Хірурги-ортопеди Чернігівського військового шпиталю запрошують на прийом усіх, хто страждає від болю в суглобах

2021-04-15 08:43

Сім’я, робота, хобі, друзі – все це вимагає від нас постійного руху. Але іноді у наших суглобів на цей рахунок інші плани. Про те, як подарувати своєму суглобу нове життя шляхом ендопротезування і почати жити «на широку ногу», розповідають начальник травматологічного відділення Чернігівського військового шпиталю Ігор Небрат і лікар-травматолог Михайло Русецький.

Вони мають чималий практичний досвід, набутий у тому числі й під час участі в антитерористичній операції на сході України. Таких бойових офіцерів у Чернігівському військовому шпиталі – більшість. А сам заклад, очолюваний кандидатом медичних наук, заслуженим лікарем України Олександром Слєсаренком, посідає чільне місце серед медичних закладів Чернігівщини – лікуватися сюди приїжджають не тільки з усіх куточків області, а й з усієї України. Це й не дивно, адже тут працюють справжні фахівці медичної справи, а таким сучасним обладнанням може похвалитися далеко не кожна лікарня. І що важливо, отримати медичні послуги тут можуть не тільки військові, а й звичайні, штатські, люди.

– Отже, що таке ендопротезування суглобів?

Ігор Небрат: 

– Ендопротезування суглобів – це заміна елементів суглоба за допомогою імплантатів, своєрідна реконструкція через хірургічне втручання. Імплантати мають анатомічну форму здорового суглоба і дозволяють виконувати весь обсяг рухів. Після подібних операцій пацієнт забуває про болі та повертається до активного життя. Найчастіше проводять операції з ендопротезування кульшових суглобів, адже тазостегнові суглоби – найбільші суглоби тіла людини, вони з’єднують ноги з тілом і саме на ці суглоби припадають великі навантаження. Травмований і хворий тазостегновий суглоб завдає великі страждання людині.

– У яких випадках потрібна операція з ендопротезування?

– Операція ендопротезування застосовується при різних захворюваннях і травмах суглобового апарату, які привели до повної або практично повної втрати рухових функцій. До таких хвороб суглобів відносяться всі види остеоартрозів і артритів, перелом шийки стегна, асептичний некроз голівки стегнової кістки, хвороба Бехтерєва тощо.

На жаль, сьогодні багато пацієнтів із захворюваннями суглобів невиправдано довго терплять біль і утримуються від даного виду лікування. Можливо, через страх перед хірургічним втручанням або через недостатню інформованість. Результатом стає щоденний, часом нестерпний біль, постійні обмеження нормального життя, рухової активності. Через це такі люди зазнають ще й емоційних страждань, перебувають у депресії. А між тим, операція із заміни суглоба на штучний – це дієвий спосіб повернути втрачену функцію кінцівки, перестати відчувати постійний біль, повернутися до повноцінного життя.

– Як відбувається операція?

Михайло Русецький:

– Хочу зазначити, що сьогодні найбільш поширеною є операція з ендопротезування кульшового суглоба. Це доволі складна високотехнологічна операція, котра вимагає майстерності хірурга-ортопеда і досвіду його помічників. У нас у шпиталі працюють саме такі спеціалісти. 

Щодо самої операції, то вона триває 1-2 години. На початку забезпечується доступ до суглоба, потім видаляються пошкоджені кістки, хрящі тощо – це підготовка до установки імплантату. Його встановлюють на другому етапі операції. Ендопротез може бути металевим, керамічним, пластиковим або комбінованим (в залежності від проблеми суглоба).

Ендопротез кульшового суглоба складається з ніжки, голівки, чашки – кожна з частин має свій розмір. Спочатку імплантується впадина, потім ніжка в інтрамедулярний канал стегнової кістки. Потім вставляються голівка і вкладиш, що забезпечують рух ноги. На завершальному етапі операції рану ретельно промивають антисептиками і пошарово ушивають тканини. 

– Коли пацієнт може повернутися до звичного способу життя?

– Буквально на другий день після операції пацієнти можуть вже самостійно зробити перші кроки, і, що головне, позбуваються нестерпних болів, які вони відчували роками. Наголошу, що подібна операція стає рятівною у прямому сенсі для літніх пацієнтів, які після перелому шийки стегна опиняються прикутими до ліжка. А для літніх людей саме унеможливлення рухатися найчастіше й закінчується фатально – з’являються ускладнення, несумісні з життям. 

Вже за 2-3 місяці після операції люди ведуть абсолютно звичний спосіб життя, згодом можуть навіть займатися спортом, щоправда, без великих фізичних навантажень на суглоб.

Наш пацієнт, якому 36 років, вже через пів року після операції повністю став до звичної роботи, а пізніше під час відпуски навіть примудрився вже грати у волейбол. 

– Чи залежить вид імплантату від віку пацієнта?

– Так. Але вид ендопротеза залежить ще й від виду захворювання. Наприклад, цементні імплантати застосовуються більше для літніх пацієнтів, а також для людей із остеопорозом або диспластичними деформуючими артрозами, коли неможливо встановити безцементний компонент.

Безцементні компоненти впресовуються у кістку й проростають згодом кістковою тканиною. Такі ендопротези більше підходять для пацієнтів молодого віку, які можуть втрачати рухомість суглоба через хворобу, наприклад, подагру – відбувається асептичний некроз голівки суглоба.

Виробники протезів дають гарантію на свої вироби 25 років і більше, але іноді у молодих пацієнтів може знадобитися заміна якогось компоненту протезу – через його зношення. Хоча це буває дуже нечасто. При встановленні безцементних компонентів заміну зробити легше.

– Чи є якийсь випадки, які особливо запам’ятався?

Ігор Небрат: 

– Ми оперували одного чоловіка – молодого. Буквально за два тижні він вже поїхав на рибалку, там послизнувся, впав, вибив протез. Але до нас одразу не звернувся, десь із місяць лежав удома, і тільки потім приїхав до шпиталю. Нам вдалося вправити суглоб на місце.

Але все ж більшість пацієнтів дуже відповідально ставляться до наших рекомендацій. Є такі, які після заміни одного суглоба, коли вони позбавляються болю і знову починають відчувати радість життя,  повертаються до нас і роблять операцію вже на другій кінцівці.  

Деякі питають: «Скільки в мене є часу?» Що можна на це відповісти? Стільки, скільки вистачить сили терпіти біль. Але зволікати з операцією не варто, адже чим менш тяжкий випадок, тим легше пройде операція і відбуватиметься післяопераційне відновлення.

Михайло Русецький:

– Я оперував чоловіка з хворобою Бехтерєва – ця операція була дуже складна саме через хворобу пацієнта. Він був повністю знерухомлений. Після ендопротезування кульшового суглоба в чоловіка з’явилася можливість пересуватися.

– Чи можна у шпиталі пройти обстеження перед операцією?

Ігор Небрат: 

– Так, у нас представлений увесь спектр необхідних послуг – робимо аналізи, УЗД-діагностику, рентгенографію, фіброгастроскопію для виявлення можливих виразок шлунку чи дванадцятипалої кишки – люди, які постійно приймають знеболювальні препарати, перебувають у цьому сенсі в групі ризику. Також пацієнта проконсультують за необхідності вузькі спеціалісти.

– Як потрапити до вас на консультацію у шпиталь?

– Можна попередньо зателефонувати в робочий час і записатися на консультацію. Після обговорення всіх нюансів, буде вирішуватися необхідність операції.

Телефон для запису на консультацію:

Ігор Володимирович Небрат, начальник травматологічного відділення Чернігівського військового шпиталю – 063-06-99-211;
Михайло Миколайович Русецький, лікар-травматолог Чернігівського військового шпиталю – 098-496-99-99.

Спілкувалася Алла ПРИМА
Фото надані респондентами

Інші новини:


Приголомшливий успіх чернігівських плавців на чемпіонаті світу

Чернігівські плавці з інвалідністю вибороли 2 золоті та 11 срібних нагород на 1-му Чемпіонаті світу з плавання на короткій воді серед спортсменів з порушеннями слуху. Змагання проходили з 13 по 21 листопада у місті Ґлівіце (Польща), повідомляє Новий Чернігів.

2021-11-29 08:31