Як не стати жертвою телефонних шахраїв

2021-03-16 08:35

Сучасна людина не уявляє своє життя без смартфону. У невеликому гаджеті міститься конфіденційна інформація про користувача, навіть банківські данні. Зловмисники, в свою чергу, шукають способи на цьому поживитися. Особливу активність вони проявили у період карантину.

Дуже часто користувач сам надає доступ злочинцям до своїх персональних даних. Встановлені додатки, як правило, просять доступ до контактів, камери, мікрофону та інших базових функцій телефону. Однак перш ніж давати дозвіл, необхідно подумати, чи дійсно конкретна програма не зможе працювати без усього цього. Наприклад додатку для обробки фотографій навряд чи потрібен список контактів для функціонування. Такі запроси мають насторожити юзера.

Ні для кого не секрет, що популярні сервіси «підслуховують» розмови своїх користувачів. Робиться це для того, щоб підібрати актуальні рекламні оголошення для людини. Проте зловмисники використовують це в своїх цілях – щоб вивідати дані банківської карти. Трапляються випадки, коли аферисти спостерігають за користувачем через камеру смартфону. 

Також злочинці підселяють шкідливе програмне забезпечення в якийсь додаток. Юзер завантажує необхідну програму із відомого інтернет-магазину, а насправді отримує вірус, який копіює інформацію з телефону.

Ще одним поширеним способом афери вважається дзвінок від представника банку. Аферист представляється його співробітником і повідомляє про те, що карта користувача заблокована. Одразу ж пропонує виправити ситуацію і поступово вивідує конфіденційну інформацію: термін дії карти,CVV-код на звороті та пароль з SMS-повідомлення. Ці данні ні в якому разі не треба повідомляти співбесіднику, оскільки з вами розмовляє аферист. Банківський співробітник ніколи не буде запитувати таку інформацію. 

У період карантину значно виріс відсоток онлайн-шопінгу. Повідомлення про шахрайські дії в Інтернеті становлять 80 % від усіх звернень громадян. Найбільш розповсюдженими видами шахрайства у віртуальному просторі є продаж неіснуючих товарів, а також фішингові онлайн-магазини.

Для того, щоб не стати жертвою аферистів, кіберполіція рекомендує здійснювати покупки лише на відомих на перевірених сервісах. При цьому варто уважно перевірити назву та адресу сайту, оскільки зловмисники можуть створювати підробки.

Сервіси, що приймають онлайн-платежі, мають містити https:// та значок «замочок». Крім того, віддавайте перевагу магазинам, де можна здійснити купівлю за допомогою накладеного платежу.

Також на сайті кіберполіції у розділі «Стоп фрауд» можна перевірити номер телефону, банківську картку та посилання на сумнівний сайт – можливо, шахраї вже є в базі кіберполіції.

Світлана ГРИЩЕНКО
Фото з Інтернету 

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21