Як суворі правила армійського життя виховують майбутніх захисників та патріотів

2021-03-23 08:24

Свідома молодь в Україні все частіше обирає навчання за військовим профілем. Зокрема, це стосується ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою, де юнаки можуть здобути, окрім повної середньої освіти, ще й спеціалізовану. Слід підкреслити, що багато з них у подальшому йдуть служити у Збройні сили

З 1 квітня 2021 року розпочинається вступна кампанія до одного з найвідоміших таких закладів – Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою. Про особливості навчання у цьому закладі, побуту і дозвілля ліцеїстів розповідає виконувач обов’язків начальника Чернігівського ліцею підполковник Євген Казанін.

Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною п ідготовкою – заклад спеціалізованої освіти, який забезпечує освіту військового профілю разом з професійною та повною загальною середньою освітою. Cтворений на базі Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків. Заклад надає вихованцям повну середню освіту, визначену держстандартом. Діти вступають у нього після 9 класу. Це єдиний ліцей в Україні, де 38 ліцеїстів виконали мотиваційні польоти на реактивному літаку Л-39. Також ліцей має великий досвід підготовки й виконання парашутних стрибків.

Ліцей як соціальний ліфт для дітей зі складними долями

За словами підполковника Євгена Казаніна, ліцей дає юнакам знання і навички з військової й фізичної підготовки, виховує високі моральні якості, дисциплінованість, любов до військової служби, готує їх фізично здоровими та вольовими. Щорічно ліцеїсти виконують практичні стрільби із АК-74.

– Додам, що ліцей також є, так би мовити, соціальним ліфтом для дітей із сімей, які опинилися в складних життєвих ситуаціях. У нас навчається 5 дітей-сиріт, 9 дітей, позбавлених батьківського піклування, 35 – із багатодітних сімей, 50 – із малозабезпечених сімей і 96 (фактично щотретій) – з неповної сім’ї, – розповів офіцер. – Наразі в нас навчається 43 здобувача освіти, чиї батьки є учасниками бойових дій.

Євген Казанін зазначає, що ліцеїсти беруть активну участь у спортивних змаганнях. Щороку команда ліцею представляє Чернігівщину на Всеукраїнській спартакіаді допризовної молоді, спартакіаді військових ліцеїв та ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою, виборюючи призові місця. У закладі підготовлено 6 майстрів спорту, 42 кандидати в майстри спорту, 87 першорозрядників.

За роки існування із ліцею випущено 3955 ліцеїстів. Більшість з них продовжили подальше навчання у військових вишах. Так, у 2019 році така частка становила 62% випускників ліцею, торік – 56%. Загалом зі стін закладу до вишів вступило 2404 юнаки.

Семеро випускників загинули за Україну

Євген Казанін розповів, що нині 1878 випускників проходять службу на офіцерських посадах у Збройних Силах та інших силових структурах. Серед них багато офіцерів, які брали участь в АТО/ООС і продовжують боронити нашу державу в районі бойових дій.

У 2020‒2021 навчальному році в ліцеї функціонує 10 класів, у яких навчаються 303 ліцеїсти. Освітній процес забезпечують 52 педпрацівники. Життя і побут ліцеїстів організовано так, що військовий порядок допомагає юнакам краще навчатися, розвиватись фізично і духовно, сприймати військову справу не просто, як службу, а як служіння Батьківщині. І вдосконалювати інтелектуальні, культурні, фізичні, моральні якості, адаптуватися до життя в соціумі, відкрити для себе військові традиції.
Водночас у ліцеїстів є відповідні суворі правила військового життя, які вони виконують попри те, що не є військовослужбовцями. Так, необхідно постійно підтримувати охайність військової форми, виконувати військові вітання, нести службу в нарядах по роті й їдальні, брати участь в паркогосподарських днях.

За словами заступника начальника ліцею з виховної роботи — начальника відділення виховної роботи підполковника Андрія Заносієнка, в закладі функціонує їдальня на 600 посадкових місць, в якій учні харчуються за посиленим раціоном. У меню – традиційні страви української та європейської кухні, свіжі овочі й фрукти, шоколад.

Також у активі закладу є все необхідне для навчання: кабінети з різних предметів, бібліотека, актова і кіноконцертна зали, спортзал, стадіон, стрілецький тир.

Наостанок Євген Казанін розповів про трагічну сторінку в історії закладу – випускників ліцею, які загинули, захищаючи державу на східних рубежах. Загалом їх семеро: підполковник Ігор Горбенко (Спецпідрозділ СБУ «Альфа»), підполковник Олександр Сабада (16-та окрема бригада армійської авіації), капітан Юрій Бутусов (3-й окремий полк спецпризначення), старший лейтенант Олександр Стельмах (95-та окрема аеромобільна бригада), старший солдат Олександр Півень (55-та окрема артилерійська бригада), солдати Станіслав Ковтун (25-та окрема повітряно-десантна бригада), Вадим Жеребило (24-й батальйон тероборони «Айдар»). Усі вони посмертно нагороджені орденами «Богдана Хмельницького» та «За мужність» і навіки залишаться в серцях рідних та побратимів з ліцею.

Фото з сайту Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою

Інші новини:


У Чернігові три школи можуть працювати навіть при введенні червоної зони

Сьогодні під час наради в міській раді начальник Чернігівського управління освіти Василь Білогура повідомив, що в трьох чернігівських школах вакцинацією охоплено практично 100% колективу. А це означає, що ці заклади можуть працювати навіть при введенні в місті червоної зони.

2021-10-19 13:58