Байден: залишити слід в історії?

2021-01-29 10:28

20 січня, опівдні за вашингтонським часом, так само як і 4 роки тому, Сполучені Штати отримали нового президента – 46-го. Ним став Джо Байден. Зауважу, що найбільшим політичним досягненням до цього у нього була посада віцепрезидента. За американськими мірками — то посада не впливова. Це чиновник, який виконує спеціальні доручення президента у сфері зовнішньої політики. Ось і все пояснення, чому політик такого поважного віку вирішив балотуватися на найвищу посаду Сполучених Штатів. Тим більше, що на другий термін він, швидше за все, не піде.

Інавгурація

Цьогорічну церемонію інавгурації — важко назвати «традиційною». Уперше з 1869 року та вдруге за всю історію США попередній президент, Трамп,  відмовився бути на ній присутнім. Через це довелося продумувати нестандартні кроки — наприклад, те, як новий президент отримає «ядерну валізу».

Нагадаємо, Трамп досі не визнав свою поразку на виборах, і так само вважає чимало його прибічників. 6 січня це призвело до штурму Капітолію. Тому нинішня церемонія відбулася на тлі безпрецедентних заходів безпеки. На інавгурацію не запросили іноземних лідерів — держави представляли їхні посли у Вашингтоні. Від України навіть посла не було — тільки колишній представник України в Радбезі ООН Володимир Єльченко.

Однією із сучасних традицій Дня інавгурації президентів, які залишають посаду, є написання своїм наступникам листа з найкращими побажаннями та порадами. Зазвичай листа залишають на столі «Резолют», щоби новий президент прочитав його, коли вперше зайде до Овального кабінету. Трамп залишив записку для свого наступника, але її зміст поки невідомий. 
Колишня сенаторка від штату Каліфорнія Камала Гарріс склала присягу віцепрезидента США. Їй — 56 років.

Поп-зірка Леді Гага виконала державний гімн США в супроводі військового оркестру. Співачка, яка проводила агітацію за Джо Байдена під час виборів, заявила, що має «велику честь» бути обраною для церемонії.

Джо Байден у своїй інавгураційній промові закликав припинити «грубу війну» між Демократичною і Республіканською партіями, а також закликав американців до єдності — оскільки країна переживає «історичний момент кризи і проблем».

Церемонія присяги президента Байдена завершилася. Після «інавгураційного параду», який був віртуальним, без звичної присутності військових частин, президент одразу ж відбув до Білого дому. «Немає часу, щоби витрачати його просто так. Є час на вирішення кризи, з якою ми стикаємось, – сказав новий президент. – Ось чому сьогодні я прямую до Овального кабінету, аби отримати право працювати, надаючи сміливі дії та негайне полегшення для американських сімей».

Дональд Трамп і його дружина остаточно залишили Білий дім, полетівши до Флориди незадовго до інавгурації. У літак Трамп забрав деякі свої речі, а також «червоний чемоданчик», коди для відкриття якого було відключено опівночі й активовано запасний. Зауважу, що через різноманітні «вибрики» Трамп може стати особою, якій було двічі оголошено імпічмент. Остаточне рішення в лютому винесе Сенат. Якщо це станеться, Дональд Трамп вже ніколи не зможе висувати свою кандидатуру на посаду президента.

Коли президент — не популіст чи шоумен

Президент США Джо Байден підписав 15 виконавчих указів та дві директиви, значна частина яких скасовує політику його попередника. Серед іншого, наказав зупинити будівництво стіни Трампа на американсько-мексиканському кордоні; зупинив заборону на в’їзд до США представників країн, де здебільшого проживають мусульмани; заявив про намір повернутися до Паризької кліматичної угоди та Всесвітньої організації охорони здоров’я. Байден також підписав антикоронавірусну ініціативу, яка запроваджує вимогу носіння масок у федеральних установах, і розпорядився створити посаду координатора з питань протидії COVID-19.

Крім того, ввів мораторій на виселення за борги як мінімум до 31 березня 2021 року і продовжив до 30 вересня паузу у виплаті студентських боргів. «Деякі виконавчі заходи, які я вже підписав, допоможуть змінити хід кризи COVID. Крім того, ми збираємося боротися зі зміною клімату так, як ми до цих пір не робили, сприяти расовій рівності та підтримати інші спільноти, яким приділяли недостатньо уваги», – прокоментував Байден.

Буквально за день після цього Джо Байден підписав два укази, направлені на пом’якшення наслідків пандемії для жителів США.
Перший передбачає заходи екстреної допомоги сім’ям, що працюють, постраждалим у результаті кризи. В межах цього указу Мінсільгосп США має розглянути можливість надання продовольчої допомоги родинам із низьким рівнем доходу. Кількість нужденних американців оцінюється в 29 млн осіб. Мінфін повинен зосередитися на наданні фінансової допомоги 8 мільйонам американців, які досі її не отримали. Для 2 мільйонів ветеранів заморозять федеральні збори з переплати боргами.

Другий — збільшує мінімальний розмір оплати праці федеральних службовців і підрядників. Він повинен бути $ 15 за годину. Їм також мають надаватися оплачувані екстрені відпустки.

Адміністрація Джо Байдена пропонує Конгресу прийняти екстрену програму стимулювання американської економіки та надання допомоги населенню в обсязі $1,9 трлн. У межах цієї ініціативи уряд випише кожному дорослому американцеві банківський чек на $2000.

І наостанок. Скажу лише дві речі. Перша — дуже заздрю американцям, що вони мають СПРАВЖНЬОГО президента!

Друга — українська дипломатія повинна якнайшвидше налагодити гарні стосунки з новою адміністрацією. Яка, враховуючи обізнаність в українському питанні багатьох політиків, у тому числі особисто Байдена, зосередиться на конкретних питаннях. Це, в першу чергу, боротьба з корупцією, оскільки пора вже від слів переходити до справ. І в другу — реформа судової системи.

Стосовно ж візитів перших осіб держав один до одного — нашому керманичу очікувати цього, як на мене, взагалі не варто. Для США він особисто — токсична персона. А Україна як отримувала, так і отримуватиме допомогу від країни № 1.

Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13