоловік. І це давало сили жити далі.

В якийсь момент вона познайомилася із молодими людьми, котрі стояли біля витоків створення в Чернігові організації на підтримку ВІЛ-інфікованих. Вона долучилася до цього руху, стала допомагати людям із діагнозом ВІЛ, розповідати про свій досвід.

Не потрібно боятися здавати тест, каже Оксана. Потрібно боятися жити з ВІЛ і не лікуватися. Її чоловік 20 років тому, дізнавшись про її діагноз, також здав аналіз. Він виявився негативним. І таким же залишається всі ці 20 років.

Противірусні препарати Оксана приймає з 2004 року. Живе повноцінним життям. Її близькі, знайомі, друзі знаються про її діагноз, але це абсолютно не заважає їхньому спілкуванню.

Довгий час Оксана працювала в БО «Чернігівська МЕРЕЖА» соціальним працівником. Її сферою була робота з вагітними жінками, які отримали статус ВІЛ-інфікованих.

Вже два роки вона представляє у Чернігові національну благодійну організацію «Позитивні жінки», яка об’єднує жінок, які живуть із ВІЛ, та жінок, яких торкнулася ця проблема. Вона захищає їхні права, допомагає  боротися з домашнім насильством, відстоює поліпшення соціальних та медичних послуг для ВІЛ-позитивних жінок.

Оксана, як ніхто інший, упевнена: позитивні жінки мають право розвиватись і реалізовувати себе. А вона завжди готова їм готова підставити своє плече.

Інші новини:


Красивий бізнес, який не здався, першим відкрився після активної фази бойових дій, навчає своїх та надихає жінок Чернігова

П’ять років тому відкрився відомий чернігівський магазин жіночого одягу, взуття та аксесуарів "KriStal" (проспект Перемоги, 119А). За цей час його вподобало багато чернігівок (і не тільки!). І ось воно, свято першого ювілею. На ньому побували давні й нові друзі, прихильниці магазину, бізнес-пані й панянки, котрі постійно приходять сюди за стильними речами, привітним та професійним обслуговуванням, консультаціями й обов’язково – за гарним настроєм.

2022-08-16 08:55