Арт-студія «Колібрі» – місце, де дають професійну художню освіту і допомагають віднайти свій життєвий сценарій

2021-05-06 05:41

«Арт-студія Колібрі» існує вже понад 18 років. У ній не просто вчать малювати, а прищеплюють дитині смак, допомагають відчувати й розуміти прекрасне, робити подальші кроки на шляху художньої кар’єри. «Головна наша мета – не просто дати дітям навички, також професійну художню освіту, а й показати найкраще, що є у світі, виховати людину, яка би розуміла свою місію в житті й виконувала її», – так окреслює головні завдання «Арт-студії Колібрі» її директорка Лілія Ібрагімова.

Творчий навчальний процес

Повний курс навчання в «Арт-студії Колібрі» триває одинадцять років. Хоча, як каже Лілія Ібрагімова, деякі колібрівці продовжують відвідувати студію вже тринадцятий рік. Діти опановують основи академічного рисунку, скульптури, вивчають композицію, практикуються у створенні портретів, натюрмортів, пейзажів. Протягом року займаються анімалістикою – вчаться малювати тварин.

Одне заняття триває дві з половиною години, відбувається раз на тиждень. За місяць – чотири основні уроки, п’ятий, коли випадає, – бонусний. Крім того, якщо викладачі спостерігають підвищений інтерес з боку студійців – можуть призначити їм безкоштовне додаткове заняття для творчої роботи.

Коли людина приходить на заняття уперше, її розпитують, чи навчалася вона у художній школі, якими навичками володіє. Потім пропонують виконати тестове завдання – намалювати фігуру, пейзаж тощо. Таким чином виявляють рівень учня. Далі – пропонують прослухати майстер-класи, аби новоспечений студієць безперешкодно влився у процес.

Також в арт-студії є хобі-групи. Туди приходять люди різного віку, у кожного своя мета: опанувати академічну програму, навчитися малювати конкретні речі або виконувати різні робочі завдання; для особистих потреб – декорувати власний будинок тощо.

В «Арт-студії Колібрі» також розширюють кругозір вихованців. Групами відвідували музеї Чернігова та області, їздили також і до столиці. Зокрема знайомилися з виставками Національного художнього музею України, Національного музею «Київська картинна галерея», Музею мистецтв Богдана та Варвари Ханенків. Крім безпосередньо експозицій, розширювали свої знання про стилі на прикладі архітектури, музики. Відвідували оперу або балет. Лілія Ібрагімова особисто відшуковувала цікаві виставки та організовувала поїздки. Наразі ця ініціатива призупинена через карантинні обмеження.

Виїзди на пленери

Одним із найважливіших аспектів навчання в «Арт-студії Колібрі» є робота на пленерах. Наприклад, студійці вже творили на території Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника Михайла Коцюбинського. Їздили малювати й до садиби Лизогубів, Національного історико-культурного заповідника «Качанівка», Національного музею народної архітектури та побуту України (Пирогово), Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», Національного заповідника «Софія Київська». Перед тим, як почати свій творчий процес, колібрівці ознайомлювалися з історією місця, знаковими особами, які там мешкали, працювали або мали якийсь інший стосунок до локації. Вивчали основні факти про епохи.

Такі виїзди, за словами Лілії Ібрагімової, виховують в учнів повагу до історії своєї країни, розвивають естетичний смак, залишають по собі яскраві враження від подорожі та зміни обстановки. Подібні пленери заплановані й на це літо. Однак за умови, якщо не стануть на заваді посилені карантинні обмеження.

Можливість показати себе

Учні «Арт-студії Колібрі» не просто навчаються, а й отримують можливість виставляти свої роботи. Лілія Ібрагімова каже: це може бути як персональна виставка, так і тематична. В докарантинний час експозицій було так багато, що вже важко точно порахувати. Регулярно колібрівці демонстрували свої витвори в Чернігівській обласній науковій бібліотеці імені Короленка, обласному молодіжному центрі, брали участь у виставках обласної організації Національної спілки художників України. Також роботи юних митців могли побачити кияни та харків’яни. 2015 року полотна колібрівців представляли Україну в Парижі.

До виставок зазвичай готуються ретельно. Викладачі допомагають учасникам експозицій, іноді проводять додаткові безкоштовні заняття. Свідченням того, що мистецтво студійців цінують у місті, є запрошення представити роботи і в приватних закладах Чернігова – кав’ярнях, торгових центрах.

Виклики онлайну

Минулого року, після початку пандемії, постала проблема продовження роботи в умовах карантину. За словами Лілії Ібрагімової, «Арт-студія Колібрі» однією з перших перейшла в онлайн. Уроки проводили на платформі Zoom. Такий формат навчання припав до душі частині студійців, деякі з них так і не повернулися до студії, а продовжили свою художню освіту дистанційно. Під час кожної онлайн-конференції діти можуть поспілкуватися між собою, з учителем, виконати практичне завдання. Потім запис уроку надсилають кожному з учнів, тож вони можуть передивитися та попрактикуватися над складними вправами. Таким чином, навіть у неможливості працювати наживо є і позитивні моменти.

Крім того, команда студії записує на відео майстер-класи. Їх суть у тому, аби вчитель демонстрував процес творення картини, учні ж покроково повторювали за ним. За словами Лілії Ібрагімової, кожен ролик перевіряли на собі: показували адміністраторам, друзям та знайомим. І встановлювали, що було незрозуміло або які моменти потрібно пояснити детальніше.

Потім відео вдосконалювали та надсилали студійцям.

«Для мене було цікаво й неочікувано, що така дистанційна освіта має право бути. Нам довелося змінити програми та підходи. Але те, що вийшло, нас задовольнило», – розповідає пані Лілія.

Наразі навчання триває в режимі онлайн. Але це не заважає дітям насолоджуватися процесом малювання. І хоч віртуально, але вони можуть спілкуватися між собою у мистецькій атмосфері, що її культивує «Колібрі».

Підготовка до художнього майбутнього вже зараз

Одна із особливостей «Арт-студії Колібрі» – програма «Вступ». Упродовж року студійцям допомагають підготуватися до творчих конкурсів на художні спеціальності. Починають із повторення бази, яка необхідна кожному абітурієнтові: основи академічного рисунку, робота з перспективою і тонами. Потім починають індивідуальну підготовку. Лілія Ібрагімова особисто відвідує найпопулярніші серед її студійців вищі навчальні заклади, сама ознайомлюється з їхніми вимогами до абітурієнтів, спілкується з деканами факультетів. Директорка пояснює: представники внз самі зацікавлені в тому, щоби до них вступало якомога більше випускників шкіл, тому охоче діляться потрібною інформацією. Це дає змогу розробити для кожного індивідуальну програму для вступу. Крім того, колишні студійці, які вже здобувають вищу художню освіту, діляться своїм досвідом, розповідають про свої успіхи, радять абітурієнтам, на що звернути увагу. Із їхніх слів, студійну освіту «Колібрі» відзначають навіть за кордоном, зокрема у вишах Канади та Великої Британії. Серед українських навчальних закладів, куди або вже вступили, або прагнуть вступити колібрівці, – Київський національний університет будівництва та архітектури, Київський національний університет технологій та дизайну, Київська державна академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну. Один із найпопулярніших напрямів – графічний дизайн.

Кожен зі студійців урешті опановує науку. Адже вимоги до них високі, а навчальний процес націлений на результат. Та найбільшим досягненням студії Лілія Ібрагімова вважає те, що її вихованці реалізували свої життєві сценарії. Які можна вважати різними по суті, але однаково успішними.

Над матеріалом працювали учасники проєкту «Школа журналістики ДП»
Фото надані Лілією ІБРАГІМОВОЮ

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42