Електромережі в будинках стануть потужнішими?

2021-03-29 07:57

Однією з успішних реформ в Україні є децентралізація, яку, на превеликий жаль, так і не може довести до логічного завершення нинішня влада. Але й зламати вже не може. Адже місцеве самоврядування, отримавши додаткові кошти й повноваження, вже встигло багато чого зробити для громади. За прикладами навіть ходити далеко не потрібно — достатньо пройтися вулицями нашого рідного Чернігова. Який останніми роками став значно кращим — це констатують практично всі туристи та гості, що давненько тут не були.

Місто поступово стало сучаснішим і комфортним — хоча, зрозуміло, проблеми залишаються. Тим більше, що Чернігів — ніби два міста в одному. Центральна частина й інша територія. Яка набагато більша. І, певно, найбільш гострою проблемою нині стала зношеність житлового фонду. Особливо в центрі. Власне, настав час починати реновацію чи реконструкцію застарілого житла. Та, судячи з нинішньої економічної ситуації, це питання відкладається.

Хоча один крок, здається, таки зроблено в цьому напрямкові.

У хрущовках тепер доведеться переробляти старі електромережі на нові, більшої потужності. А проблема новобудов із тимчасовими трансформаторами, коли світло вибиває через увімкнену праску, — стане рідкістю. Такі революційні перспективи відкриває постанова НКРЕКП від 17 березня. Отримання техумов від обленерго тепер стане простішим, а сума до оплати — меншою.

Потрібно більше потужності

Згідно з цією постановою, обленерго зобов’язані забезпечити індивідуальним побутовим споживачам потужність споживання на рівні не менше 5 кВт. Це вирішить серйозну проблему. Стара система, яка забезпечувала потужність 2,5-3 кВт, не відповідає реальним побутовим потужностям споживання. Адже люди стали використовувати більше електроенергії.

Кого це торкнеться

У першу чергу вигоду зможуть оцінити жителі багатоквартирних будинків у населених пунктах, де відмовилися від централізованого опалення. Тепер простіше можна буде встановити електричний котел та інше електрообладнання. Раніше ОРС (оператор системи постачання — колишні обленерго) не давав на це технічних умов.

От купили ви квартиру в багатоквартирному будинку (в хрущовці), робите ремонт, міняєте проводку, розраховуєте свій обсяг споживання в середині хрущовки. Приходите в ОРС і говорите: «Мені потрібно приєднання 5 кВт. Вам відповідають: «Ні, можна тільки 3 кВт». Ви говорите: «Ні, мені потрібно саме 5 кВт, бо якщо я зараз по-чесному це не зроблю — то завтра спалю будинок».

Утім, як кажуть експерти, це обмеження і раніше можна було обійти, але послуга зі «збільшення» норм техумов була платною. 2,5 кВт — це потужність тільки одного чайника. Тому техумови все-таки давали і на 5, і на 9 кВт, але потрібно було доплачувати

І це було недешево.

Тепер же, після прийняття цієї постанови, операторам ОРС можна буде доплачувати менше. Це вигідно також і забудовникам, які здають новобудови з реальними потужностями споживання. Раніше вони також зазнавали труднощів із отриманням техумов від операторів ОРС. Процес здачі такого будинку загальмовувався, а рахунок до оплати за техумови ставав дорожчим. І поки будинок залишався на нетривалій схемі підключення з тимчасовим трансформатором — у квартирах вибивало світло від увімкненої праски або того ж чайника.

Ремонт мереж

Нова постанова ставить також і питання поновлення мереж у будинках, зведених ще за старими будівельним нормами у 80-і роки минулого століття. Їхня потужність повинна бути не меншою ніж 5 кВт, і стару проводку доведеться міняти. Цей дозвіл простимулює перегляд заміни внутрішньобудинкових мереж. Адже раніше говорили: «Ні, замінювати їх не можна». І мережі ніхто не міняв. При приєднанні за планом давали 3 кВт – при фізичному споживанні 5 кВт, а це технічна загроза пожежної безпеки всередині будинків.

Щоправда, раніше всім псувала кров проблема: кому належать внутрішньобудинкові інженерні мережі. Монополісти перекладали відповідальність за них на керуючі компанії (ЖЕКи і ОСББ), а ті — навпаки. Але наразі проблему врегульовано. Принаймні конкретно для електромереж.

Питання начебто вирішено позитивно для всіх нас. Теоретично. А от як воно буде на практиці — повинні побачити вже поточного року.

Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

 

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13