Як отримати, обміняти та відновити водійське посвідчення

2021-02-10 09:33

Про це розмова із Сергієм Лук’янчуком, очільником регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Чернігівській області.

Сергій Лук’янчук – кадровий військовий, закінчив Санкт-Петербурзьке вище загальновійськове командне училище. Народився на Житомирщині, а з Чернігівщиною познайомився, розпочавши службу в навчальному центрі «Десна».

Коли Радянський Союз затріщав по швах, а в армії прокотилася хвиля скорочень, у 1993 році прийшов до органів Державтоінспекції – у м. Києві. Відтоді не змінює цій структурі, пройшовши всі службові сходинки. Очолював столичне ДАІ, потім – МРЕВ, працював начальником ДАІ Харкова. Тобто, коли в липні минулого року розпочав роботу в Чернігівському регіональному сервісному центрі, вже чітко уявляв його функціонал і напрямки роботи.

— Сергію Володимировичу, так чим же, власне, займається сервісний центр?

— У Чернігівській області діє чотири територіальних сервісних центри:  у Чернігові, Ніжині, Мені, Прилуках, і головний офіс – регіональний сервісний центр у Чернігові. Також ще є мобільний сервісний центр – це обладнаний спеціальною технікою та мобільним інтернетом мікроавтобус, офіс на колесах. Функції всі центри мають однакові: видача та обмін посвідчень водія, реєстрація та перереєстрація транспортних засобів, видача та зберігання номерних знаків. Із графіком виїзду мобільного сервісного центру по Чернігівській області можна ознайомитися на нашому сайті.

До речі, віднедавна ми видаємо ще й довідку про відсутність судимості. Вона безкоштовна й отримати її можна незалежно від місця реєстрації людини.

— Одна з функцій сервісного центру – видача посвідчення водія. Чи є віковий ценз на його отримання?

— У 16 років можна отримати посвідчення категорії А – мотоцикли, з 18 років – автотранспорт. Граничний вік не обмежений. Так, минулого року своє перше посвідчення водія категорії А – мотоцикли, отримав чернігівець 1943 року народження.
Звичайно, для того, щоб стати повноправним учасником дорожнього руху спочатку необхідно пройти навчання в акредитованій автошколі з відповідними категоріями навчання (легкові, вантажні автомобілі, мотоцикли, мопеди, інші транспортні засоби). У Чернігівський області наразі налічується близько 60 таких спеціалізованих навчальних закладів.

— А потім іспити в сервісному центрі з обов’язковою відеофіксацією...

— Так. Віднедавна діють нові правила складання іспитів для отримання водійських прав – обов’язкова відеофіксація. Якщо раніше на відео фіксували складання лише теоретичної частини, то тепер обов’язковою стала відеофіксація практичного іспиту. Першою здають теорію, тобто правила дорожнього руху. На іспит відводиться 20 хвилин. Із 20 запитань допускається не більше двох помилок. Якщо теорія успішно здана, на черзі практичний іспит. Він поділяється на два етапи: на майданчику (автодромі) – не менше 10 хвилин, та в умовах дорожнього руху – не менше 20 хвилин. На практичному іспиті можна допустити не більше трьох помилок.

Теорію, до речі, можна перездавати не раніше, ніж через 5 днів після першого іспиту, та до успішного результату. Вартість кожного теоретичного іспиту – 13 гривень.

Із практикою складніше. Тут на перездачу відводиться лише три спроби. Якщо всі вони провалилися, потрібне повторне проходження практичного курсу в автошколі.

У разі успішних іспитів, людина отримує основний документ на право керування транспортним засобом – посвідчення водія. Воно видається, як правило, одразу після здачі теоретичної та практичної частин, а вартість бланку посвідчення складає 219 грн.

— Які документи потрібні для отримання водійського посвідчення?

— Це свідоцтво про закінчення автошколи (за наявності), паспорт, копія ідентифікаційного коду та медична довідка (форма 083/о).

— Своє перше посвідчення водій нині отримує на два роки, потім його необхідно змінювати. Які умови для цього необхідні?

— За період дії першого посвідчення водій може мати не більше двох адміністративних порушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Дисципліновані водії через два роки звертаються до територіальних сервісних центрів та обмінюють своє посвідчення на інше, котре має термін дії 30 років. Якщо порушень більше, треба знову складати теоретичний та практичний іспити. Водії, яких позбавили правом керування , наприклад, через керування у стані алкогольного сп’яніння, мають знову пройти навчання в автошколі, скласти повторно іспити і тільки після цього вони отримують посвідчення водія. І знову на два роки.

За умови, якщо людина захоче відкрити іншу категорію у період дії свого першого посвідчення, то обмін посвідчення відбудеться відповідно до першої дати терміну дії.

Перше посвідчення можна обміняти на наступний день по завершенню терміну дії. Якщо посвідчення не використовувалось перші два роки, його теж можна обміняти.

— Які ще є підстави для обміну посвідчення водія?

— Людина змінила свої персональні дані. Від січня 2021 року Верховна Рада дозволила змінювати не лише прізвище, ім’я, а ще і по батькові. Якщо посвідчення втрачене, викрадене або пошкоджене, відкриття інших категорій.

За 2020 рік нашими сервісними центрами було обміняно 9998 посвідчень водія, в тому числі з відкриттям категорії.

— Чи звертаються за отриманням міжнародного посвідчення водія?

— Так, але небагато. Оскільки водійське посвідчення, видане в Україні, максимально наближене до міжнародних стандартів, то спеціально змінювати його на міжнародне практично нема потреби. Хіба що цього вимагають правила країни перебування. 
За минулий рік ТСЦ області видали міжнародні посвідчення водія лише 52 особам.

— Чи можна обміняти водійське посвідчення онлайн?

— Можна. Для цього на сайті сервісного центру треба авторизуватися в особистому електронному кабінеті водія, заповнити форму, прикріпити сканкопії необхідних документів, оплатити послуги особистою банківською картою, перевірити надходження на свою електронну пошту квитанції про сплату за послугу. Заявка обробляється протягом кількох днів. Коли посвідчення буде готове, надходить повідомлення. Отримати посвідчення можна в обраному сервісному центрі. Вартість послуги – 219 грн.

Зазначу, що це лише одна із великого переліку послуг, котрі також надаються онлайн. Зі всіма ними можна ознайомитися на нашому сайті — chn.hsc.gov.ua.

— Я вам дуже вдячна за змістовну розмову. Сьогодні вона стосувалася основного документу водія – посвідчення. Втім, є ще багато тем, які будуть цікаві нашим читачам. Тож сподіваюся на наступні зустрічі на сторінках нашого видання.

Спілкувалася Алла ПРИМА
Фото надане респондентом 

Мовою цифр:

— за 2020 рік теоретичний іспит у сервісних центрах Чернігівської області складали 11839 людей, із першої спроби склали 6453;
— практичних іспитів було проведено 14430, із першої спроби склали 10802 людини;
— всього за минулий рік сервісні центри в Чернігівській області видали 17590 посвідчень водія;
— ряди учасників дорожнього руху поповнили 6393 новачка;
— за минулий рік із загальної кількості учасників іспитів було 45% жінок.
 

 

Інші новини:


Красивий бізнес, який не здався, першим відкрився після активної фази бойових дій, навчає своїх та надихає жінок Чернігова

П’ять років тому відкрився відомий чернігівський магазин жіночого одягу, взуття та аксесуарів "KriStal" (проспект Перемоги, 119А). За цей час його вподобало багато чернігівок (і не тільки!). І ось воно, свято першого ювілею. На ньому побували давні й нові друзі, прихильниці магазину, бізнес-пані й панянки, котрі постійно приходять сюди за стильними речами, привітним та професійним обслуговуванням, консультаціями й обов’язково – за гарним настроєм.

2022-08-16 08:55