Чернігівський ліцей № 15 — ровесник суверенної України

2021-02-01 09:02

Тридцять років минає від дня заснування першого на Чернігівщині ліцею № 15. Це мить за мірками історії, але для історії нової України — це суттєвий відрізок часу. Сьогодні про ліцей говорять скрізь і багато. Він був створений у той час, коли суспільством була чітко усвідомлена потреба у вихованні інтелектуальної еліти держави, розвитку талантів і здібностей найбільш обдарованої частини шкільної молоді як майбутніх творців нових технологій та здобувачів нових знань. 

За роки своєї діяльності цей навчальний заклад пройшов яскравий і творчий шлях, насичений цікавими подіями. З його стін вийшло багато хлопців та дівчат, які в подальшому стали видатними людьми. Кожен десятий ліцеїст закінчив цей навчальний заклад із медаллю. І серед майже 5000 випускників ліцею — студенти престижних вишів України, різних країн Європи і світу, за-служені діячі науки й техніки, військові ООС та миротворчих місій ООН, відомі фізики та математики, лікарі та вчителі, керівники підприємств та установ, науковці, державні службовці, депутати всіх рівнів, спортсмени та артисти. Випускник ліцею Дмитро Блауш, заступник голови Чернігівської обласної ради, золота медалістка, випускниця ліцею Вікторія Спартц (Кульгейко) — перша українка, що стала конгресменом США.

А ще ліцей — лауреат Всеукраїнського конкурсу «100 кращих товарів України» в номінації «Освітні послуги», лауреат Міжнародного відкритого рейтингу популярності та якості «Золота фортуна», лауреат Всеукраїнського конкурсу «100 кращих шкіл України» у номінації «Школа успіху», переможець інших численних проєктів, акцій та змагань. 

Тут формують інтелектуальну еліту 

Важливо, що тут не лише дають знання, а й учать застосовувати їх у повсякденному житті. А ще вчать учнів критично мислити і не боятися висловлювати власну думку. І знають, як захопити сучасних дітей у навчальний процес. Учителі ліцею — професіонали своєї справи, тому й формат їхніх уроків завжди творчий, цікавий та креативний. Ліцей славиться своїм згуртованим і талановитим колективом. За роки, що минули з часу відкриття, ліцей став цікавою цілісною педагогічною системою розвитку обдарованості здобувачів освіти. Причому такою системою, яка постійно нарощує свій потенціал до науково-практичної діяльності, виховуючи кожного ліцеїста як творчу інтелігентну особистість. 

Із самого початку всі намагання вчителів Рожика С.В., Богдана В.В., Харченко А.Г., Мерзлякової В.М., Ушакової Т.А., Плотнікової Г.В., Богомаз О.С., Анищенко Л.М., Качаровської О.В., Іванової Л.Г., Руденок В.В., Бибика О.В., Федоренко Н.В., Бовди І.П., Черкашина В.П., Пекура С.С., Ткаченко В.П. були спрямовані на розробку цілісної освітянської програми і стратегій, що дозволяли активно розвивати творчий потенціал кожного учня. Зараз це вчителі-методисти, старші вчителі, заслужені вчителі, а поряд із ними працює талановита молодь. Понад 30 років цей навчальний заклад очолювала Олена Жовтопляс, заслужений учитель України, відмінник освіти України, чиє ім’я занесене у Книгу педагогічної слави України. 

Наталія ФЕДОРЕНКО, вчитель-методист: 

— Як ровесники суверенності України, ми впродовж 30 років переконуємося у правильності вибору напрямку, яким іде наш навчальний заклад. І коли почалася Нова українська школа для нас стало важливим продовжити свої напрацювання. Адже завдяки отриманим у ліцеї знанням нашим випускникам значно легше складати ЗНО і вступати до університетів. Вони стовідсотково стають студентами кращих вишів. Секрет успіху в тому, що як би складно нам не було, але наш навчальний заклад завжди працював у першу зміну. І це дало можливість широко працювати після уроків, запрошуючи до навчального закладу по 10-12 викладачів різних вишів: професорів, кандидатів наук. Своє плече підставив Національний університет «Чернігівська політехніка», Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка, Національний університет «Києво-Могилянська академія», Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». На базі ліцею протягом багатьох років відбуваються заключні етапи всеукраїнських олімпіад. Проводиться велика допрофільна робота з учнями. І вже до 8-9 класів ми бачимо, в якому напрямку розвивати кожну дитину. Звісно, що за багато років існування ліцею змінився педагогічний колектив, але закладені традиції навчального закладу зберігаються роками, — говорить Наталія Володимирівна. 

Світлана Ведь, керівник методичного об’єднання вчителів математики також розповіла, що 30-річне дослідження проблем розвитку творчої обдарованості переконало, що включення ліцеїстів, за підтримки відомих вузів України і таких науковців як доктора математичних наук Лося В.М., кандидатів наук Потоцької О.О., Янченко В.О., Мехеда Д.Б., Мехед О.Б., Наровлянського О.І., Руновської Л.А., Матвійчука С.Г., у дослідження актуальних наукових проблем значно підвищили інтерес старшокласників до творчої діяльності, розвивали їхню увагу, інтуїцію, оригінальність мислення і виступають таким же основним компонентом цілісного освітнього процесу, як навчальна і виховна робота. Координує напрям фахової, науково методичної та дослідницької роботи методичних об’єднань ліцею, учнівського шкільного наукового товариства «Країна знаку «Сігма», секцій МАН, творчих об’єднань, психологічних тренінгів, гуртків і студій науково-методичної ради. 

Бути ліцеїстом — престижно і почесно 

Учні ліцею отримують якісну освіту та щороку стають переможцями й призерами міських, обласних, всеукраїнських олімпіад, конкурсів-захисту учнівських робіт Малої академії наук України. Так, наприклад одинадцятикласниця Валерія Рогоза стала членом збірної команди України міжнародної учнівської олімпіади з фізики, яка відбулася в Ізраїлі, в місті Тель-Авіві. Про результати наукових досліджень талановитих ліцеїстів говорять такі роботи як «Характер та якість харчування старшокласників» (Рибка В.), «Сучасний стан та особливості озеленення парків — пам’яток садово-паркового мистецтва Чернігівської області і напрямки їх оптимізації» (Дробишева К.), «Рак молочної залози і спадковість» (Борисенко М.) та інші складні актуальні теми.

На базі ліцею щорічно проводяться Всеукраїнські учнівські олімпіади, конкурси, змагання, вебінари, впроваджуються такі сучасні інноваційні проєкти, як «Демократична школа», «Обдарована дитина», «Музейні уроки». Тож не дивно, що впродовж перших двох років студентського життя випускникам ліцею знайома навчальна програма вишу. 

Антоніна ХАРЧЕНКО, в.о. директора Чернігівського ліцею №15, яка має 20-річний досвід роботи заступника директора ліцею №15:

— Наші діти починають займатися науковою діяльністю з 9 класу. У нас є предмет «Курс за вибором», і учні з профільних класів за спеціальним розкладом вивчають такі спецкурси, як біохімія, прикладна математика, фізика. Під керівництвом професорів і кандидатів наук учні самостійно досліджують дуже складні актуальні теми і потім беруть участь у наукових конференціях на рівні зі студентами. Вони готують науково-дослідницькі роботи для Малої академії наук України. Проводять наукові досліди на базі лабораторії Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка. А по закінченню ліцею продовжують свої наукові роботи вже в стінах університетів. Деякі наші учні отримували президентську стипендію. Нині за наукову роботу і досягнення в олімпіадах п’ятеро ліцеїстів отримують Стипендію міського голови. Вивчення спецкурсів безкоштовне. Діти дуже цінують отримані знання, їм подобається вчитися. Тому ми хочемо зберегти все, що напрацьовували протягом багатьох років. Коли до ліцею прийшли працювати професори, це змінило дух навчального закладу, змінило педагогічний колектив. Але разом із тим важливою залишається підтримка обдарованої молоді їхніми батьками. І з року в рік навесні до Дня науки в Україні ми проводимо свято «Ліцейський олімп», на яке запрошуємо вчителів, батьків, науковців, визначаємо кращих учнів і відзначаємо їх медалями «Гордість ліцею», дипломами та грамотами різного рівня. Крім того, ліцей завжди мав дуже гарну матеріально-технічну базу. В 1991 році в ліцеї вже були комп’ютери. І тоді при ліцеї з нашими дітьми також працювало по кілька науковців престижних вишів. І чимало наших випускників пов’язали своє життя з викладацькою діяльністю. Так, наша випускниця Марина Руновська стала кандидатом наук, доцентом Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Вона знає три іноземні мови, і постійно бере участь у різних міжнародних конференціях, — каже Антоніна Геннадіївна. 

Валентина МЕРЗЛЯКОВА, вчитель математики, вчитель-методист: 

— Наш ліцей різнопрофільний, і всі мої випускники здобули абсолютно різні професії. Вони стали вчителями, викладачами, інженерами, програмістами, лікарями. Працюють і в Україні, і за кордоном. Світлана Невмириченко викладає економіку в одному з вишів Нью-Йорку, Федір Бородавко займається науковою роботою в Чехії, Вікторія Попова викладає фізику в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, Вікторія Кульгейко (нині Спартц) стала конгресменкою США, Валерія Рогоза поїхала навчатися у США. І всім своїм дітям ми не просто даємо знання, а вчимо їх учитися, працювати над науковими роботами. І потім їм легко здобувати обраний фах. 

«Випускники ліцею вирізняються якісною підготовкою та вихованістю»

Напередодні свого 30-річчя ліцей звітується перед усіма, хто тоді на зламі української історії довірив педагогам, ученим бути першими у пошуках шляхів формування майбутньої еліти нашої держави, у підготовці шкільної молоді до науково-технічної діяльності, у вихованні її справжніми патріотами рідної держави. Постійну увагу і підтримку заклад освіти отримує від Чернігівського міського голови Владислава Атрошенка, обласного та міського управлінь освіти, що дало можливість створити сучасну матеріальну базу з інтерактивними та мультимедійними дошками, комп’ютерами, сучасними гарно оснащеними кабінетами. Таким чином, ліцей — перша сходинка в підготовці майбутніх дослідників і науковців. 

Своїми спогадами і думками поділилися випускники навчального закладу. 

Валерій ЛОСЬ, професор кафедри прикладної математики Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», доктор фізико-математичних наук, голова журі обласного етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики. Випускник першого випуску Чернігівського ліцею № 15: 

— Ліцей став для мене основою в житті. Він дав мені основну частину фундаментальних знань, навчив принципам людяності та ввічливості. Завдяки організаторським здібностям колективу ліцею з дня заснування закладу ми вже на початку 90-их були забезпечені на той час сучасними комп’ютерами АВМ. Один із перших комп’ютерних класів був саме в нашому ліцеї. В той час як у наших вищих навчальних закладах їх ще не було. І нині матеріально-технічне оснащення ліцею на найвищому рівні. Тут є сучасна комп’ютерна база, проектори, мультимедійні дошки, ноутбуки, гарна медіатека, у кожному кабінеті початкової школи та старших класах — провідний Інтернет. Якщо говорити про наукову складову, то в 90-ті роки ще не дуже була розвинена співпраця шкіл та університетів. І наш ліцей на чолі з Оленою Іванівною вперше запросив професорів провідних чернігівських вишів викладати у нас спецкурси. І згодом, будучи студентом ІІІ курсу, я сам готував учнів ліцею до олімпіад із математики.

Відтоді наша співпраця не припиняється. Вже більше 20 років я працюю зі студентами різних університетів. І випускники п’ятнадцятого ліцею завжди вирізнялися якісною математичною підготовкою та вихованістю. Це завжди чесні, виховані, талановиті діти. І багато хто з них їде навчатися або працювати за кордон, — розповідає Валерій Миколайович. 

Спілкуючись із педагогічним колективом ліцею, стає зрозуміло, що в умовах дистанційного навчання вчителі скучили за своїми учнями і живим спілкуванням із ними. Вони все підготували для своїх ліцеїстів і з нетерпінням чекали на їхнє повернення за парти, щоб навчати дітей очно, даючи путівку в життя. 

Підготувала Валентина ОЛЕКСАНДРОВА
Фото надані ліцеєм №15

 

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21