У Чернігові запропонували адресну програму заміни перерослих дерев вздовж вулиць

2021-01-26 09:05

306 траурних стрічок написом «На жаль, ми вже не побачимось» та іншими подібними почепили ековолонтери на дерева на семи центральних вулицях Чернігова. Стрічки символізують траур за деревами, які можуть знести під час ремонту тротуарів, пояснює метафору ековолонтер Михайло Марухно.

Деревам, які планують видалити, від 30 до 60 років. Натомість планують висадити 790 молодих. 

Актуальна проблема для світу

Людство давно вже б’є в набат щодо озонових дір в атмосфері нашої планети й, як наслідок, глобального потепління. Що, до речі, вже не один рік відчуваємо на власній шкурі й ми також. ООН давно вже прийняла відпо-відні рішення (Кіотський протокол) й створило Екологічний фонд. З якого щорічно виділяються кошти, у тому числі — на озеленення. Ми не отримуємо гроші через те, що свого часу уряд Юлії Тимошенко витратив три мілья-рди доларів не за призначенням і довіру в цьому питанні й досі не відновлено. 

Зауважу, що зусилля людства дали позитивний результат — поточного року вперше вчені зафіксували, що найбільша озонова діра над Антарктидою закрилась. Якщо справи й надалі підуть таким чином — усі озонові діри до 2040-го щезнуть. 

До речі, Україна все-таки бере участь у процесі озеленення — на рівні місцевого самоврядування. Українська столиця, наприклад, увійшла до рейтингу найбільш зелених міст світу, посівши соте місце. Згі-дно з підрахунками, в Києві є 44% зелених насаджень, з яких 40% — дерева, а решта — трава. Крім того, є 8% водного середовища. Згідно з дослідженням, на одну людину в Києві припадає 82,3 кв. метра зелених насаджень.

Всього було проаналізовано 155 міст світу. Перше місце посіло американський місто Шарлотт — там 68% зелених насаджень, з яких 55% — дерева.

А де ж Чернігів? 

На жаль, ми й досі пасемо задніх. На справжнє озеленення міста коштів виділяється небагато. Тому й досі маємо лише 7% зелених насаджень. Хоча, згідно з нормою чинного законодавства, їх повинно бути 21%. 

Плани зі знесення понад трьох сотень дерев озвучив на нараді в міськраді керівник комунального підприємства «Зеленбуд» Артем Стах. З його слів, під час виконання ремонту вулиць коренева система існуючих дерев зазнає значних ушкоджень. Тому їх краще одразу видалити. Втім, це ще не остаточне рішення.

«Ми плануємо ще збиратись для обговорення цього питання на підприємстві й створимо дорадчу раду разом із екологами міста. Це буде десь у першій декаді лютого. Сподіваюся на конструктивний діалог. Треба за будь-яких обставин зберегти доросле, здорове дерево. Якщо дерево хворе і воно в незадовільному стані чи аварійне, його треба прибирати. Замість нього висаджувати вздовж вулиці красиві молоді дерева», – сказав Артем Стах.

Але інформація про наміри знесення дерев неабияк збурила чернігівських еко-активістів, які й провели показову акцію: пов’язування траурних стрічок на деревах. Адже 306 дерев, власне кажучи, — це цілий парк! Хоча, ні-де правди діти, більшість із них дійсно майже мертва через варварське обрізання, що відбулося кілька років тому. Це каштани по вулиці Хлібопекарській, каштани по вулиці Шевченка – від площі до вулиці Пушкіна. Але за іншими адресами ростуть здорові хороші дерева — каштани і липи. Їм близько 50 років. У Чернігові майже всі посадки післявоєнні — спочатку саджали тополі, а потім уже десь у 70-х роках висаджували каштани. Тобто їхній вік цілком прийнятний і стан задовільний. 

На превеликий жаль, такий резонанс часто виникає через відсутність комунікації влади та громади міста. Бо про подібні наміри чиновників ми з вами дізнаємося випадково або постфактум. А якби була завчасна комунікація, то реакція еко-активістів певно була б зовсім іншою.

Висадити замість цих дерев 790 нових — гарно! Тому особисто маю надію, що небайдужість екоактивістів, професіоналізм чиновників й залучення депутатського корпусу до вирішення проблеми зрушить нарешті ситуацію в бік позитиву. Тим більше, що мер міста Владислав Атрошенко давно вже очікує на чітку й зрозумілу стратегію озеленення Чернігова на найближчі роки.

Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

 

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21