Першими в Україні розробили Стандарти чернігівські ріелтори

2019-08-14 06:15

Стандарти діяльності фахівців ринку нерухомості Чернігова розробила ініціативна група, до складу якої увійшли керівники семи агенцій нерухомості. Робота над документом, що регламентує практично всі нюанси цієї діяльності – від кваліфікації фахівців до тонкощів оподаткування, тривала півтора року. Члени ініціативної групи презентували цей документ на загальній зустрічі спільноти фахівців з нерухомості. Готовність працювати за Стандартами висловили понад 70 директорів чернігівських агенцій. 

– У спільноті ріелторів час від часу виникали та виникають різні суперечливі моменти, – коментують цю подію члени ініціативної групи з розробки Стандартів. – Наші клієнти зазвичай не орієнтовані на одного фахівця, який надає послугу. На той самий об’єкт клієнти часто запрошують різних ріелторів. Тому трапляються некоректні ситуації. Тож ми всі домовилися, що варто розробити певні правила «дорожнього руху», які стосуються специфіки нашої роботи.  Півтора року ми плідно працювали, зустрічалися по кілька разів на місяць, обговорювали суперечливі моменти й урешті-решт запропонували документ, який назвали Стандартами. 

До ініціативної групи з розробки Стандартів увійшли Інна Різуха, Михайло Бранд, Олена Архипенко, Анжеліка та Геннадій Лискови, Ірина Кузміч, Лілія Боброва, Віталій Єфременко – представники громадських організацій, які об’єднують фахівців у сфері нерухомості: АСНУ, СФНУ та МЛС Чернігова. У цих організаціях розроблений та діє певний Етичний кодекс, і його норм мають дотримуватися всі члени. Підписання Стандартів накладає додаткові зобов’язання на директора, він бере на себе відповідальність донести до всіх працівників, які «правила руху» діють на ринку. Є розуміння, що керівники відповідальні за дії свого персоналу, за його навчання та кваліфікацію.

– Кожен, хто висловив бажання працювати за Стандартами й підписав цей документ, мав довести, що він працює легально та офіційно, – наголошує Інна Різуха. – Ми спонукаємо людей приєднуватися та працювати прозоро. Наша мета – прибрати тіньовий ринок. Такі люди не працюють на позитивну репутацію фахівця з нерухомості. Прагнете працювати чесно – легалізуйте свою діяльність і сплачуйте податки.

За словами Михайла Бранда, у Стандартах прописані основні терміни, права та обов’язки фахівця з нерухомості, регламентований менеджмент відносин з клієнтами (яку загальну інформацію має надавати фахівець клієнтові – усно, письмово чи за допомогою електронних засобів, інформація для покупця – яку послугу він має отримати, в який термін тощо). У документі прописані поради стосовно визначення ціни, опис власності, нюанси оподаткування, є перелік повного пакету документів тощо. Людина може прочитати і зрозуміти, чим їй буде корисний фахівець. 

– Також є інформація для власника, – продовжує Олена Архипенко. – Зокрема про те, що не варто укладати угоду із двома чи більше фахівцями. Угода з одним перекреслює угоду з іншим. Є розділ про те, що фахівець має представляти клієнта якісно, прозоро говорити про гроші. Фахівець повинен роз’яснити всі моменти, в тому числі про відповідальність сторін угоди. Є розділ про кваліфікацію й компетенцію фахівця. Про порядок розрахунків, менеджмент відносин з клієнтом. 

Стандарти вже підписав 71 директор агенцій нерухомості Чернігова. Вони утворили єдине професійне об’єднання фахівців у сфері нерухомості (до речі, перше в Україні!) й підтвердили готовність виконувати вимоги та правила, на підставі яких діятиме це об’єднання. А також нести відповідальність у разі порушення Стандартів. Члени ініціативної групи розробили й Порядок розгляду скарг. «Ідея така: вирішувати проблеми, не доводячи ситуацію до конфлікту. Це називається медіація, – пояснюють Геннадій та Анжеліка Лискови. – Відтепер члени ріелторської спільноти, а також їхні клієнти за потреби можуть звертатися до створеної арбітражної комісії (медіаційного комітету)  – органу, що розглядає суперечки серед учасників ринку нерухомості. Його рішення обов’язкове до виконання всіма сторонами. На своїх загальних зборах чернігівські ріелтори таємним голосуванням обрали членів цього комітету (загалом 9 арбітрів – 7 постійних і 2 запасних)». 

На думку Ірини Кузміч, це величезний прорив у цій сфері! Всі, хто вже підписав Стандарти, – справжні молодці. Наразі професійне об’єднання ріелторів у Чернігові ставить за мету висвітлювати публічно діяльність фахівців, готових працювати відкрито й відповідально. Це допоможе популяризувати високу якість ріелторської послуги й підвищувати довіру клієнтів до професії фахівця у сфері нерухомості. А також сприятиме зростанню рівня ділової етики. 

– Наші цілі накладають зобов’язання, що виходять далеко за межі професійних інтересів. Ідеться вже про соціальну відповідальність бізнесу, – підсумовують члени ініціативної групи Віталій Єфременко та Лілія Боброва. – Для споживачів ця інформація важлива тим, що тепер кожен може поцікавитися, чи підписав ріелтор ці Стандарти (інформація є на нашій сторінці у ФБ, на сайтах СФНУ та АСНУ). І ми рекомендуємо обов’язково це зробити! Крім того – розробляємо й запроваджуємо відповідний знак якості – «Я працюю за Стандартами». Кожна агенція, де працюють за Стандартами, матиме такий знак. Поширюватимемо цю інформацію у ЗМІ. Це важливий крок до цивілізованого регулювання цього ринку. Пишаємося, що ми зробили його першими в Україні!

Підготувала Вікторія КУДІНА

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13