Чернігівський медичний центр сучасної онкології першим в Україні  отримав престижний міжнародний сертифікат від Європейської асоціації онкогінекологів

2021-03-09 09:53

На своїй сторінці у Фейсбуці відомий чернігівський онкогінеколог Олександр Зуб нещодавно зробив допис: «Нарешті нас сертифікували! Ми отримали підтвердження нашого високого рівня в хірургії раку яєчників від Європейської асоціації онкогінекологів! Ми перший сертифікований центр в Україні! Відтепер наше відділення входить до 70 найкращих онкогінекологічних центрів Європи, поряд із Шаріте (Берлін), Гюстав Руссі (Париж), Європейським інститутом онкології (Мілан) та іншими найпотужнішими клініками!»
 
Тож що це за сертифікат і яке він має значення для Чернігівського медичного центру сучасної онкології, Олександр Зуб розповів читачам "Деснянської правди".

– До отримання такого визнання ми йшли два роки. Цю роботу розпочинав мій батько Валерій Зуб, будучи головним лікарем. Однією з його цілей було – вийти на міжнародний рівень і довести, що українська медицина стоїть на рівні закордонної, а в деяких аспектах навіть перевершує іноземні онкологічні клініки.

Вперше ми дізналися про цей сертифікат, коли стажувались в центральному онкологічному центрі Мінська. До речі, вони також нещодавно отримали такий сертифікат.

Європейське товариство гінекологічної онкології – ESGO – це товариство, що об’єднує медиків та дослідників у всій Європі, які спеціалізуються на вивченні, профілактиці, лікуванні та спостереженні за гінекологічним раком. Наприклад, конференцію в Мюнхені, яка відбулась до карантину, відвідало близько 20 000 онкогінекологів.

Ця організація, крім допомоги практикуючим лікарям, розробляє лікувальні протоколи, надає інформаційні матеріали у вигляді відео, нові оперативні техніки, організовує стажування для членів організації тощо. Тож 15 лютого 2021 року наш центр отримав сертифікат Експертного центру хірургії раку яєчників, який підтверджує високий рівень лікування даної патології.

– За якими критеріями дається такий сертифікат?

– Нам потрібно було показати організації  ESGO оперативні втручання за три роки. Є певна кількість операцій, які ми повинні були виконати, також ми мали робити фото кожної операції або відеофіксацію. Наступним критерієм була певна кількість оперативних втручань з приводу раку яєчників, яка припадає на одного хірурга: їх повинно бути не менше 24-х на рік. За цими критеріями наш центр повністю відповідав зазначеному. На сьогодні в нашому відділенні виконується більше 800 операцій у рік.

Наступний критерій — участь у клінічних дослідженнях, якими ми також активно займаємося. Оцінювалася якість хірургічної допомоги, тут теж вимагалися відео- та фотофіксація операцій. Мав бути висновок про біоматеріал, який видаляється у пацієнта та який досліджувався в лабораторії під мікроскопом.

Ще критеріями для отримання сертифікату були публікації в міжнародних виданнях і  стажування в закордонних клініках хоча б одного хірурга з центру.

До речі, президент Філіп Моріс – головний онкогінеколог Європи – був моїм куратором у Парижі, коли я проходив там стажування.

– Цей сертифікат – престижний для Чернігівського медичного онкоцентру?

– Сьогодні у всій Європі такі сертифікати мають тільки 72 центри. В Україні ми поки що перші. Завдяки сертифікату наш онкоцентр з’явиться на сайті ESGO, ми будемо поряд із такими потужними клініками, як Шаріте в Берлині, Упсала (Швеція), Гюстав Руссі та Марії Кюррі у Франції.

Скільки зараз працює хірургів в онкоцентрі?

– Зараз в онкоцентрі працює 90 лікарів, із них 30 хірургів.

–  Чи потребує онкоцентр купівлі нового обладнання?

– Звичайно, щороку у нас з’являється щось нове. До речі, нам привозили на апробацію апарат, який визначає сторожовий лімфовузол. За допомогою такого апарату ми визначаємо тільки вражену пухлиною тканину, яка накопичує контраст і яку потрібно видалити і  відправити на дослідження.

– Чи є вже результати від клінічних досліджень, які проводить онкоцентр?

– З раку яєчників результати дуже добрі. Той препарат, який досліджується, показав ефективність, і його вже випустили на ринок. Пацієнти, яких включено до клінічних досліджень, отримують дороговартісні інноваційні ліки за рахунок міжнародних виробників цих препаратів. Інколи такі ліки коштують декілька тисяч доларів.

– Чи збільшується зараз кількість онкохворих? 

– Коли розпочався карантин, ми помітили, що збільшилась частка пацієнтів із запущеними стадіями. На мою думку, це пов’язано з тим, що у період карантину були пацієнти, які не змогли вчасно звернутися до онкоцентру за допомогою.

– Який комплекс досліджень у рік повинна обов’язково проходити жінка для профілактики захворювань?

– Це залежить від віку. Якщо немає гінекологічних проблем, один раз на рік обов’язково потрібно здавати мазок на ракові клітини (ПАП-тест). Є цитологічне дослідження, але воно менш інформативне. Більш інформативною є рідинна цитологія, коли мазок кладуть у спеціальний розчин. Ефективність такого аналізу – 99,9%. Також обов’язково робити УЗД молочних залоз та щитовидної залози. 

– Які плани у Чернігівського медичного онкоцентру?

– Отримання сертифікату для того, щоби стати експертним тренінговим центром, який буде приймати закордонних лікарів для подальшого навчання. Якщо ми отримаємо такий сертифікат, інформація про наш центр буде розміщеною на спеціалізованих міжнародних сайтах і лікар із будь-якої країни Європи зможе звернутися до нашого онкоцентру та коштом ESGO пройти у нас стажування. Зараз ми активного готуємось до сертифікації.

А поки що чекаємо на закінчення карантину і маємо величезні плани для проведення різноманітних тренінгів для наших українських колег.

Інтерв’ю вела Поліна МОГІНСЬКА
Фото надане респондентом

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42