Голодні та злі: як страждає і виживає український бізнес через карантин

2021-04-27 11:35

Продати автомобіль, влізти в борги, шити маски замість суконь – що тільки не робить український бізнес, щоб вижити під час карантину. Але скорочень і збитків уникнути не вдасться майже нікому, пише ВВС News Україна.

Голодна весна

Загалом через карантин може закритися кожен п’ятий малий бізнес в Україні, прогнозує Європейська бізнес асоціація (ЄБА) за результатами опитування серед представників малого та мікробізнесу.

78% скаржаться на втрату до 75% доходів, понад 30% планують урізати зарплати працівникам чи скорочувати штат.
Чи не найбільше від карантину страждає ресторанний бізнес. За рішенням уряду, всі заклади громадського харчування мусили припинити роботу і працювати хіба що з доставкою.

Співвласник «Malevich wine bar» та «Розумна кава» Мітя Ятім прогнозує, що після карантину 25% малого бізнесу не відкриється зовсім, а решта буде в боргах.

А київський ресторатор Алекс Якутов вважає, що і після закінчення карантину проблеми не зникнуть. «Коли карантин закінчиться, людям буде не до ресторанів, –  зауважує він. – Скільки відсотків людей зараз отримує гроші, у порівнянні з тими, хто сидить на карантині без копійки? Скільки ще скоротять робочих місць?»

Багатьом закладам доведеться змінювати формат, шукати додаткове фінансування або скорочувати витрати, а головне – боротись за відвідувачів, яких точно стане менше.

Мільярди збитків

Жорстоким ударом карантин став для туристичного бізнесу – в країні не працює 97% готелів. Кількість дзвінків і бронювань впала у 25 разів.

Постраждали також суміжні сервіси – пральні, постачальники професійної хімії, туроператори та сервіси онлайн-бронювання.
Утім, готелям цю кризу пережити легше. Більшість готелів, особливо сезонних, швидко консервують і так само швидко запускають в роботу. Крім того, їхня рентабельність досить висока — 40-60%.

Інші туристичні бізнеси, наприклад туристичні компанії, мають рентабельність всього 10-20%. Якщо карантин не закінчиться до 1 червня, до 70% турагентств можуть закриються.

Погрози і нерозуміння

Якщо жорсткі обмежувальні заходи затягнуться, то «найпесимістичніші прогнози можуть виявитись ще дуже навіть оптимістичними», прогнозує Анна Дерев’янко, виконавча директорка ЄБА.

Деякі послаблення для бізнесу влада запровадила – наприклад, звільнила на час карантину фізичних осіб-підприємців від сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ), тимчасово скасувала деякі штрафи у податковій сфері, а також податок на комерційну нерухомість і землю.

Але цього недостатньо, каже Юлія Савостіна - засновниця проєкту Made in Ukraine, мета якого популяризувати український бізнес, проводити відповідні бізнес-івенти та великі фестивалі-ярмарки з українськими товарами.

«Найгірше не те, що держава не може нас підтримати, ми знаємо прекрасно, як виглядає наш бюджет, — каже вона. — Абсолютно образливо, що вони ще й погрожують бізнесу».

Зокрема, у березні заступник голови Нацполіції Максим Цуцкірідзе заявив, що за незаконне звільнення під час карантину керівникам може загрожувати покарання аж до двох років виправних робіт.

«Таке враження, що у цих людей гроші беруться з тумбочки і вони не розуміють взагалі, як працює український бізнес. Мене це дуже сильно обурює», - підкреслює Савостіна.

За її прогнозом, якщо карантин продовжать, до кінця травня роботу втратять майже 50% працівників у виробничому сегменті компаній, із якими співпрацює Made in Ukraine.

Фото з Інтернету

 

Інші новини:


Чернігівщина – читаюча область

Це напевно знає директорка Чернігівської дирекції АТ «Укрпошта» Олена Дорошенко, адже вже котрий рік поспіль Чернігівська дирекція тримає дуже високий інтегральний показник за різними позиціями і перебуває в п’ятірці кращих.

2022-01-24 10:17