Нерухомість і співпраця з агентствами

2019-08-13 05:54

Ми нечасто звертаємо на це увагу, та якщо замислитися, то пригадаємо, що практично кожен із нас рано чи пізно зіштовхується з різного роду юридичними питаннями. Наприклад, коли займаємося оформленням документації, яка стосується власності, рухомого чи нерухомого майна тощо.

Для того, щоби наші читачі мали необхідний мінімум знань у таких ситуаціях, ми звернулися за порадами до досвідченого чернігівського юриста Андрія Жидкого. Наразі до вашої уваги перші рекомендації з нагальних для багатьох наших читачів питань. Подібне публікуватимемо і в наступних номерах, аби люди змогли зорієнтуватися в юридичних питаннях у незнайомій для них ситуації. 

Також чекаємо і на ваші запитання.

Першу добірку ми почнемо з  порад, які стосуються  купівлі та продажу нерухомого майна і взаємодії з різного роду агентствами. Для цього ми попросили Андрія Жидкого розповісти, з чим найчастіше стикаються чернігівці й на що слід звертати увагу в першу чергу.

– Так уже у нас склалося, що нерухомість – це прибутковий бізнес, тому є багато тих,хто хоче на ньому заробляти. Серед них є професійні рієлтори, що справді порадять, як краще все зробити, зокрема впорядкувати документацію, зорієнтують у цінах на ринку, шукатимуть для вас покупця (або навпаки, потрібне вам майно). Тобто відпрацьовуватимуть свій заробіток. А є такі, кому найголовніше – взяти з вас гроші, а по факту ви (або ваш покупець) зробите все самі. Наведу приклад: була ситуація, коли люди поставили ціну на житло вище за ринкову, агентство, до якого вони звернулися, про це нічого не сказало, жодних порад не було. Відповідно ця квартира дуже довго не могла продатися. Та й загалом посередники нею особливо не займалися – певно, знали, що ціну завищено. Однак недарма є вислів «на кожен товар є свій покупець». Так і тут. Людина звернулася до хазяїв напряму. А ті відповіли, що працюють з агентством, підписали так званий «ексклюзивний договір», тому покупцеві слід звернутися до посередників. Відповідно продавець потім за це заплатить (середня ціна 500-1000$ за продаж квартири. – Ред.). Так от запитання: а за що платить клієнт такого агентства?

– А яку юридичну силу мають такі «ексклюзивні договори» з агентствами нерухомості? («Ексклюзивний договір» – так зазвичай називають угоду між АН та продавцем нерухомого майна, де прописано, що клієнт дає згоду, щоби продажем цього самого майна займалося тільки це агентство й за ці послуги буде відповідна комісія).

– Практично жодної. Зазвичай тому, що вони юридично неправильно оформлені. Це просто папірець, на який клієнт може не зважати в таких ситуаціях, як описано вище. У моїй практиці до мене звернулися за подібною порадою люди, котрим таким «договором» нав’язали взагалі нереальні умови: договір підписали на рік, і там було вказано, що навіть по закінченні терміну дії цієї угоди, якщо нерухомість продавця протягом трьох місяців продається, то агентство має отримати комісійні, оскільки продаж міг відбутися завдяки рекламній кампанії, яку нібито проводило агентство протягом терміну співробітництва. На практиці ж покупець самотужки знайшов продавців житла, коли вони по завершенні строку  дії «ексклюзивного договору» зайнялися продажем свого майна. (До речі, майже завжди в цих договорах власникам забороняється займатися пошуком покупців на своє майно). 

Звісно, такі вимоги не мають під собою правової  бази, та й загалом подібні «договори» взагалі не мають юридичної сили.  Ніхто не може вимагати з вас гроші за те, що ви зробили самотужки.

– Однак якщо людина не може або не хоче самостійно займатися продажем чи купівлею нерухомості, що робити, як знайти нормальне агентство, яке справді працюватиме?

– У такому випадку шукайте досвідчене агентство, що зарекомендувало себе на ринку та має хороші відгуки. Не таке, де за оголошенням щомісяця набирають нових «рієлторів», а таке, де працівники досвідчені. Тоді агент не зачитуватиме вам із затертого листочка список необхідних документів, коли завітаєте до нього. Хто давно працює, пам’ятає такі речі, розпитає вас детально і про документи, і про сам об’єкт. Також нормальний рієлтор, коли подивиться, то прямо вам скаже, наприклад, що ціна завищена (коли ми говоримо про продаж). Тобто орієнтуватиметься на вашу мету – продати. Якщо ми говоримо про купівлю, то тут, наприклад, називатиме реальні строки, необхідні для збору всіх документів та вирішення можливих питань.

– А як діяти, коли виникають суперечливі ситуації? І чи можливо взагалі самостійно займатися купівлею-продажем?

– Так, можливо. Для цього потрібно трохи часу та розібратися з документами й тим, як має тривати процес, що за чим оформлювати. Для того, аби з’ясувати юридичні питання, можна звернутися до юриста з досвідом у цій сфері. Такі консультації з роз’ясненням усього процесу й можливих підводних каменів обійдуться значно дешевше, ніж послуги рієлторів (уп’ятеро чи навіть удесятеро дешевше). Хоча самим продажем усе ж доведеться займатися самостійно. 

У наступному номері чекайте на продовження, де йтиметься про такі речі, як завдаток, коли слід звернутися до нотаріуса. А також про ситуації, що реально можуть виникати в ході продажу чи купівлі майна.  
 

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13