Британці збентежені. І це лише верхівка айсберга

2021-01-29 11:36

Сім разів відмір, один раз відріж — це ми знаємо ще з дитячих казок. Але в деяких країнах про це іноді забувають і роблять «дурниці». Власне, таке сталося на історичному референдумі у Британії 24 червня 2016 року. В той день перемогли прибічники виходу країни з Євросоюзу. За таке рішення проголосували 52% громадян, проти — 48%.

Доречно нагадати, що Британія була членом ЄС 43 роки. При цьому членство в Європейському Союзі було спірним питанням для Сполученого Королівства ще з моменту приєднання країни до тодішньої Європейської економічної спільноти. І повної інтеграції не відбувалося до 2016 року. Як приклад, була залишена своя валюта і відмова від зони євро.

Однією з передумов «Брекзиту» (це слово, що використовується як скорочена назва процесу виходу Британії із ЄС. Воно складається із двох частин: Британія і вихід) була названа незгода та панічне побоювання населення Великої Британії щодо політики біженців у ЄC. Зауважу, що величезний вплив на результат референдуму зробив Кремль. Тільки на пропаганду виходу Британії з ЄС було витрачено більше трьох мільярдів фунтів. Адже Московія завжди була зацікавлена в тому, щоб усі європейські союзи розпадалися.

Наведу лише кілька прикладів ще з часів СРСР. Перший — вихід Франції з НАТО. Вдалося зробити. Але — ненадовго. Другий — та ж Британія. Були витрачені шалені кошти на підтримку страйкуючих шахтарів, але новий Прем’єр-міністр Маргарет Тетчер кардинально виправила ситуацію. За що її власне й стали називати «залізною леді».

Але повернемося до сьогодення.

Втрачає бізнес

Британський бізнес шокований торговельними перепонами та бюрократією після виходу Великобританії з ЄС. Експерти прогнозують, що наслідки «Брекзиту» будуть відчутні ще впродовж багатьох років. Наприкінці минулого року очільник британської податкової служби, виступаючи перед парламентом, повідомив, що очікує додаткового навантаження на британську економіку через вихід із ЄС на рівні близько семи мільярдів фунтів на рік. Приблизно стільки ж становив внесок країни до спільної скарбниці ЄС, коли вона була його членом.

Так чи інакше, але вихід країни з митного союзу з ЄС означає, що потрібно заповнювати митні декларації, а також документи щодо походження продуктів, ветеринарні довідки, сертифікати відповідності стандартам тощо. Бізнесові спілки називають це адміністративним жахом. Експерти називають те, що почалося з 1 січня, — найбільшою зміною у торговельних відносинах між країнами-сусідками за один день. За їхніми словами, британський уряд, із одного боку, не вказав бізнесу на проблеми, що на них чекають. З іншого боку, самі компанії не розуміли, що членство Великобританії з ЄС було основою вільної торгівлі з континентом. Дехто з бізнесових копаній вже зараз припиняє експорт, хтось зробить це пізніше — через підвищення витрат та адміністративне навантаження. Деякі наслідки «Брекзиту» можна буде побачити лише пізніше — протягом наступних п’яти-десяти років. Експерти очікують, що автовиробники залишать Великобританію, коли виробництво там стане неприбутковим.
Незадоволені й пересічні британці

І це зрозуміло. Відтепер, перед тим як кудись їхати, їм потрібно дуже уважно вивчати, що можна туди везти і в якій кількості. Певні продукти харчування, як-то м’ясо, фрукти, овочі, рибу тощо британцям більше не дозволено завозити в ЄС. І доводиться на кордонах викидати гарні та смачні бутерброди. Або виливати зайві літри напоїв.

Страждає і внутрішній ринок. Кількість порожніх полиць у торговельних мережах значно зросла — на них бракує салату, цвітної капусти, апельсинів тощо. Перелічувати все те, що не вирощують у Британії можна надто довго. А це ж були вже звичні для людей продукти. Навіть, якщо й були якісь запаси — вони ж невдовзі закінчаться. І всі «заморські» продуктові товари стануть до того ж і значно дорожчими.

Власне теж саме буде і з промисловими товарами (одяг, взуття, побутова техніка тощо)

Онлайн-торгівля тепер також може стати невигідною. Від необхідності сплати мита ніхто ж не врятує. Наслідки зміни податкових правил (зокрема, щодо податку на додану вартість) та появи інших перепон стануть відчутні лише найближчими тижнями.
Бізнес вимагає нових переговорів із ЄС. Хоча б про спрощений контроль на кордонах. Утім, суттєві зміни в нещодавно підписаній торговельній угоді (1200 сторінок тексту) між Великобританією та ЄС, перемовини щодо якої тривали місяцями, — нереалістичні.

Спитаєте, чому нам потрібне це знати? Все доволі просто! «Професійність» нинішньої влади ми відчуваємо щоденно на власній шкірі. Скоро наші «слуги народу» повиходять із відпустки й обіцяють знову закидати нас своїми пропозиціями та ініціативами. Передивився деякі з них. Якщо вони будуть прийняті, а для монобільшості це — раз плюнути — то ситуація з підвищенням тарифів буде виглядати квіточками.

Дитячі казки — вікова мудрість українського народу. Їх не тільки потрібно читати, а й розуміти, що цією казкою хотіли сказати. Адже кожне непродумане рішення часто-густо несе за собою суттєві та негативні наслідки.

Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21