Чи існує безкоштовне лікування від ковіду?

2021-03-22 10:22

Родина Соболів із Прилук вважає, що ні, адже на лікування батька витратили майже 90 тисяч гривень. Тепер хочуть, щоб лікарня хоча би частково, за наявними чеками, відшкодувала кошти у сумі майже 50 тисяч гривень. Але там, зі слів Анатолія Соболя (від коронавірусної хвороби лікували його батька Володимира Яковича. – Ред.), відмовляються – кажуть, що від ковіду лікували безкоштовно, інші витрати на медикаменти – це лікування супутніх захворювань, що загострилися на тлі коронавірусу.

Редакція «Деснянської правди», до якої звернувся Анатолій, спробувала розібратися у неоднозначній ситуації. 

Історія хвороби

День 2 вересня 2020 року, коли батько опинився в Прилуцькій центральній міській лікарні із підтвердженим діагнозом ковіду, Анатолій Соболь згадує зі сльозами на очах. Каже, туди Володимир Якович прийшов на своїх ногах, а через півтора місяця лікування забирали додому практично інваліда.

65-річний чоловік до цього мав операцію на серці – шунтування. До того хворіє ще на діабет. Підхопивши вірус, отримав ускладнення на легені – пневмонію. В інфекційному відділенні для лікування призначили цілий список ліків, які, розповідає Анатолій, родина купувала власним коштом. Щоденний «цінник» сягав двох тисяч гривень. Та на це не зважали – діставали всі запаси, брали в борг у друзів і знайомих – аби лише рідній людині стало легше.

Але сподівання були марними. За кілька днів стан Володимира Яковича погіршився – дихав через кисневий апарат, почали з’являтися набряки, руки і ноги відмовили. 

Антибіотикотерапія бажаного полегшення на давала, хоча, каже Анатолій Соболь, призначали їх постійно, змінюючи час від часу назву препарату. Медики, зі слів Анатолія, на контакт ішли не дуже охоче, проте пояснювали, що такий тяжкий стан пояснюється загостренням супутніх захворювань. 

Врешті, зважаючи на стан Володимира Яковича, який погіршувався щодня, рідні забили на сполох. Анатолій домовився в обласній лікарні, щоби перевезти батька туди, але, каже Анатолій, прилуцькі медики не рекомендували перевозити пацієнта через занадто важкий стан і продовжили лікування на місці. 

А дружину Володимира Яковича вже почали впізнавати в аптеках, адже жінка щодня купувала ліки на чималу суму. Якось фармацевти поцікавилися, хто лежить у лікарні й від чого лікується. Ось тоді рідні й дізналися, що лікування хворих на ковід має бути безкоштовним.

Понад місяць Володимир Якович перебував в інфекційному відділені в палаті інтенсивної терапії. Тож Анатолій почав вимагати, щоб зробили повторний тест на ковід, щоби визначитися із подальшим лікуванням. Тестування зробили, і виявилося, що вірусу вже нема. Ще один тест це підтвердив. І батька перевели, врешті, з інфекційного відділення до терапії – щоби продовжити лікування вже там. Щоправда, вже за кілька днів Володимира Яковича виписали додому. Зараз він заново навчається ходити, тримати ложку в руках, сидіти… 

Анатолій же намагається «вибити» з лікарні принаймні частину коштів, які заплатили за лікування із власної кишені, й рішуче налаштований на боротьбу аж до вирішення питання в суді.

Позиція лікарні… 

Вона викладена в офіційному листі №01-13/100 від 22.01.2021 р., якого отримав Володимир Якович у відповідь на свої звернення – його Анатолій Соболь надав редакції разом із іншими документами.

Зокрема, головний лікар Прилуцької центральної міської лікарні Яна Погоріла зазначила, що на момент перебування в закладі стан В. Соболя оцінювався як важкий. Тож питання доцільності призначення лікарських засобів поза Національним переліком перебуває виключно в зоні відповідальності лікуючого лікаря, «який керується об’єктивним станом пацієнта та протоколами лікування суміжних станів».

Також Яна Погоріла у листі повідомила, що пацієнти лікарні забезпечуються лікарськими матеріалами та розхідними матеріалами, враховуючи сформовані запаси та процедури закупівлі, які тривали на поточний момент. І зазначила, що «під час вивчення запитуваної інформації з’ясовано, що у період часу з 02.09.2020 по 14.10.2020 року на Ваше лікування (В.Я. Соболя. – Ред.) закладом було закуплено та витрачено ліків, у межах фінансування, в сумі 31 328,57 грн». 

І підкреслила, що «питання повернення особистих коштів є поза межами повноважень адміністрації КНП «ПЦМЛ». Відповідно до роз’яснень єдиного контактного центру Міністерства охорони здоров’я України, компенсація витрат на лікування гострої респіраторної хвороби «Сovid-19» розглядається місцевими органами соціального захисту, де і проходить відшкодування витрачених коштів».

…та міської ради Прилук

У пошуках істини стосовно витрат на лікування чоловіка його дружина, Любов Володимирівна Соболь, звернулася навіть до очільниці Прилук, міського голови Ольги Попенко. Вона у своєму листі №012-10/С-958 від 20.10.2020 р. повідомила, що питання лікування Соболя В.Я. було розглянуто з участю адміністрації ПЦМЛ. 

«…результат повторного ПЛР-тестування від 04.10.2020 р. Соболя В.Я. негативний, але в зв’язку з наявністю важкої супутньої патології та потребою у кисневій підтримці, пацієнт продовжує стаціонарне лікування в КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» завідувачкою терапевтичним відділенням Шинкаренко В.П.

На поточний період для лікування Соболя В.Я. використано 44072,71 грн бюджетних коштів», - йдеться у листі за підписом О. Попенко.

Думка головного лікаря

В особистому спілкуванні телефоном Яна Погоріла каже, що гарячі діалоги з Анатолієм Соболем тривають із осені, проте, на жаль, консенсусу дійти не вдалося. Далі – пряма мова.

– До суми, яку хочуть повернути, входять препарати поза Нацпереліком (препарати, вартість яких покриває тариф стаціонарного лікування пацієнтів із COVID-19. – Ред.) і препарати, які є в закладі, аналоги, але вони приймали рішення самостійно брати препарати більш якісні, інших виробників… 

Ми провели службове розслідування, я спілкувалася із представниками Національної служби здоров’я України, тому що мене дуже цікавило, що означає «повернути кошти», який механізм цього повернення… Я озвучила факти… Наприклад, є препарат «цефтріаксон», а є «емсеф» (це більш дороговартісний препарат. – Ред.). Пацієнтів інформують, що цефтріаксон є, але вони вирішують брати емсеф. 

Ось і там була така ситуація з препаратом, який впливає на згортання крові. 

Національна служба здоров’я України чітко нам озвучила – має бути забезпечений принцип надання безперебійної медичної допомоги. У нас були ці препарати в наявності, ми могли їх надати пацієнту, пропонували, але коли пацієнт самостійно приймає рішення – це його право… Препарати, які поза Національним переліком, не можуть бути придбані закладом. Інколи при хронічних станах пацієнту призначаються препарати згідно з протоколами, лікар має абсолютне право призначати препарати, які офіційно зареєстровані…

Ми фактично витягли пацієнта, який у нас перебував на лікуванні понад півтора місяці, з того світу, бо він має багато хронічної супутньої патології..., - розповіла Яна Погоріла.

Що каже НСЗУ

Анатолій звернувся з листом до Національної служби здоров’я України, в якому описав ситуацію, що склалася. У відповіді НСЗУ підтверджено право пацієнтів із гострою респіраторною хворобою  COVID-19 на безоплатну медичну допомогу. Тим більше, що «між НСЗУ та Надавачем (КНП «Прилуцька  центральна міська лікарня». – Ред.) укладено Договір № 2424-Е520-Р000 (в редакції – 2424-Е520-Р000/03) за пакетом медичних послуг «Стаціонарна допомога пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2», - йдеться у відповіді НСЗУ. 

До речі, скільки коштів виділяється лікарням на стаціонарну допомогу пацієнтам із гострою респіраторною хворобою Covid-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, можна подивитися на сайті НСЗУ. Ця інформація перебуває у відкритому доступі. Так, для КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» в 2020 році було передбачено, згідно з вищезазначеним договором, 52 551 860,85 грн. 

Треба ще мати на увазі, що гроші лікарням компенсують не за кожного конкретного пацієнта, а за кількість медичних бригад, які працюють із «ковідними» хворими. І до цієї суми входять ще й 300% премії для лікарів, які мають справу з хворими на коронавірус.

Що входить до переліку безоплатних медичних послуг пацієнтам із ковідною хворобою?

Відповідь на це також є в листі від НСЗУ, знайти її можна і на офіційному сайті відомства. Ще раз підкреслимо, що всі нижче перелічені послуги для пацієнтів з Covid-19 та з підозрою на нього є для пацієнта безоплатними:

- первинний огляд;
- тестування на Covid-19 методом ПЛР;
- аналізи - ЕКГ, загальний аналіз крові з підрахунком формених елементів; загальний аналіз сечі; біохімічний аналіз крові; визначення рівня глюкози крові;
- надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (Covid-19);
- надання медичної допомоги, направленої на полегшення, зняття чи усунення симптомів і проявів захворювання, направленої на нормалізацію порушених процесів життєдіяльності і одужання, відновлення здоров’я пацієнтів;
- забезпечення знеболення та медикаментозної терапії;
- надання кисневої підтримки, інтенсивної терапії і підключення пацієнтів до апаратів ШВЛ та ЕКМО;
- моніторинг розвитку септичного шоку;
- забезпечення моніторингу та корекції лікувальних заходів залежно від супутніх патологічних станів;
- забезпечення цілодобового лікарського та медсестринського догляду за пацієнтами;
- заходи профілактики загальних ускладнень;
- заходи вторинної профілактики супутніх захворювань;
- консультації лікарів інших спеціальностей.

Але

Базовий пакет проплачений для пацієнтів із легкою чи середньою важкістю COVID-19 – вони не часто докуповують препарати. Проблеми виникають тоді, коли стан важкий, людина в реанімації. Наприклад, зазначені в протоколі лікування антибіотики вже не діють, тоді потрібно докуповувати додаткові препарати.

Також якщо у пацієнта сталося загострення супутніх захворювань, то фінансова сторона теж лягає на плечі пацієнта та його родину.

Що робити, якщо в лікарні вимагають купити ліки чи заплатити за безкоштовну послугу?

Відразу телефонувати на гарячу лінію НСЗУ за номером 16-77.
Якщо гроші вже заплачені, писати листа, надаючи всі необхідні факти. На всі скарги НСЗУ обов’язково реагує. 
Зазначимо, якщо головний лікар (заклад охорони здоров’я) не поновлює права пацієнта або не здійснює повернення коштів за послуги, за які вже заплатила держава, то НСЗУ надсилає листи до Національної поліції України, органів прокуратури.
 
Що важливо пам’ятати

Якщо НСЗУ отримуватиме багато скарг стосовно однієї лікарні, то може навіть розірвати з нею угоду і перестати її фінансувати. Тому знати свої права, вимагати їхнього дотримання і скаржитись, коли щось пішло не так, – це важливо.

Алла ПРИМА

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21