«Директор» чи «директорка»?

2021-03-16 08:41

Як правильно звертатися до жінки та чи можна вважати вживання фемінітивів кроком до гендерної рівноваги.

Щороку 8-го Березня в Україні відзначають Міжнародний жіночий день. У це свято жінок прийнято вітати квітами, солодкимиподарунками, а найголовніше – теплими й ніжними словами. Однак здебільшого цей день актуалізує роль жінки в суспільстві, наголошує на її правах, а також це ще одна нагода висловити свою повагу до неї. Тому я вирішила визначити, чи є вживання фемінітивів свідченням шанобливого ставлення до жінок.

Фемінітиви завжди існували в українській мові, проте вживати їх в офіційно-діловому стилі «дозволили» лише 2018 року. Як часто вам доводилось чути в розмовах слова «директорка», «банкірка», «прибиральниця» тощо? Так, у приватних діалогах такі слова використовуються досить часто, але в газетах, по телевізору, в документах вони зустрічаються рідко або й узагалі не вживаються. Натомість назви професій керівного типу, як «депутатка», «прем’єрка», «міністерка», у спілкування увійшли відносно недавно. Тож урешті, чи варто вживати фемінітиви?

На мою думку – звичайно. За інформацією Державної служби статистики, населення України станом на 2020 рік в середньому становить 41 мільйон 902 тисячі осіб, із яких 22 мільйони 389 тисяч – жінки. Тобто дівчат більше ніж чоловіків, і я вважаю, що і це також дає підставу говорити про необхідність вживання фемінітивів. 

Варто зазначити, що такі слова відіграють і соціальну роль – увиразнюють статус жінок, роблять їх більш помітними. На мою думку, у звертанні до жінки «директорка школи» більше виразності, ніж – «директор школи».

Але зауважу, що вживання фемінітивів не є обов’язковим правилом – кожна жінка сама вирішує, як вона хоче, щоби до неї звертались. Це залежить від того, як жінка бажає позиціонувати себе в суспільстві.

Марія КОЛОТОК, учасниця проєкту «Школа журналістики ДП» 

 

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21