«У спорті треба віддаватися на всі 100% до останньої миті»

2021-02-05 16:27

30 січня 33-річний біатлоніст збірної України Артем Прима здобув «золото» в гонці переслідування на чемпіонаті Європи-2021 у польському місті Душники-Здруй. Наразі Артем перебуває у місті Поклюка, що в Словенії, де 10-21 лютого відбудеться чемпіонат світу з біатлону-2021. 

Ця траса зазвичай є другою за рахунком в останніх сезонах Кубка світу. На чемпіонаті світу будуть усі типи гонок, включаючи сингл-мікст, індивідуальні гонки, спринт, гонку-переслідування, мас-старт, естафети, супермікст і змішані естафети. Загалом у Поклюці відбудеться 12 гонок.

– Артеме, ви разом із вашим братом Романом професійно займаєтесь біатлоном. Чому ви обрали саме цей вид спорту?

– Брат старший за мене на 6 років, і він перший почав займатися біатлоном. Як нерідко буває у молодших братів, я брав із нього приклад, з дитинства спостерігав, як брат тренується, і мене так само захопив цей вид спорту. 

Також моя родина товаришувала з родиною Оксани Хвостенко і в мене були реальні приклади для наслідування. 

– Як давно займаєтеся біатлоном?

– Приблизно з 2000 року. Я тренувався на лижній базі і моїм першим тренером була Світлана Леонідівна Ворчак, а вже потім її чоловік, який був тренером молодіжної команди, Олександр Васильович Ворчак. 

– Пам’ятаєте своє перше змагання? Наскільки сильним було ваше хвилювання?

– Першим було обласне змагання в Чернігові, зараз уже важко пригадати подробиці.

– А ваше найважче змагання за всю кар’єру?

– Я двічі брав участь в Олімпійських іграх, але зауважу, що в спорті немає легких стартів. У будь-яких змаганнях потрібна праця, завзятість – і завдяки наполегливості ти можеш досягти результату. Потрібно віддаватися на всі сто відсотків до останньої миті. 

– Скільки часу на день, тиждень ви присвячуєте спорту? Чи є у вас вихідні?

– Спорт – це моє життя, і я більше часу проживаю в команді, ніж дома з сім’єю. Так, я з жовтня на зборах і не був удома вже чотири місяці, а повернуся не раніше ніж через два місяці. Ми тренуємося щодня. Якщо тренувальний цикл три дні по три тренування плюс зарядка, тоді може бути один день відпочинку. Якщо це сім днів тренувального циклу, тоді три дні тренувальних, пів дня відпочинку і так далі. 

Це залежить від програми та від того, до якого старту ми готуємося. 

– Вас ніколи не хотіли «переманити» до команди іншої країни?

– Раніше були такі пропозиції, але на початкових стадіях, і я на це не звертав особливої уваги. Я виступаю за свою країну і хочу досягти високого результату в Україні. 

– Вам цікавіше індивідуальна гонка чи командна?

– Будь-яка командна медаль, я вважаю, дорожча та цінніша в першу чергу і для спортсмена, і для команди, і для всієї країни. В командній гонці дають за будь-яке місце чотири медалі, тому що у команді беруть участь чотири людини. 

– Що найважливіше в досягненні результату: воля до перемоги, важкі тренування, досвід тренера або екіпірування?

– В будь-якому виді спорту головними є вищезазначені критерії в цілому. Також дуже важливими є цілеспрямованість, характер та сила духу. Виходить чи не виходить, ти заплющуєш очі та попри всі негаразди працюєш над собою і надалі. Потрібно наполегливо тренуватися, починаючи з найпершого тренування. 

– Чи є у вас як у професійного спортсмена особлива дієта?

– Коли брати світові команди з Норвегії, Франції, Італії, то там, напевно, є професійні дієтологи та кухарі. У нас такого немає, дівчата більше слідкують за своїм харчуванням і намагаються не споживати зайвих калорій. Що стосується чоловіків, ми самі розуміємо: після тренування чи гонки краще з’їсти банан або макарони – швидкі вуглеводи. Перед стартами, звісно, краще не споживати м’ясо, бо воно надто довго перетравлюється і спортсмен не буде в гарній спортивній формі. Ми за багато років у спорті самі це розуміємо і не обмежуємо себе в харчуванні, але в розумний спосіб. 

– Чи є у вас спонсори, які допомагають із придбанням екіпірування? 

– Ми виступаємо та їздимо на збори за державний рахунок. Федерація біатлону постійно виділяє кошти та допомагає біатлоністам. Біатлон – не такий вид спорту, як футбол чи теніс, гольф, де є відомі спонсори. Щодо екіпірування, у мене лижі бренду Rossignol, цей бренд після 2011 року підписав зі мною контракт – після того, як я на чемпіонаті Європи виграв індивідуальну гонку. Дещо з екіпірування допомагає придбати Федерація, але в основному спортсмени для себе купують самостійно.

– Артеме, ви закінчили Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченка за спеціальністю «викладач фізичного виховання», також тренуєтеся у клубі ЗСУ. Хто ви більше: спортсмен, військовий чи викладач?

– У мене факультет спортивно-масової роботи та туризму, це більше не викладацька діяльність, а тренерська. Я багато років займаюся спортом і вже багато чого розумію в ньому. Також ми виступаємо за Збройні сили України і маємо певні обов’язки, які виконуємо в повному обсязі. Скажімо так: коли потрібно – я військовий, коли є потреба – можу бути викладачем і тренером, а весь вільний час я спортсмен. 

– Чи є у вас учні в спорті? Нікого ще не тренуєте?

– Ні, я вважаю, що учню треба присвячувати більшість часу. Зараз на першому плані в мене спорт, у якому я намагаюсь досягти максимуму. Тренерство – це важка праця, яка забирає багато часу, і не всі це розуміють. Коли постійні збори та тренування, залишається мало часу на особисте життя та родину. 

– Розкажіть, чи була важкою гонка переслідування в Польщі, де ви стали переможцем?

– У спринті я був шостим, і в мене було 32 секунди відставання від лідера. На стрільбі хтось стріляв краще, хтось показав дещо гірші результати, але потім поступово до останнього рубежу прийшли три спортсмени, які лідирували. Я наздоганяв Михала Крчмаржа й акумулював усі сили, щоби перемогти. 

– Яка у вас ціль у спортивній кар’єрі?

– Ціль більшості професійних спортсменів – вибороти медаль на Олімпійських іграх. Вище за це немає в спорті нічого. 

– Артеме, як ви відпочиваєте у свій вільний час та чим захоплюєтеся?

– На зборах я маю вільний час між тренуваннями, але його небагато. Для розуміння, після сніданку зранку є хвилин 40 до першого тренування. Після першого тренування обід, а наступне тренування вже о 16:00. З 14:00 до 16:00 є трохи вільного часу і можна поспати та відпочити. З 16:00 до 18:00 друге тренування, потім після вечері близько 20:00 є також вільний час для спілкування з рідними та друзями, можна подивитися кіно, новини або почитати книгу. І так триває весь день. 

– А коли ви приїжджаєте до Чернігова, де любите проводити час?

– Я дуже люблю наше місто! Особливо останнім часом Чернігів став дуже охайним та красивим завдяки нашому мерові. Щоразу, коли я приїжджаю додому, помічаю перетворення у кращий бік – відремонтовані дороги, облаштовані парки, сквери, Золотий пляж. Я помітив, що багато людей почали для себе займатися спортом, з’явилися спортивні майданчики, на яких тренуються люди різного віку. З родиною ми любимо гуляти парками, ходити в кіно, кататися на картингах, велосипедах та роликах. 

– Ви багато подорожуєте і куштували різноманітні страви, а яка кухня ваша улюблена?

– Я обожнюю налисники з сиром, люблю традиційні українські страви. В кожній країні є багато цікавих та смачних делікатесів, але я виріс в Україні і надаю перевагу нашій традиційній кухні. В Польщі, звідки ми днями повернулися, нас дуже смачно годували, і ми з командою наче на три дні приїхали до рідного дому.

– Яке ваше життєве кредо?

– Я люблю чесність і також живу за цим правилом. Якщо ти пообіцяв щось, то повинен це зробити, незважаючи ні на що. Я вважаю, людям потрібно говорити правду, якою би вона не була.
 
Тож побажаємо Артему нових перемог та вболіваймо за наших спортсменів!

Спілкувалася Поліна МОГІНСЬКА
Фото надані респондентом

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21