Тупичівська громада: спроможна, потужна і впевнено конкурує, створюючи кращі умови для життя

2021-03-16 08:28

Тупичівська об’єднана громада об’єднує шість сільських рад, у складі яких 11 населених пунктів. Тож інфраструктура тут дуже розширена. На її території працює п’ять шкіл (із них КЗ «Тупичівський ліцей» є опорним), три дитсадки, позашкільний навчальний заклад «Підлітковий клуб «Сучасник». 

Медична мережа включає в себе Тупичівську сільську лікарську амбулаторію, ФОП «Андрієв О.О. – лікар сімейної медицини». Працює п’ять ФАПів, які громада прийняла на свій баланс. У самому Тупичеві базується відокремлений підрозділ медицини катастроф — станція швидкої допомоги. 

Громада має розгалужену систему з 6 сільських клубів, 7 бібліотек, перлиною історії є народний музей повісті Михайла Коцюбинського «Fata Morgana», який розташований в селі Вихвостів.

На території громади працюють такі потужні сільськогосподарські підприємства як СТОВ «Тупичівське», СТОВ «Віра», ТОВ «Білорусь», фермерські господарства «Соната» та «СВ Дубровське», державне підприємство «Ковальовський спиртовий завод», Тупичівське лісництво. За кошти інфраструктурної субвенції з нуля створили КП «Атлант». На це пішло близько двох із половиною мільйонів. За два роки придбали всю необхідну техніку: трактори, косарки, сніговідвали, плуги, причепи, навантажувачі. Підприємство спеціалізується на наданні послуг із благоустрою та різних послуг населенню громади. І це далеко не все. У громаді проживає близько 4300 осіб. А керує нею досвідчена, цілеспрямована, добре обізнана на місцевому самоврядуванні й дуже уважна до людей жінка Лариса Шовкова. 

Пані Лариса працює сільським головою майже 15 років, чотири з яких очолює Тупичівську територіальну громаду. Сама вона з династії педагогів, тож свій трудовий шлях починала з роботи вчителя математики, фізики та початкових класів місцевої школи. Жінка має дві вищі освіти, педагогіці присвятила 17 років свого життя. Її мама була заступником директора з виховної роботи і вчителем математики, тато — викладав музику, а бабуся працювала вчителем української мови та літератури. Але згодом колеги та односельці переконали Ларису Шовкову піти на посаду голови сільради в Тупичеві. І підтримали її на виборах. За часів керування пані Лариси у громаді зроблено багато надважливого для життя громади і попереду ще не один потужний проєкт. За свою працю керівниця нагороджена численними нагородами, в тому числі грамотою Чернігівської обласної ради. 
Чим живе громада сьогодні і як цій чудовій жінці вдається успішно нею керувати — далі в нашому з нею інтерв’ю. 

— Пані Ларисо, ваша громада нині одна з потужних і кращих. Чи все вдавалося реалізувати на початку створення Тупичівської ОТГ? 

— У фінансовому плані нам було дуже важко. Багато чого треба було робити з нуля, як у молодій родині. Але ми впевнено крокуємо і вже є чому порадіти. У нас працює програма шкільний автобус. Ми маємо 4 автобуси, на яких підвозимо до опорного навчального закладу Тупичівського ліцею дітей із семи сіл. Останній купили минулого року за кошти освітньої субвенції. У громаді працює близько 20 магазинів, у кожному селі є відділення «Укрпошти», а в Тупичеві — «Нової Пошти», є аптеки, ветаптека. У селі Тупичів працюють філії підприємств «Чернігівгаз», «Чернігівобленерго», «Укртелекому».

— Чи всі села мають вуличне освітлення?

— Реконструкцію вуличного освітлення ми почали ще 2007 року. Ця мережа у нас дуже розширена, тому за кошти інфраструктурної субвенції в 2019 році ми втілили в життя ще 5 проєктів. І на той час вуличне освітлення відновили в усіх населених пунктах. Нині ця робота продовжується по сільрадах, які приєдналися до нас не так давно. Крім того, підготували проєкти на капітальний ремонт доріг комунальної власності. Цьогоріч на це мають надійти кошти. 

— Чи зручно мешканцям навколишніх сіл громади добиратися до Тупичева?

— У нас дуже вигідне місце розташування громади, бо всі сільські ради стоять навколо Тупичева. Від найвіддаленішого населеного пункту громади с. Довге до Тупичева близько 14 км по дорозі з твердим покриттям. Зручно й те, що Тупичівську колишню дільничну лікарню ми перетворили на адміністративно-господарський комплекс із трьома окремими входами. В одній будівлі розміщені Тупичівська сільська рада, КП «Атлант», відділ освіти, культури, молоді та спорту, бібліотека для дорослих, пожежна команда, є навіть перукарня, медичний блок. Тож прийшовши до сільради, одразу можна вирішити для себе кілька важливих питань у різних сферах. 

— Які вагомі проєкти вже реалізовано, а які ще плануєте втілити в життя?

— Нині ми підписали договір про співпрацю громад і подаємо на державний фонд регіонального розвитку дуже великий проєкт, в якому бере участь 15 ОТГ із північної частини Чернігівщини. Він направлений на вирішення проблем пасажирських перевезень у середині громад. Співпрацюємо з Городнянською ОТГ щодо поводження із твердими побутовими відходами. Вже підписали меморандум про співробітництво між Седнівською, Тупичівською і Городнянською територіальними громадами про розвиток культурно-туристичних маршрутів. Ми виграли міжнародний проєкт «Добре», що сприятиме розвитку об’єднаних громад із різних областей України. Тож нині активно працюємо у напрямку створення молодіжних просторів, дозвілля і нових робочих місць. Працюємо над створенням молодіжної ради, яка б представляла інтереси молоді в громаді. Торік відкрили поліцейську станцію. А з першого січня цього року ми створили свій територіальний центр, де наразі працює 14 соціальних працівників, які обслуговують майже півтори сотні підопічних з усієї громади. Створили також сектор соціального захисту населення. 

У планах відкрити швейний цех, який би став підрозділом якогось великого швейного виробництва, і наші дівчата працювали на давальницькій сировині.

— Звідки черпаєте сили для такого великого обсягу роботи?

— Я народилася, виросла, все життя живу і працюю в Тупичеві. Тому заряд енергії я беру від своєї природи, рідної землі і дорогих мені людей. Важко керувати громадою, але мені допомагають мої досвідчені колеги, друзі та однодумці.

— Хто підтримує вас у ваших починаннях? Адже не просто бути жінкою-лідером такої великої громади.

— Все життя мене підтримували мої батьки — Світлана Іванівна та Микола Сергійович Шовкові. На жаль, вони відійшли у вічність. Зараз мене підтримують чоловік Олексій, моя свекруха Тамара Петрівна, численні друзі та знайомі. 

— Як відпочиваєте? Чи маєте хобі?

— Люблю займатися рукоділлям. Обожнюю вишивати, робити сувеніри своїми руками, вирощувати квіти і співати. Люблю життя, відпочинок на природі або просто посидіти в затишній кав’ярні чи кафе. Дуже подобається гуляти з чоловіком вечірнім Черніговом. 

— Ваше життєве кредо.

— Поспішай робити людям добро. 

Спілкувалася Валентина НАУМЕНКО
Фото надане респонденткою

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42