Чернігівська область досі без бюджету – єдина в Україні

2021-02-18 07:18

12 лютого відбулося третє пленарне засідання сесії Чернігівської обласної ради, на якому зареєструвалося 37 депутатів із чотирьох партій – представників більшості: «РІДНИЙ ДІМ», Радикальна партія, «Слуга народу» та ОПЗЖ. Депутати з меншості вчергове продовжили бойкотувати сесію.

Порядок денний передбачав розгляд близько півсотні важливих для забезпечення життєдіяльності Чернігівщини рішень – окрім бюджетного, голосування за яке вирішено було відкласти.

Затвердження головного фінансового документу Чернігівщини відбудеться після того, як обласна держадміністрація його доопрацює – такої згоди народні обранці дійшли під час наради депутатських фракцій, яку провели після прийняття всіх інших рішень. 

Наприкінці першого пленарного засідання третьої сесії голова Чернігівської обласної ради Олена Дмитренко зазначила, що депутати взяли перерву в роботі сесії, щоб обговорити з обласною державною адміністрацією наболілі моменти, які виникли в ході обговорення проєкту обласного бюджету Чернігівської області на 2021 рік на засіданнях постійних комісій та президії обласної ради. 

Вона зазначила, що на сьогодні не отримано відповіді на питання: за рахунок чого буде перекрито дефіцит бюджету? Не надано обласній раді й роз’яснень, яким чином розподілятиметься додаткова дотація в розрізі територіальних громад. А це надзвичайно важливо. Не почули обласні обранці також відповідей стосовно всіх інших ключових фінансових питань. Та найголовнішою із проблем, все-таки, залишається незбалансованість бюджету. І перерва між першим та наступним пленарними засіданнями третьої сесії, за словами спікера, триватиме доти, доки всі озвучені проблемні питання не будуть вирішені...

Свою думку щодо проєкту бюджету-2021, запропонованого обласною держадміністрацією, висловив і Владислав Атрошенко, Чернігівський міський голова і лідер партії «РІДНИЙ ДІМ», яка має найбільшу фракцію в облраді. Він зазначив, що фракція принципово відстоює інтереси всіх громад області та послідовно вимагає від ОДА – спочатку розпорядження про розподіл додаткової субвенції на підтримку освіти й  медицини в області, а потім голосування за бюджет.

Адже з бюджетом все зрозуміло, крім одного – як будуть розподілені ці 185 млн грн дотації. Депутати від більшості вимагають справедливого підходу до розподілу між громадами. Обладміністрація – мовчить. Приїдуть депутати, а виборці запитають: «А за що ви там голосували»? Невідомо.

Треба поважати вибір громад та поважати депутатів, яких обирали люди. Закінчилася ера диктату обладміністрації , потрібно наводити аргументи, переконувати, правити документи, реагуючи на зауваження депутатів, а не тупати ногами. Треба йти на діалог. Саме в цьому принципова позиція Владислава Атрошенка, яку він неодноразово висловлював публічно.

Олена ДМИТРЕНКО, голова Чернігівської обласної ради: 

— Протягом досить довгого часу ми обговорюємо проєкт бюджету, надавали свої пропозиції, своє бачення. Дефіцит бюджету досить великий — понад 300 мільйонів гривень. Ми хотіли, щоби нам все ж таки пояснили, звідки будемо вишуковувати кошти для того, аби цей дефіцит бюджету хоч якимось чином перекрити. Але не отримали зрозумілого пояснення. Ми не отримали пояснення щодо державної дотації в обсязі десь 185 мільйонів, яка буде спрямована лише на освіту й медицину. Тобто за рахунок неї можна покривати заробітну платню працівників у навчальних закладах, енергоносії в лікарнях. Нині з усіх високих трибун лунає тезис стосовно того, що реформа децентралізації – одна з найбільш вдалих реформ в Україні. Я цілком поділяю цю думку. Якщо ми справді доведемо її до кінця, то це буде одна з кращих реформ. Але коли ми говоримо про цю реформу, то, можливо, державна дотація має розділятися так, щоб учасники процесу, органи місцевого самоврядування, мали на це вплив. Ми дуже просимо Чернігівську облдержадміністрацію уникнути «ручного» розподілу. Ми хочемо, щоб усе було прозоро. Це наше право, ми маємо знати, за що ми голосуємо. 

Сьогодні на комісіях, президії дуже серйозно порушували питання дотацій. Депутати зараз повернуться до себе в громади, і їм треба пояснити людям, яку підтримку вони матимуть від держави. Відповіді на це питання на сьогоднішній день ми надати не можемо. Тому в сесії оголошена перерва. Але, на мою думку, найближчим часом ми вирішимо всі питання і сесія продовжиться. Доки бюджет не приймуть, область працюватиме за 1/12 минулорічного бюджету. 

Ігор ЖЕЛДАК, депутат обласної ради від політичної партії «РІДНИЙ ДІМ»:

— По бюджету питань багато. Наша команда фахова, тому ми бачимо всі деталі, недоліки, які там є. Час і обставини нас піджимають. Ми єдина область, яка сьогодні не має бюджету. А це фактично все життя області. Але разом із тим ми відстоюватимемо свою думку, що потрібно детально розібратися. Аби це був не бюджет «проїдання», а бюджет розвитку. Це наша принципова позиція. 

Борис ПЕТРЕНКО, депутат обласної ради від політичної партії «Опозиційна платформа — За життя»: 

— Кожен депутат є членом певної комісії, яка переймається проблемами тієї чи іншої галузі: освітою, культурою, медициною. І кожен депутат у своїй галузі визначився. Так, є проблеми, але є й резерви. Тобто депутат тоді бере на себе зобов’язання, якщо голосує за прийняття того чи іншого питання, в тому числі й прийняття бюджету. Можна за нього проголосувати, але вже завтра треба почати працювати над пошуком резервів. Мені складно говорити за всіх 37 депутатів, котрі були присутні сьогодні на сесії, але особисто я був готовий голосувати. Поки ми не прийняли бюджет, наша область працюватиме на 1/12 минулорічного бюджету. Але кінцевий термін розгляду і прийняття бюджету — це лютий. Можливо, наступного тижня будуть узгоджені позиції і ми приймемо остаточне рішення. Сесія не завершилася, просто оголошено перерву через необхідність додаткових консультацій.

Дмитро ПАХОМОВ, депутат Чернігівської обласної ради від партії «Слуга народу»: 

— Особисто у мене до бюджету виникає дуже багато запитань. Через погодні умови я дещо запізнився, тому що у Прилуках практично всю ніч ішов дощ, потім було мінус 5 градусів і всі автівки покрилися льодом. 

У Прилуках не чистять вулиці від снігу? На превеликий жаль, ні. Чистять не так добре, як у Чернігові. 

Сьогодні на сесії я хотів зробити запит, але, поспілкувавшись зі своїми юристами,  вирішив, що позову до суду буде достатньо. У Прилуках сесія міської ради відбулася  без кворуму, і на ній приймалося дуже багато надзвичайно важливих рішень. Тому зараз через суд депутати будуть скасовувати сесію та рішення, які прийняли. 

Що потрібно зробити, щоб сесії у Прилуках проходили цивільно і без скандалів? Для цього міському голові насамперед потрібно сісти з депутатами за стіл переговорів. 
 
Михайло ІЛЬНИЦЬКИЙ, депутат обласної ради від політичної партії «РІДНИЙ ДІМ»:

— Станом на цю хвилину поки що не готовий голосувати за бюджет, бо, як уже було сказано головою Чернігівської обласної ради, там є понад 300 мільйонів дефіциту. І приймати такий бюджет, не розуміючи, звідки потім покриватиметься ця недостача коштів, напевно, буде неправильно. Але зараз іще будуть консультації, тож, можливо, щось зміниться. Раптом знайдуться якісь додаткові доходи чи будуть зменшені видатки. Щодо ситуації з освітленням у Чернігівській області, то станом на сьогоднішній день усе більш менш нормально. Великих зауважень нема. Якщо почнеться вітер, ситуація може погіршитися, але сніг великої шкоди не робить. На сайті «Чернігівобленерго» можна промоніторити ситуацію і побачити, скільки споживачів нині без електроенергії. 

Наталія ОCІКОВСЬКА, депутатка Чернігівської обласної ради від Радикальної партії Олега Ляшка:

— На жаль, по бюджету виникає дуже багато запитань. Ми досить чимало часу приділили для його розгляду на комісіях, і нашою фракцією наразі ще не прийнято рішення, і ми не знаємо, як далі виглядатиме наша робота, якщо приймемо такий бюджет. Зараз перед нами стоїть безліч гострих питань, які потрібно вирішувати: це медицина, освіта й, звісно, величезний дефіцит бюджету.

Перерва в сесії оголошена на невизначений термін. Про дату проведення другого пленарного засідання повідомлять додатково.

Із сесійного засідання — Валентина НАУМЕНКО, Поліна МОГІНСЬКА та Алла ПРИМА

Фото з сайту Чернігівської обласної ради та з Інтернету

Інші новини:


Данівська школа – один із центрів соціального життя

Такий школі, як у Данівці, можуть позаздрити і більші населенні пункти. Велика двоповерхова будівля, доглянута заквітчана територія, всередині – чистота і порядок.

2021-09-19 07:21