Бюджет компромісів

2021-03-04 16:38

В останню п’ятницю лютого, під «завісу» зими, із четвертої  спроби був прийнятий бюджет-2021 Чернігівської обласної громади. 

Головний фінансовий документ Чернігівщини народжувався в муках – обласна держадміністрація не занадто переймалася зведенням дебету з кредитом, а обласна рада не хотіла голосувати за незбалансований документ і брати на себе одноосібну відповідальність. Дві гілки влади – виконавча і законодавча – довго шукали шляхи до діалогу, але врешті змогли домовитись: коаліційна депутатська більшість проголосувала за бюджет – під слово очільниці ОДА Анни Коваленко, яка взяла на себе політичну відповідальність за виконання цього фінансового документу. 

Бюджет-2021, який вже встигли охрестити бюджетом проїдання і компромісів, має чималу діру в понад 370 млн грн, і поки не зовсім зрозуміло, яким чином її будуть закривати. 

В ухваленому документі, зі слів заступника голови обласної ради Дмитра Блауша, не вистачає грошей на зарплати бюджетникам. «Усі статті недоотримали, освіта, медицина, у нас зараз зарплат вистачає лише на 9 місяців», – зазначив Дмитро Блауш.

Олена Дмитренко, голова обласної ради:

– Бюджет складний, але працювати далі без бюджету область не може. Перед відкриттям пленарного засідання ми  понад годину спілкувалися з депутатами, вони ставили багато запитань. Ми прийняли складне для себе рішення, але вирішили за бюджет голосувати.

Сподіваємось на те, що будуть нормальні надходження, за рахунок цього перекриється частина заборгованості, а так будемо працювати спільно з облдержадміністрацією й шукатимемо можливості.

Обласна рада й обласна державна адміністрація почали дослухатися одне до одного – це дуже важливо. Якщо збережеться така тенденція, працюватимемо продуктивно.

Ще один момент, який викликав чимало запитань у депутатів, – розподіл дотації з держбюджету – 185 мільйонів гривень. Облдержадміністрація пропонувала розподілити кошти наступним чином: 10% – громадам, решту – до обласного бюджету. Після перемовин зійшлися на 75% до обласного бюджету, 20% – громадам, 5% – для обласного центру. 

Про це йшлося від початку, зазначила Олена Дмитренко, адже обласна рада не хотіла «ручного» розподілу коштів дотації.
Якщо ж говорити про цифри обласного бюджету, то їх оприлюднила на своїй ФБ-сторінці перша заступниця голови обласної ради Ніна Лемеш:

- загальний бюджет доходів і видатків з урахуванням міжбюджетних трансферів – 2,4 млрд грн;
- загальний фонд без урахування трансферів – 1,1 млрд. грн;
- міжбюджетні трансфери – 558,2 млн грн, що на 9,1 % менше, ніж у 2020 році. 

 Ніна Лемеш, перша заступниця голови обласної ради:

– Обласний бюджет 2021 року – особливо обмежений! Розподіл дотацій, цільових субвенцій, визначення об’єктів будівництва та перелік ремонтів і будівництва автомобільних доріг, визначення місць будівництва спортивних майданчиків, список громад, що отримають шкільні автобуси, робота з оптимізації мереж закладів, установ та підприємств...

Попереду багато кропіткої роботи!

На сесії розглянуто, окрім бюджету, ще кілька питань порядку денного. Зокрема, прийнято Програму охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області на 2021-2027 роки. На її виконання будуть спрямовані фінанси із державного, обласного, міських, селищних та сільських бюджетів, а також кошти підприємств, загальною сумою 814558,46 тис. грн.

Як зазначається в ухваленому документі, основною метою програми «є реалізація державної політики України в галузі охорони довкілля; забезпечення екологічної безпеки, захисту життя і здоров’я населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища; збереження біологічного та ландшафтного різноманіття і формування екологічної мережі; забезпечення екологічно збалансованого природокористування; підвищення рівня суспільної екологічної свідомості та досягнення гармонії взаємодії суспільства і природи».

Також депутати затвердили перелік видатків обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на 2021 рік, внесли зміни до Обласної цільової програми національно-патріотичного виховання на 2021-2025 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 26 січня 2021 року № 26-2/VІІI, та до рішення обласної ради від 26 січня 2021 року № 50 «Про утворення президії обласної ради».

Окрім того, на сесії було оголошено про створення в обласній раді депутатської фракції політичної партії «За майбутнє» (керівник – Сергій Сергієнко) та депутатської групи з гендерних питань із шести депутаток «Рівні можливості» (очільниця групи – Юлія Заїка). 

Втім, гендерне питання виявилося приправленим присмаком скандалу – депутатка від фракції «РІДНИЙ ДІМ» Вікторія Пекур заявила, що до згаданої групи її включили без погодження з нею і жодних документів вона не підписувала. Тож вона попросила сесію вважати її заяву – як запит на розгляд цієї справи до правоохоронних органів.

Алла ПРИМА
Фото Віктора КОШМАЛА

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13