Як побороти депресію

2021-03-15 08:57

Депресія – це захворювання, при якому в людини тривалий час спостерігається (не менше двох тижнів) пригнічений настрій, втрачається інтерес до життя та занять, які раніше приносили задоволення. Депресія частіше розвивається у жінок. 

Депресія – це не вияв слабкості, не хандра і не лінь. Це хвороба, яка може виникнути у кожного. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, на депресію страждає близько 300 млн людей по всьому світові. В Україні депресія є найбільш поширеною проблемою серед психічних розладів. Українці страждають на депресію значно частіше, аніж жителі країн Європейського Союзу. І показники захворюваності у нашій країні продовжують зростати.

Розрізняють різні ступені депресії: легкий, середній і важкий. Все залежить від кількості симптомів та їх важкості. Депресивні епізоди, що повторюються, називають рекурентними депресивними розладами.

Симптомами депресії є пригнічення, втрата інтересу, неспокій, неможливість відчувати радість, апатія, зменшення життєвої енергії, пасивність, тривога, сонливість або безсоння, низька концентрація, втрата апетиту, низька самооцінка, відчуття провини чи відчаю, думки про самогубство.

У людини з легкою формою з’являються деякі труднощі у виконанні звичайної роботи. При важкій формі депресії людина не справляється з соціальними функціями і навіть щоденною домашньою роботою і може виконувати лише найпростіші побутові справи.

Ще депресія буває в складі біполярного афективного розладу. В цьому випадку спостерігаються 2 фази хвороби – депресивна, маніакальна (гіпоманіакльна). У маніакальній фазі людина перебуває у збудженому, веселому або роздратованому настрої, гіперактивна, багато говорить і мало спить, а її самооцінка підвищена.

Депресія розвивається в результаті складної взаємодії соціальних, психологічних та біологічних факторів. Однією з причин депресії вважається недостатність гормону радості – серотоніну. Дуже часто поштовхом до розвитку депресії є стрес: втрата роботи, смерть когось із рідних, психологічна травма.

Профілактика депресії

Щоб не допустити депресії, вчіться думати позитивно і по-філософськи ставитися до життєвих подій. У складній життєвій ситуації намагайтеся відшукати позитивні моменти. Іноді навіть негативна подія може призвести до чогось хорошого. Наприклад, розлучення дає шанс забути про скандали, і нарешті знайти споріднену душу.

Звісно, бувають ситуації, в яких знайти світлий бік практично неможливо (наприклад, смерть близької людини). Тому важливо не тримати всі емоції в собі: діліться думками, страхами,навчиться довіряти життю і кожну подію оцініть, як досвід.
Займайтеся спортом і привчайте до активного способу життя своїх дітей. Відмовтесь від алкоголю та наркотиків – вони посилюють депресію.

Якщо відчуття втоми, апатія чи тривога не залишають вас понад два тижні, зверніться до лікаря.

Лікування депресії

Легку форму депресії можна вилікувати без медикаментів, за допомогою певних психотерапевтичних методів. Але при середній та важкій формі може знадобитись медикаментозне лікування і психотерапія з кваліфікованими спеціалістами.

Самолікування депресії антидепресантами є дуже небезпечним. Антидепресанти можна приймати тільки за призначенням лікаря. 

У КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР працює на амбулаторному прийомі лікар-психіатр, який займається діагностикою і лікуванням депресивних, невротичних, психосоматичних, посттравматичних розладів, порушень сну, а також надає психотерапевтичну допомогу. Надається допомога всім верствам населення. За довідкою можна звертатися до реєстратури – тел. 5-60-05. Якщо ви запідозрили в себе наявність депресії, зверніться до спеціаліста, хворобу буде подолано, а ваше життя знову засяє всіма барвами веселки.

Ірина МЕЩЕРЯКОВА, 
лікар психіатр Чернігівської обласної лікарні

 

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42