Є час, щоб зібрати гроші

2021-03-24 07:29

В Україні змінили рішення стосовно лічильників на газ — терміни доконечного встановлення перенесли з 2021-го до січня 2023 року. Тобто, на думку чиновників, у облгазів є час, щоби зібрати з українців гроші на прилади обліку (за допомоги підвищених тарифів), а у громадян —  щоби розібратися з обсягами свого споживання.

У більшості випадків лічильники дозволяють економити на комуналці. Однак це можливо не завжди. Тим більше, що всі облгази у нас приватні — і свого не проґавлять. Що ж нині пропонують нам фахові експерти?

Хто повинен заплатити за лічильники?

У тариф на розподіл газу вже закладені кошти на встановлення лічильників. У 2020-му на це йшло 4,5 грн із кожних сплачених вами 100 грн. Витрати на встановлення індивідуальних лічильників газу для населення, що проживає в квартирах і приватних будинках, де це паливо використовується тільки для приготування їжі, —  передбачаються структурами тарифів на послуги розподілу природного газу,  починаючи з 2016 року. Зібраних за цей час коштів вистачило би на встановлення трохи більше мільйона лічильників. Нині без лічильників газом користуються 2,1 млн сімей, а це приблизно 5,5 млн осіб.

Із лічильником можна економити?

Головна ідея урядовців: газ — це такий самий товар, як цукор, сіль або борошно. Українці без лічильників платять не за ту кількість товару, яку використовували, а за усередненою нормою. І навіть якщо ви витрачаєте удвічі менше, все одно без лічильника доведеться переплачувати.

Скільки потрібно платити згідно з нормативом сім’ї із трьох осіб:

  • є тільки газова плита — 9,6 кубометра (67 грн.);
  • газова плита і водонагрівач — 31,47 кубометра (219,4 грн.).

Якщо вам запропонували встановити лічильник, а ви самі від нього відмовилися, то це можуть розцінити як порушення і перевести на граничні норми споживання. А вони в кілька разів вищі (з розрахунку на трьох осіб):

  • є тільки газова плита — 29,4 кубометра (205,5 грн.);
  • газова плита і водонагрівач — 70,8 кубометра (494,8 грн.).

Коли з лічильником доведеться платити більше?

Лічильник потрібно ставити в будь-якому разі, навіть якщо в результаті доведеться платити за газ більше. Суми в платіжках залежать від багатьох чинників: скільки осіб прописано й скільки насправді проживає; як часто сім’я готує їжу і в яких обсягах; яку техніку використовують.

До речі, лічильник можна встановити і самостійно, не чекаючи, поки це зробить постачальник газу. Прилад обліку разом із встановленням обійдеться приблизно від 4 до 7 тис. грн.

Чи можна встановити один лічильник на багатоповерхівку?

Ні. Лічильники на весь будинок можуть встановити, якщо на це дали згоду всі мешканці. Припустімо, що в будинку реально проживає 200 осіб, а прописано лише 70. Витрачати газ будуть усі мешканці, а платіжки розділять лише на 70 осіб. У результаті за тих, хто живе не за пропискою, будуть платити сусіди. Облгазам вигідніше встановлювати будинкові лічильники. Так дешевше. Однак і закон, і роз’яснення профільних відомств забороняють це робити без згоди мешканців.

Якщо ж ви вирішили купувати самостійно лічильник на свою квартиру, варто порадитися з експертами — який саме. Оскільки від пропускної здатності приладу обліку залежить і його вартість.

До речі, якщо ви щомісяця платите абонплату на газ у розмірі 300 грн, то тільки торік ви віддали облгазу «на встановлення» лічильника 162 грн. У такому разі купівля вашого лічильника облгазом «окупиться» приблизно за 10 років (у середньому прилад обліку в закупівлі без витрат на встановлення коштує 1,1-1,3 тис. грн).

Рано чи пізно лічильники на газ доведеться встановити всім українцям. Чергове перенесення термінів говорить тільки про одне: облгази неефективно розроблюють і реалізують свої інвестиційні плани, а місцеві й державні органи влади не можуть знайти кошти на допомогу у встановленні приладів обліку хоча би для тих, хто цього потребує.

Олександр ШИЛО

Фото з Інтернету

Інші новини:


Коли змінюєш світ на краще

…Тривалий час уже працювала в «Гарті», але ніяк не вдавалося побувати у відрядженні в єдиному районі області – Талалаївському. Бо у відділі військово-патріотичного виховання (був у тодішні часи в редакції такий), «оселився» виходець із чернігівського «Бенілюксу» Яків Ковалець.

2022-01-20 09:14