Люте випробовування, або Як розрубали «гордіїв вузол»

2021-02-19 07:17

Чернігівщина довго просила Всевишнього, щоб дав воду в ріки, озера, ставки і криниці. Небо почуло палкі прохання. Щедро сипнуло снігом, щоб вистачило надовго. Закидало область і Стародубщину, звідки з брянських лісів довго питиме Десна. 

Під роздачу снігу потрапив і Чернігів. Першими на боротьбу з міськими снігами на дорогах, тротуарах, зупинках і переходах стали працівники комунального підприємства АТП-2528 Чернігівської міської ради.

Перше пришестя

Цієї зими воно почалося 28 січня. Снігове пришестя. Почався снігопад, якого чекали. До ранку 29-го він набрав сили. Випали перші 15 сантиметрів. До речі, за словами Чернігівського міського голови Владислава Атрошенка, кількість людей і техніки АТП-2528 розрахована на ефективне прибирання 5 сантиметрів снігу щодоби.

Однак комунальники легко справилися з цим снігом на маршрутах транспорту і тротуарах. До закінчення неділі, 31січня, сніг був прибраний із усіх автостоянок у центрі міста і з площ.

Друге пришестя

…снігу почалося пізно увечері понеділка, 8 лютого. Розпочався тривалий снігопад. Як біблійний потоп. Сніги йшли аж до вечора суботи 13-го. За 5 днів у Чернігові випало близько 60 сантиметрів снігу. Тривалі, але менші сніги випадали у місті на початку березня 2018-го року. Облік ведуть не лиши синоптики, а й відповідальні працівники АТП-2528.

Керівник підприємства Руслан Волок залучив до прибирання всі свої внутрішні резерви: техніку АТП-2528 та 50 працівників для розчищення зупинок громадського транспорту та переходів. А також приватну техніку. 

Снігова команда

Очолює «снігову команду», а заодно і цех прибирання підприємства ось уже 20 років Олександр Войтенко. Ще десяток років тому в його розпорядженні було максимум 6 одиниць старої техніки на чергуванні вночі на випадок снігопаду. Зараз у нього в розпорядженні 20 одиниць і можливість виставити до 30-ти та залучати 18 одиниць техніки у приватний сектор.

Він прирівнює зимове чергування до чергування пожежних. Бо снігопад приходить швидко і треба негайно боротися з ним, щоб на дорогах не утворювався накат. Нема часу чекати, поки все випаде.

Ще 7 років тому під час снігопаду стара техніка могла зупинитися одразу за воротами АТП. Доводилося затягувати назад і ремонтувати.

Ситуація кардинально змінилася з приходом нинішнього міського голови Владислава Атрошенка. Він змінив ставлення до комунальних служб і місто закупило нову техніку. Вона за кілька годин нічної роботи здатна забезпечувати прохідність доріг громадського транспорту в найлютіші снігопади. 

Приватний гордіїв вузол

До 2021 року на обслуговуванні АТП-2528 знаходилося 119 вулиць. Однак наприкінці року ліквідовані Деснянська і Новозаводська ради передали ще близько 432 вулиць і провулків приватного сектору.

Коли 10 лютого стало зрозуміло, що ці вулиці не вдається почистити навіть залученою спеціалізованою дорожньою технікою – грейдерами, АТП залучило до розчищення ще 18 одиниць потужної приватної тракторної техніки.

Рано-вранці у п’ятницю, 12 лютого, міський голова Владислав Атрошенко зібрав на підприємстві АТП-2528 усіх керівників комунальних підприємств і об’єднав зусилля. Того ж дня були «пробиті» для проїзду більшість вулиць приватного сектору. 

– Це для нашого підприємства вперше, щоб ми пройшли майже весь приватний сектор. Ми самі вчимося, вивчаємо деякі вулиці, яких навіть немає в навігаторах, – зазначив Руслан Волок. 

Розроблений відповідний план очищення, до якого входить 29 маршрутів по приватному сектору.

Щодоби –тисячі кубометрів

Уже з 13 лютого техніка щодоби вивозила 3,5 тисячі кубометрів снігу з центру міста, куди з’їжджається найбільше транспорту. А щоб прибрати сніг із усіх вулиць міста від бордюру до бордюру знадобиться, за словами Руслана Волока, близько 3 тижнів.

Але зима, ще не закінчилася. Одне можна сказати: додала досвіду комунальникам і навчила гнучко підстроюватися під витівки стихії.

Та пріоритет розчищення від снігу залишається тим же: шляхи до лікарень, поліклінік, садочків, закладів освіти та громадських місць.

Іван АДАМЕНКО
Фото надані автором

 

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13