Обережно, педикульоз!

2019-08-28 07:31

Ваші милі дітки повернулися з табору… Добре продивіться голови малечі, щоб не було несподіванок. 

А тепер давайте поговоримо про цих неприємних комах. Воші передаються від людини до людини при безпосередньому контакті. Вони можуть жити як на чистому, так і на брудному волоссі. Захворювання має назву педикульоз. А його симптоми такі:
- свербіж у місці укусу;
- розчухи (екскоріації);
- гниди на волоссі.

Від моменту зараження до перших ознак захворювання може минути кілька тижнів. У результаті інфікування розчухів можуть розвиватися гнійні захворювання шкіри. Воші є збудниками висипного тифу та інших рікетсиозів.

Розмір комахи від 0,4 до 6 мм. Тіло складається з голови, грудей та черевця, крила скорочені в розмірах. Ротовий апарат воші – дві голки, зверху на них розташована капсула з гачками, за допомогою яких воша кріпиться на шкірі хазяїна. Слина комахи запобігає згортанню крові та викликає подразнення.

До волосся паразит кріпиться трьома парами ніг з кігтями. Очі, як правило, відсутні. Воші орієнтуються за допомогою нюху.

Живуть ці комахи в середньому 38 діб. Самка відкладає декілька сотень яєць – гнид, вони приклеюються до волосся за допомогою клейкої маси. Воша вилуплюється при +36-37 оC через 4-8 діб, при +23 оC – через 16 днів. При температурі +10-20 оC воші можуть близько 10 діб не харчуватись. 

У зв’язку з таким циклом розвитку рекомендується повторювати лікування через 4-7 днів.

В аптеках є широкий асортимент протипедикульозних засобів у різних формах випуску. Уважно читайте інструкцію, звертайте увагу на протипоказання. Прасувати білизну достатньо при температурі 60 градусів, м’які іграшки можна покласти в холодильник на 2 дні. Якщо воші не харчуються кров’ю 2 дні, вони гинуть.

Після обробки засобами та вичісування за допомогою спеціального гребінця може залишитись частина гнид. Їх потрібно видалити механічним шляхом, після обробки гниди видаляються легше. Вони розташовуються за 3-5 см від кореня волосся, особливу увагу приділіть ділянці над вухами.

Засоби, які запропонують в аптеці, коштують 200-300 грн. Але вони не завжди ефективні, а справді дієвий засіб вам запропонують лише тоді, коли ви спитаєте, чи є він у наявності. Це чемерицева вода, яка коштує 40-50 грн.

Головне – помітити цю проблему вчасно та лікуватись, аби інші члени родини не заразилися.

І наприкінці – цікавий історичний факт. Існує легенда, що за допомогою цієї комахи шведи обирали бургомістра. Чоловіки клали бороди на стіл, у центр столу саджали вошу. Куди вона заповзала – той і займав посаду. Цікава ініціатива для Верховної Ради.

Текст підготувала лікар-педіатр Наталія Петрук

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42