«Plastic Fantastic» і відновлення роботи Чернігівської сортувальної станції сміття

2021-04-16 12:03

10 квітня сортувальна станція сміття в Чернігові розпочала роботу в тестовому режимі. Відтепер щосуботи та неділі з 11.00 до 17.00 волонтери чекають чернігівців на території «Чернігівської політехніки» за адресою: вул. Бєлова, 4.

Ще минулого року проєкт станції сортування сміття «Еко Місто» виграв у конкурсі від Посольства Чехії. Торік ГО отримала частину фінансування, а частину, зокрема, ремонт, робила власним коштом і власними силами. Станція запрацювала в центрі Чернігова, у дворі Молодіжного центру. Волонтери навчали людей сортуванню. Приймали все, що забирали вторинні заготівельники. А деяке сміття відправляли в Київ на переробку. І дуже хотіли, аби містяни мали змогу зменшити свій сміттєвий кошик, а таким чином — зменшити навантаження на міське сміттєзвалище. 
Наразі проєкт отримав друге дихання. І має новий розвиток.
 
Сергій Безбородько, голова ГО «Еко Місто» Чернігів: 

— Ми півроку готувалися, чекали поки зійде сніг, щоби можна було закінчити ремонти на новій локації. Основні труднощі — те, що зараз локдаун. Бо не всі матеріали ми встигли закупити, адже магазини зачинені. Тому відкриття станції сортування сміття ми назвали тестовим, бо не всі роботи ще завершені. Але приймати сировину ми вже можемо. У вихідні це розпочали.

Прийняли 1500 кг і 1200 кг відправили на переробку. Макулатуру, скло, пет-пляшки та жерстяні баночки забрали чернігівські заготівельники. Але залишилися упаковки сировини, що в Чернігові не приймають. Їх ми відправимо до Одеси та Києва, де є відповідні комбінати й центри переробки. 

Цьогоріч порівняно з нашим першим проєктом сортування сміття у нас ще більший перелік вторсировини для переробки. І ще одна новинка! В сусідній майстерні ми самі перероблятимемо пластик. Ця майстерня — сусідні двері. Ми так і планували. Майстерню ми назвали «Plastic Fantastic» — «Пластик-фантастик».

Ми подрібнюватимемо тут пластик на крихту, потім пресуватимемо, виплавлятимемо. Працюватимемо з безпечним пластиком — він не виділяє жодних викидів — при температурі 130 градусів. Тобто ці роботи можна проводити в умовах невеличкої майстерні. І ми таким чином ще зменшимо кількість пластику в навколишньому середовищі. Також це додаткова рентабельність для сортувальної станції, бо проєкт наш неприбутковий, а таким чином ми повертатимемо кошти на ті ж поштові відправлення в Одесу та Київ, на оплату високотемпературної утилізації пластику, що не переробляється. Щоби проєкт був сталим та міг далі існувати, ми й розпочали переробку. При цьому з пластику, який ми приймаємо безкоштовно, можна виробляти речі від декору до меблів.

— У Гомелі, бачила, як із пластику виробляють тротуарну плитку.

— Так. Але там інше, промислове, обладнання. Однак чудовий кейс і, знаю, та плитка дуже якісна.

— Чи допомагають вашому проєктові благодійники — люди, котрі дбають про довкілля?

— Нещодавно у нас завершився успішний проєкт, успішна історія. Ми розмістили свій кейс на платформі «Спільнокошт». І нас підтримало понад 200 благодійників. Відтак разом ми зібрали 64 тисячі гривень для облаштування майстерні. А фонд «Відродження» цю суму подвоїть. І ми закупимо обладнання для переробки пластику. Також ми підписали договір із Посольством Чеської Республіки в Україні. І відтак стартуватиме ще один проєкт — «Plastic Fantastic», у якому ми залучимо до збирання пластику чернігівських школярів. У школах також відбуватиметься сортування пластику — пляшка, кришка, пакетик. Контейнери ми обслуговуватимемо самі. Тому запрошуватимемо школярів на екскурсії, вчитися в майстерні. А в школах із вересня проводитимемо майстер-класи. 

— У чистому місті Чернігові сьогодні мало смітять. Але почуття берегти довкілля треба виховувати змалку.

— У проєкту «Plastic Fantastic» буде й освітня місія. Пластик у нас часто «демонізується», навколо нього багато міфів про шкідливість. Насправді ж, через успішну історію ми хочемо показати, що пластик — дуже корисний ресурс, лише з ним треба правильно поводитися й відправляти на переробку. Саме для цього ми обрали таку назву — «Plastic Fantastic», котра дуже добре запам’ятовується. Особливо серед дітей. Бо хочемо змінити ставлення чернігівців до пластику.

— У кого виникла ідея використання майстерень „Чернігівської політехніки”? 

— Ми після Молодіжного центру шукали місце для сортувальної станції. І дуже вдячні, що Національний університет «Чернігівська політехніка» запропонував нам використати його майстерні за адресою: вулиця Бєлова, 4. Вони зараз не використовуються. Ми відремонтуємо їх і будемо працювати. Є така ГО «Чернігів Європейський», до якої входять і викладачі та студенти університету. Ми з нею зв’язалися й обговорили це питання. Потім була зустріч із ректором Олегом Новомлинцем уже безпосередньо на локації. Нас усе влаштовувало, і в листопаді ми розпочали ремонт. Наша сортувальна станція розміщуватиметься на відкритому повітрі під навісом. Ми дотримуємося всіх карантинних обмежень. Тому сировину можемо приймати в таких умовах без проблем. 

Голова ГО «Чернігів Європейський», доцент кафедри іноземних мов професійного спрямування НУ «Чернігівська політехніка» Ганна Дивнич:

— Наша організація має і самостійні проєкти, і спільні з університетом. Коли ми говоримо про співпрацю з ГО «Еко Місто», то знаємо, що це дуже потужна організація і в Чернігові, й у регіоні. І її варто підтримувати. Бо вона дуже потрібна нашому місту, адже екологія сьогодні має бути в пріоритеті. Ми долучаємося до акцій «Еко Міста» й на волонтерських засадах. А проєкт із станцією сортування сміття корисний не тільки для Чернігова, а й для університету — для поєднання навчання та практики. До всього, цей проєкт має ще й просвітницьку місію — майстер-класи, еконавчання, навіть розуміння, в яких упаковках краще купувати, щоби ті ж пляшки чи пакети при переробці отримали «друге життя» і не шкодили навколишньому середовищу. 
Наш ректор Олег Олександрович Новомлинець підтримав цю ідею і запропонував розмістити станцію саме в наших майстернях на вулиці Бєлова. Отож розпочався новий етап нашої кооперації. Відтак ми сподіваємося приєднуватися до різних акцій «Еко Міста», також плануємо долучати студентів до майстер-класів. Можливо, серед них знайдуться й волонтери, котрі працюватимуть на цій станції. 

Що приймає станція

Пластик:
– PET 1 (пляшка прозора, пляшка кольорова, пляшка з-під олії),
– HDPE 2 (кришечки, флакони від побутової хімії),
– LDPE 4 (поліетиленові пакетики, пакети від кисломолочки, пакувальна плівка, плівка з пупирками, стрейтчплівка),
– PP 5 (відерця, флакончики, стаканчики від кисломолочки).

Скло:
– склотара прозора,
– склотара кольорова.

Макулатура:
– офісний папір, зошити, блокноти,
– картон, гофрокартон, пап’є-маше,
– газети, журнали, книжки, поліграфія,
– паперові горнятка, тарілки і відерця,
– упаковка Tetra Pak, Elo Pack, SIG Pack.

Метал:
– вироби з жерсті,
– алюмінієві баночки і кришечки,
– фольга й пакування з фольги,
– аерозольні балончики,
– побутові вироби з металу.

Дрібна електроніка:
– зарядні пристрої,
– дроти,
– гаджети і дрібна техніка.

Неліквідний пластик на безпечне спалювання за умови додаткової оплати.

«Plastic Fantastic»

Про це детально на «Еко Місті». 

«Посольство Чеської Республіки в Українi / Czech Embassy in Ukraine втретє поспіль високо оцінило нашу заявку і підтримало проєкт «Plastic Fantastic».

Цікаво, що ми запланували на 8 місяців? 

• Поповнення шкільних бібліотек підручниками про сортування і переробку. 
• Навчання еко-менторів і просвітницькі уроки для дітей.
• Сортування пластику в школах і обслуговування пунктів вантажним електровелосипедом.
• Інтенсив для еко-блогерів і PR-стратегія з популяризації роздільного збору серед містян.
• Робота сортувальної станції і безкоштовні екскурсії для школярів і студентів.
• Стажування команди «Еко Місто» і запуск майстерні з переробки пластику.
• Конкурс для шкіл і візити мандрівної майстерні «Plastic Fantastic» у навчальні заклади.

Ми дуже сподіваємося, що карантинні обмеження не завадять нам здійснити все задумане, але завжди готові перейти в онлайн-формат і досягти мети – зменшити навантаження на навколишнє середовище від захоронення твердих побутових відходів».

Ось так. До речі, про пластик. Інтрнет просто «кишить» повідомленнями, які неймовірні речі можна виготовляти з цього полімеру, котрий є вторсировиною. Навіть витвори мистецтва, що демонструються в кращих галереях світу. Отож!

Людмила ПАРХОМЕНКО
Фото з архіву 2020 р.

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42