Михайло Бондар: «Якщо на душі гарно, то й працюється легко»

2021-04-28 16:04

Михайло Бондар – генеральний директор групи аграрних компаній на Ічнянщині: СТОВ «Інтер», ПП «Агро-Трейдер», ПрАТ «Нива-Плюс». 

Аграрну галузь Михайло Миколайович знає досконало, адже багато років вкладає в неї не тільки всі сили, всі знання, весь свій досвід аграрія, а й душу. Хочеться радіти, коли досвідчений спеціаліст, відомий здобутками ввірених йому підприємств, усміхається і говорить: прийшла весна, розвидняється серце, бо все оживає – і душа, і природа, і все тягнеться до сонця, яке дає життя. А тоді додає: «Рослина – як людина, вона до дбайливих рук тягнеться, мов дитина». І це зовсім не банальні слова, а любов до землі та всього сущого.

– Михайле Миколайовичу, як нині розпочалися весняно-польові роботи? Адже весна нині у нас, м’яко кажучи, нестандартна…

– Весна рання чи пізня, карантин чи не карантин, а земля не може гуляти. Тому люди в полі, звісно, з дотриманням усіх карантинних вимог. Робимо все, як потрібно. І на все звертаємо увагу. На жаль, погодні умови нас не дуже радують. Хоча технологічні операції певною мірою виконуються. І ми повністю готові до сівби. Озимі, наприклад, гарно перезимували. Ми їх гарно підживили. На черзі – ярі культури. Сіємо, але поволі, обираючи ділянки. Адже треба дивитися, готова земля прийняти насіння чи ні. Таке дуже просте, але дієве правило. 

– Які культури переважають на ваших полях і які новації маєте на виробництві?

– Вирощуємо пшеницю озиму та яру, жито. А ще кукурудзу і ячмінь, овес для відгодівлі тварин. Нішеві культури для «Сідко Україна» — смугастий соняшник та гірчицю. Сіємо і ріпак, і сою…

В Іваниці, наприклад, ми інтенсивно займаємося тваринництвом. Вкладаємося в його розвиток. Тут працює ПрАТ «Нива-Плюс». Наразі там будується кормокухня для дійного стада і загалом ВРХ. Ми самі вирощуємо рослини для відгодівлі худоби, докуповуємо вітаміни й різні потрібні домішки. І робимо корми за новітніми технологіями. Підтримуємо тваринництво й іншими власними кормами – це силос, сіно, солома, сінаж. 

Так само є новації й на іншому тваринницькому підприємстві – ПОСП «Жадьківське», яке теж входить до групи компаній. Там теж повним ходом впроваджуються новітні технології. Наприклад, тут займаються вирощуванням ембріонів.

У рослинництві теж маємо зрушення. Оновлюємо, наприклад, насіння багатьох культур. Так само ми докорінно обновили машинний парк – на 80%. Т-150 – це вже історія. Ми придбали дуже якісну техніку. Шкода, що Україна нині не має сільськогосподарського машинобудування. Ринок є ринок. Є де купити. Але, як кажуть, за державу образливо. 

– Врожаї у вас теж відмінні… 

– З 2003 року СТОВ «Інтер», наприклад, тримає І місце з виробництва зерна на Ічнянщині. Але ми не тільки за врожаї боремося, а насамперед — за економіку й економію. За те, як не просто вижити, а успішно жити в нинішніх умовах. Треба зважувати все. Йти в ногу з ринком. А для цього потрібно вміти відчувати його кон’юнктуру. Тому, до всього, ми співпрацюємо із науково-дослідними інститутами. Це сьогодні актуально.

– А які складнощі маєте?

– Складнощі не на виробництві. А в державній земельній політиці насамперед. Бо наближається ринок землі. І це викликає багато питань. Скажу так: до ринку не господарства не готові, а вся Україна. Мене, наприклад, цікавить, який податок буде на землю. Чи новий, чи той, що сьогодні? Вважаю, ні в чому стосовно ринку землі в державі немає твердого рішення. 

Ось ми, наприклад, працюємо з пайовиками. І вони переважно не хочуть продавати землю. Тільки ті, в кого нагальна проблема, а відтак потрібні гроші. Бо земля – то капітал, який перейде в спадок. Якщо з липня розпочнеться продаж землі, буде недобре, коли земля дістанеться людям, котрі не зацікавлені у веденні землеробства, відтак гектари не оброблятимуться, а земля стоятиме застиглим капіталом, втрачаючи свій потенціал. 

– Нині важлива робота з пайовиками.

– Ми нашим пайовикам завжди йшли і йдемо назустріч. І готові сприяти їм у вирішення багатьох питань. Наприклад, за потреби можемо виплатити гроші наперед, коли у людини є нагальна потреба. Цьогоріч підняли виплати на паї, тепер люди щорічно отримуватимуть до 15 тисяч гривень, залежно від балу й оцінки землі. Тому сума різниться. Люди це розуміють. Розраховуємося і грошима, й зерном, за потребами людей. 

– Михайле Миколайовичу, ви – депутат Ічнянської ОТГ. І – генеральний директор аграрних підприємств, котрі працюють на території громади. Співпрацюєте з ОТГ? У вас партнерські відносини з громадою? 

– У нашій ОТГ серед депутатського корпусу я працюю в земельній комісії. Всі земельні питання ми розглядаємо, доносимо до громади. Загалом, я багато разів обирався депутатом різних рівнів. Маю сказати, що у нас взаємовигідна співпраця з ОТГ. З нашого боку – партнерська допомога. Громаді й людям. Освітянським закладам, лікарні. Це – на постійній основі. Надаємо допомогу і пайовикам. А наш колектив – це 600 працівників, який можна назвати великою сім’єю. Ми хочемо, аби він зберігся у цих непростих умовах пандемії та карантину. Тому треба втримати людей. Робимо це насамперед – зарплатою і добрими умовами праці. Ми відкрили два гуртожитки. Віднедавна в Гужівці запрацював Інтернет. Про це наша компанія потурбувалася. Весь час ми дієво вболіваємо за життя сіл. На жаль, як і скрізь, зменшується населення. Через демографію, та й люди виїздять у пошуках кращого життя. Але ми не стоїмо остронь цієї проблеми. І в села, на території яких працюємо, намагаємося впустити вітер змін на краще. Ось, наприклад, у Бурімку провели газ. Так само й у Монастирище та Заудайку. Гужівка користується якісною питною водою. Ми обслуговуємо свердловину. І даємо воду всім жителям села. Багато уваги приділяємо зверненням громади, старостатів, населених пунктів. І, звичайно, зверненням до нас окремих людей. Молодь також приходить до нас. Намагаємося, аби молоді спеціалісти залишалися на роботі в компаніях. Наразі у нас працюють кілька студентів. Моя особиста думка: молодим спеціалістам, котрі приходять на роботу в село, треба, зокрема, давати пай. На жаль, сьогодні немає такого закону. Але це було би гарне заохочення. І молоді люди би з більшою охотою залишалися працювати в господарствах.

Також ми утримуємо дві футбольні команди – обласного й місцевого рівня. Спортсмени радують своїми спортивними досягненнями. Займають перші та другі місця в районі. І «бронзу» в області. А ми футболістів забезпечуємо формою, екіпіруванням. Тренуються вони на стадіоні, яким ми також опікуємося. І далі будемо!

Хочу принагідно привітати всіх зі святом Великодня. І побажати святкового настрою, процвітання нашим компаніям, усій громаді й усім працівникам. І всім жителям не тільки Ічнянщини, а й Чернігівщині та України! 

Також – здоров’я, здоров’я і ще раз здоров’я! Плідної праці, добробуту! Миру, радості, щасливих днів та років, натхнення до життя, віри й надії, любові та злагоди у родинах! 

Спілкувалася Людмила ПАРХОМЕНКО 

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21