Аби не бунтували?

2021-04-21 09:46

Із 1 травня для населення введуть річні тарифи (контракти) на газ для всіх постачальників — про це йдеться в постанові Кабміну. Тобто протягом наступних 12-ти місяців вартість газу буде фіксованою і щомісяця потрібно буде вносити рівні суми. Зрозуміло, що цим папірцем нинішня влада вчергове намагається зробити так, щоби платіжки під час опалювального сезону нас не жахали й українці не виходили на масові протести. І те, що через це ми не матимемо дешевих кредитів та фінансової допомоги — можновладців не лякає. Для них головне — будь-яким чином зостатися при владі. І при цьому не показувати, що вони вміють лише обіцяти. А виконувати обіцяне?..

До речі, уклінно вас прошу — не вірте красномовним головам із телевізору. Хоч політиканам, хоч псевдоекспертам — у 99 випадках зі ста це «димова завіса»!

З історії питання

Як ви добре знаєте, наші чиновники та депутати вищих щаблів (тобто — влада) дуже полюбляють все приватизувати. Особливо, коли це неминуче обіцяє суттєвий і постійний прибуток. При цьому, фактично, вже з наступного дня.

В часи прем’єрства Миколи Азарова восени 2011 року було вирішено поповнити бюджет коштами від приватизації державних міськгазів та облгазів. На той час їх було СОРОК (великих). 28 із них — дісталися Дмитру Фірташу. Який скуповував їх шаленими темпами — по облгазу за добу! Ще 11 дісталися одному з московитських мільярдерів. До речі, він і досі є їхнім власником! Сукупно ця хвиля приватизації облгазів принесла тоді державі близько 385 млн грн. Тобто якихось нещасних 48 (із малесеньким хвостиком) мільйонів доларів.

На цьому можна поставити крапку. Далі — Євромайдан, Революція гідності, війна. Тарифи хоча і зростали, але потихеньку-полегеньку. Отримання кредитів від МВФ та інших світових фінансових інституцій залежало від поступового встановлення однакової ціни на газ як для бізнесу, так і для населення.

А от, починаючи з 2019-го, — змінилося все. І не на нашу з вами користь.

Дійшли до дна?

Ми обрали так звані «молоді обличчя» й почали очікувати «еру процвітання». У зв’язку з тим, що ми (практично всі) любимо дивитися різноманітні ток-шоу, слухати надуманих експертів та політиканів — віримо майже всьому тому, про що вони говорять. А про те, що в Україні впроваджується ринок газу — нас це не дуже цікавило. Звикли ми, що нічого насправді ми не обираємо, а робить за нас це — хтось. До речі, у цивілізованих країнах — все навпаки.

Тому влітку 2019 року лише кілька десятків тисяч українців закупили газ на рік уперед. Доречно згадати, що всі вони доволі значно зекономили. Хоча і зима була набагато теплішою, і ціни на газ не так вже сильно й «кусалися». Влітку 2020-го закупило доволі дешево газ трохи більше люду — але й це було лише «краплею в морі». Тим більше, що, практично, потужної інформаційної кампанії про відкриття конкурентного ринку газу — не було. Наявність лише двох монополістів — нинішню владу чомусь не турбувала й не турбує досі. Хоча все було і є зараз в їхніх руках. Та «новим обличчям» — не з руки «воювати» з монополістами. Для цього ж потрібно бути професіоналами.

Настав опалювальний сезон, почали надходити платіжки зі значно більшими цифрами, а згодом усі на собі відчули, що ця зима набагато холодніша.

А з дна постукали

Із 1 січня 2021 року газопостачальні компанії запропонували населенню України в січні купувати газ за ціною від 6,99 до 10,8 гривні за кубометр, при цьому мінімальна ціна була вищою від грудневої ціни на 11%, а максимальна — на 20,5%. Крім того, почали діяти нові тарифи на транспортування газу.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), із січня 2021 року підвищила тарифи на послуги 43 газорозподільних компаній в середньому в 1,6 разу.

І вже з початку січня в ряді регіонів України відбулися акції протесту проти підвищення комунальних тарифів.

Президент України Володимир Зеленський, реагуючи на масові протести населення в різних регіонах країни, доручив Уряду терміново розв’язати питання з тарифами на газ для населення. Замість того, щоби реально щось зробити (розібратися, нарешті, з двома олігархами-монополістами) — Кабінет Міністрів установив граничну ціну на газ для побутових споживачів на рівні 6,99 гривні за кубометр. І то лише на два місяці — лютий та березень. На практиці це ручне управління ринком газу можна було виправдати лише погіршенням ситуації з епідемію й, відповідно, із втратами підприємців та фінансовою неспроможністю більшості населення повністю оплачувати комунальні послуги.

Зауважу, що опалювальний сезон завершується лише сьогодні. Хоча синоптики обіцяють ще кілька хвиль похолодання, заморозків і навіть снігу. Які цифри будуть у платіжках у травні — спрогнозувати важко. На початку минулого тижня ціни на ресурс квітня в Україні коливалися від 7300 до 7900 грн за тис. куб. м. І нікуди ми не дінемося — доведеться заплатити! Крім того, в гру вступають нові правила.

Вітренко запропонував

Нагадаю, майже всі «експерти» та політикани протягом майже двох років намагалися зробити винним у ситуації з тарифами єдиного напівдержавного постачальника — НАК «Нафтогаз». І хоча це було абсолютною брехнею (НАК мав лише 2,5% ринку газу) — про його провину та величезні зарплати двох головних менеджерів не говорив лише лінивий.

Саме тому Президенту України так і не вдалося вмовити монобільшість призначити пана Вітренка міністром енергетики. Тому він і досі виконуючий обов’язки й може лише пропонувати — а затверджує Уряд.

Юрій Вітренко запропонував: усі наявні постачальники встановлюватимуть фіксовану ціну на рік, якою зможуть користуватися споживачі. При цьому з річного тарифу можна в будь-який момент перейти на місячний, а потім знову на річний. Залежно від коливань ринку в різні періоди, користувачі можуть обирати економніший для себе варіант. Крім того, замість двох платіжок (абонплата і за сам газ) — одна; розмір абонплати в різних регіонах вирівняти; постачальника можна міняти через «Дію» — йдеться про так званий бот (механізм, який автоматично порівнюватиме вашу ціну з цінами інших постачальників, і якщо вона вища, рекомендуватиме змінити постачальника). І тариф на газ спробують утримати на чинному рівні.

Власне, такий механізм закладає підстави для зниження загальної суми, коли ми додаємо до ціни газу тариф на розподіл.

Як же таке не зіпсувати

Що-що, а псувати «нові обличчя» вміють... Згідно з рішенням НКРЕКП — до 25 квітня всі постачальники повинні опублікувати річні тарифи на газ із фіксованою ціною, які діятимуть до 30 квітня 2022 року. Це дозволить українцям платити за газ стабільну суму рівними частинами протягом 12 місяців. А скільки газу «бронювати» на рік, обирає сам покупець.

Постачальники також можуть запропонувати споживачам інші, так звані комерційні контракти, умови яких відрізнятимуться від базових.

Річна пропозиція кожної компанії, що постачає газ населенню, діятиме від 1 травня до 30 квітня, незалежно від того, коли сам споживач підписав контракт. Упродовж цього часу постачальник не має права змінювати ціну, крім як у бік зменшення. Базові річні контракти запропонують споживачам автоматично.

Споживачі, які свого часу вже уклали з постачальниками річні контракти за фіксованою ціною, отримуватимуть його за такою ціною до завершення 12 місяців дії контракту.

Якщо ви обрали базовий контракт, то маєте сплачувати рахунки до 25 числа наступного місяця. Навіть уклавши річний контракт із одним постачальником, споживач зможе перейти до іншого і повинен подати нову заяву-приєднання. Але, БУДЬТЕ УВАЖНІ!
У разі зміни споживачем базової річної пропозиції постачальника на іншу комерційну пропозицію цього постачальника або зміни постачальника протягом строку дії однієї базової річної пропозиції — такий постачальник має право ВІДМОВИТИ повторно постачати споживачу природний газ в рамках базової річної пропозиції поточного року.

Строк дії базової річної пропозиції не залежить від початку постачання природного газу побутовому споживачеві та триває до 30 квітня.

І наостанок. Судячи з того, що світова економіка невдовзі почне відновлюватися, — падіння ціни на газ навряд чи варто очікувати. Хоча вгадати стовідсотково щось важко, але ми повинні цьому навчитися якомога швидше.

Річний пакет раніше не користувався великим попитом в українців. Так, позаминулого року він був невигідним, оскільки місячна ціна була меншою. Однак 2020 року — річний пакет на газ виявився дуже вигідним для споживачів.

І що ВАЖЛИВЕ хочу вам іще повідомити: вже є шахраї, котрі продають газові котли з істотною націнкою. Йдеться про газові котли Econi, які нібито більш економні в порівнянні з загальновідомими аналогами. Такими фейковими «чудесами» виманюють у людей гроші. Під модну нині тему про економію газу. Крім того, є такі псевдовинахідники, які «на коліні» «винаходять» супер-пупер «карбонові електронагрівачі» з ККД 300%.

Олександр ШИЛО

 

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42