Нерухомість і співпраця з агентствами (частина друга)

2019-08-20 07:17

Як зазначалося в першій публікації з цієї рубрики, практично кожен із нас у своєму житті зіштовхується з різноманітними юридичними питаннями. Хтось раніше, хтось пізніше. Однак до такого моменту рідко хто замислюється про це. І для того, щоби якось підготувати наших читачів до подібних ситуацій, ми звернулися за консультаціями до досвідченого чернігівського юриста Андрія Жидкого.

У цій статті ми продовжимо говорити про те, з чим найчастіше можуть зіштовхнутися чернігівці та на що слід перш за все звертати увагу при купівлі та продажі нерухомого майна.

– Андрію, ви в ході розмови казали, що одна з улюблених тем для рієлторів – це завдаток. Можете детальніше про це розповісти? 

– Так, агентства дуже люблять брати й передавати завдатки. Наведу реальний приклад. 

Людина продає квартиру, все готово: речі вивезені, документи готові, лишається тільки взяти довідку, що в помешканні ніхто не прописаний (береться безпосередньо перед підписанням договору купівлі-продажу, оскільки діє лише кілька днів – Ред.). Приходить покупець, готовий одразу придбати це майно. Гроші є, ціна влаштовує. Однак ріелтори кажуть, що потрібно передати спочатку завдаток.  Питається – навіщо? А все просто: це тому, що комісія агентства закладена у завдаток. І коли вони отримують гроші, якщо це агентство-одноденка, то їх відтак може не цікавити, як там далі піде справа. Насправді ж ситуації, коли завдаток переданий, а угода не відбулася, трапляються часто. Тоді в такому «агентстві» можуть сказати, що свою роботу вони буцімто виконали – вам привели клієнта, тому завдаток не повертається. Так от, робота агентства – продати квартиру, а не привести клієнта. Ви платите комісію за угоду, а не за клієнта.  Знаю ситуації, коли повертали завдаток. Його передали, а потім виявилося, що там інша ціна – угода, відповідно, не відбулася. І рієлтор не хотів повертати завдатку. Віддав лише тоді, коли мій колега підготував позов до суду, – ділиться досвідом Андрій Жидкий.

– А як діяти, щоби таких ситуацій не було? 

– Звертайтеся до нотаріусів за консультаціями. Деякі рієлтори можуть казати, що спочатку потрібно внести завдаток, а потім уже – до нотаріуса. Так от, до нотаріуса не потім! За законом консультації у нотаріусів безкоштовні. Чим більше людина поставить запитань, тим більше отримає відповідей. Бо нотаріуси ці запитання чують щодня. 

Потрібно дізнаватися, які податки будуть із продажу при угоді, хто їх платить (покупець чи продавець, чи за домовленістю розподіляєте цю суму порівну). Дізнавайтеся, скільки коштують саме нотаріальні послуги, як ви їх оплачуватимете. 

Всі ці моменти потрібно уточнювати до угоди й до внесення завдатку (взагалі, до будь-якої передачі грошей). Також маєте дізнаватися, яка ціна буде записана в договорі, бо від неї залежить і розмір податків. Для прикладу: якщо нерухомість перебувала у власності менше трьох років, то й податки будуть більшими.

І всі ці питання потрібно обговорювати не з агентствами, а з нотаріусами, бо агент усе це бачить зі свого боку й може щось пропустити. Коли чогось не розумієте – запитуйте. Ви ж віддаватимете значну суму грошей, тому маєте знати все. 

– І тільки тоді, коли зібрали всю інформацію, можна вносити гроші?.. 

– Так. Запрошуємо представників агентства та продавців до нотаріуса – краще до вашого, у котрого консультувалися. Той у свою чергу дивиться документи: чи є арешти майна, хто прописаний, чиї частини нерухомості, що продається, тощо. Якщо все нормально і нотаріус готовий здійснити угоду, тоді передавайте завдаток. 

Був випадок, коли нотаріус просто вигнала «агентів» одразу, щойно ті зайшли: «Навіщо ви прийшли з ними? Це ж шахраї. Геть звідси!»  Виявилося, що «рієлтори», які нібито продавали квартиру, дурили покупців, збирали завдатки й потім «зривали» угоду, а гроші не повертали. Нотаріус про них знала й не дозволяла своїм клієнтам співпрацювати з такими. 

 – Виникає логічне запитання: як дізнатися, що агентство порядне і з ним можна співробітничати? 

Шукайте рекомендації по своїх друзях та родичах – тільки такі, де угода відбулася, а не просто «співпрацювали, наче хороші». Тобто там, де справу доведено до завершення. Читайте відгуки та рекомендації в Інтернеті – нині практично всі адекватні рієлтори мають свої сторінки в мережі й там можна подивитися, що про них пишуть клієнти. Фільтруйте таку інформацію. 

Та головне – пам’ятайте, що саме ви – власники майна – приймаєте рішення: продавати чи ні. Не агентство, а ВИ. Шукайте таких рієлторів, які спираються у своїй співпраці з вами саме на такий принцип, – підсумовує Андрій Жидкий.

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13