«Ukraїner» – проєкт, з яким ви закохаєтеся в Україну

2019-08-23 07:35

За кілька днів Україна святкуватиме чергову, вже 28-му, річницю своєї Незалежності. Всі ми любимо нашу країну: її ріки, поля, небо, ліси, друзів, чи, наприклад, рідну вулицю. 

Але чи все ми знаємо про свою країну? І як її бачать іноземці?

Останнім часом змінювати ставлення до України став «Ukraїner». Як розповідають байки, ідея проєкту народилася, коли його майбутній автор Богдан Логвиненко, живучи за межами країни, вирішив пошукати в Інтернеті відео про Україну. Й найпопулярнішим із них виявилося те, де вінок падає на голову президента-втікача Януковича. Так Богдан вирішив змінити сприйняття нашої країни й так народився «Ukraїner».

– Що це таке? 

– «Ukraїner» — це суспільно-культурний медійний проєкт про людей, які творять країну щодня своїми ремеслами та вміннями, а також про місця, які частіше за все не потрапляють до путівників, – розповідає оператор «Ukraїner’а» Олександр Портян. 
У проєкті працюють волонтери, яких уже близько 300. Одним із них й є Олександр. 24-річний оператор народився в Сосниці, вчився у Чернігівському обласному педагогічному ліцеї для обдарованої сільської молоді та Києво-Могилянській академії. Тепер працює у студії продакшену. І, звісно, був у кількох експедиціях з «Ukraїner».

– Насправді, ми знаємо дуже мало про сусідні регіони, є багато стереотипів, які лише викривлюють інформацію. Україна опиняється у фокусі світових ЗМІ через політичні та економічні проблеми, війну або природні катаклізми. Багато українців узагалі ніколи не покидали межі свої області, тому вважають, що в Україні нічого не змінюється, – зазначає Олександр Портян.

– Ми руйнуємо стереотипи про Україну. У пошуках невідомих місць, локальних героїв, у яких палають очі від своєї праці, експедиція «Ukraїner» проїхала 90 тисяч кілометрів, відвідавши 16 історичних регіонів і понад 300 населених пунктів. Наші історії показують, якою великою й різноманітною є Україна. Ми віримо в те, що наші відео – це гарний мотиваційний «копняк» для тих, хто живе на Півночі і вже давно хотів поїха-ти до Львова, але боявся, або для тих, хто вважає, що Україна лише до Збруча. Ми формуємо сучасний путівник альтернативної України й дуже радіємо, коли люди починають їздити місцями, в яких ми вже побували. Незважаючи на те, що локація одна й та ж сама, їм відкриються їхні власні історії, і це круто.

«Ukraїner» – це сайт, який ведеться вже десятьма мовами, канал на Youtube, де, наприклад, можна подивитися серію «Україна з неба», та ще кілька сторінок у соцмережах, де можна побачити світлини, почитати історії та відкрити для себе Україну. Але то ще не все.

– Нещодавно в аеропорту «Київ» імені Сікорського розпочалася акція — будь-хто може взяти листівку із фотографіями «Ukraїner» та QR-кодами, що ведуть на наш сайт, і відправити її в будь-яку точку світу безкоштовно! Це стало можливим завдяки нашій співпраці з аеропортом, «Укрпоштою» та Мінінформполітики, – каже Олександр. 

– Воно корисне? 

Як розповідає Олександр, проєкту пишуть навіть учителі географії, котрі використовують відео «Ukraїner» як наочні приклади ландшафтів чи історичних пам’яток. 

– У нас є розділ історій про об’єднані територіальні громади, що завдяки реформі змогли об’єднати ініціативних людей села й розвивають Україну на локальному рівні. Ці люди зрозуміли: перш за все, вони самі відповідальні за свій добробут і комфортне життя. Тому треба вчитися комунікувати між собою, шукати інвесторів і писати грантові заявки, домовлятися із владою, але домовлятися не хабаром, – вважає Олександр Портян. – Ми віримо, що завдяки діалогу в майбутньому зростуть туристична та інвестиційна привабливість регіонів, люди краще розумітимуть мотиви й поведінку своїх сусідів, а це у свою чергу сприятиме примиренню та зменшуватиме рівень напруги між громадянами. Якщо люди більше подорожуватимуть усередині країни, то краще розумітимуть національності, що живуть поруч із ними, будуть більше залученими в культурні та соціальні ініціативи як на локальному, так і на націо­нальному рівнях.

Але автори проєкту скромно мовчать про, напевно, найголовніше досягнення «Ukraїner» – цей проєкт справді змінює ставлення до нашої країни. Причому не тільки іноземців, а й самих українців. Навіть автор цих рядків досить часто від зовсім не пов’язаних між собою людей читав про «Ukraїner» та їхні фотороботи. В тому числі, завдяки цьому проєкту, в основі якого, за великим рахунком, лежать лише бажання та любов до своєї країни, ставлення до України вже змінюється. І змінюється на краще, адже дуже часто, переглядаючи світлини від «Ukraїner», хочеться сказати: «Ого! Невже це у нас?»

– А чим ми багаті? 

У 2017 році проєкт здійснив експедицію Сіверщиною. 

– Гадаю, більшість людей із нашого регіону знає про Батурин, Качанівку чи Голубі озера, але, звісно, були місця, де я побував уперше, – згадує сосничанин Олександр Портян. – Це локомотивне депо у Сновську, Мезинський національний природний парк та Міжрічинський регіональний ландшафтний парк. Місцева природа й люди, які самовіддано працюють, щоб її зберегти, мене дуже вразили. У цих місць точно є туристичний потенціал, і туди треба їхати. Якщо говорити про історії людей, то неймовірним був Іван Іванович Бібік – ледь не найстаріший гончар у селі Олешні на Ріпкинщині. Він розповідав, що за його молодості, якщо ти не вмів зліпити навіть найпростіший горщик, то знайти гарну жінку годі було сподіватися. Мене вразив ентузіазм, із яким житель села Москалів Юрій Дахно колекціонує побутове начин-ня, що ним користувалися наші прадідусі та прабабусі. Його в селі всі знають і лагідно називають «Юра-музєйщик».

– Що далі? 

«Ukraїner» уже об’їхав усю Україну (за винятком тимчасово окупованих територій). Але не збирається на цьому зупинятися. Вже розпочалася друга хвиля експедицій. 

– Тепер ми більше часу проводимо з героєм, глибше занурюємося в його життя, що мене як документаліста дуже тішить, – каже Олександр. 

Якщо ви ще не бачили, то знайти проєкт в Інтернеті можна за адресою: ukrainer.net 

– Відкривайте для себе Україну, не лише дивлячись наші відео, а й самотужки. Якщо одного разу наважитеся поїхати в іншу область, місто чи село, то вам точно відкриється те, чого не побачили ми. Ви познайомитеся з прекрасними людьми, з кимось станете друзями. Можливо, опануєте якесь нове ремесло чи спробуєте нову страву. Наприклад, в експедиції Поділлям я дізнався, що віники, які ми зазвичай купуємо на базарах, виготовляють для решти українців люди із селищ Саврані, Осичок та Вільшанки, – бажає Олександр Портян. 

Успішних вам відкриттів, дорогі читачі. Любіть Україну. 

Сергій КАРАСЬ

Фото проєкту «Ukraїner» надано Олександром Портяном

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42