Валерій та Олександр Зуби: лікарська справа — це вже сімейна традиція

2021-01-25 10:21

Лікарі-гінекологи, без перебільшення, вважаються елітою медицини, а онкогінекологи з-поміж них заслуговують на особливу повагу. Одними з провідних фахівців у цій справі в нашій області є батько й син Валерій та Олександр ЗУБИ.

Валерій Зуб — лікар-онкогінеколог, кандидат медичних наук, заслужений лікар України, народний депутат України, голова підкомітету з питань профілактики та боротьби з онкологічними захворюваннями. Олександр — батькова гордість. Він, не вагаючись, пішов у медицину та продовжив династію лікарів. Тепер Олександр працює онкогінекологом, в.о. завідувача гінекологічного відділення Чернігівського медичного центру сучасної онкології. Як і батько, любить медицину, постійно вдосконалює свої знання та вчиться чомусь новому. Під час спільних операцій вони врятували не одне людське життя. І разом із тим, як самі жартують, «змагаються» між собою кількістю отриманих сертифікатів, відвіданих конференцій (у тому числі й закордонних) та практичним досвідом.

— Валерію Олексійовичу, чому обрали професію лікаря-гінеколога?

— Я з дитинства мріяв бути лікарем. А гінекологом став за долею випадку. Медінститут закінчив з дипломом з відзнакою. І як один із кращих студентів міг з-поміж перших обрати для себе місце роботи за розподілом. У поданих списках було видно, яких фахівців і скільки саме не вистачає в тій чи іншій області. У мене був дуже високий бал, тож я міг обрати для себе будь-яке місце роботи. І коли побачив, що в Чернігівській області потрібен лише один гінеколог і в мене є можливість туди поїхати, вирішив скористатися такою можливістю.

— Олександре, а ви рівнялися на тата чи обирали свій професійний шлях за покликанням?

— А я з дитинства хотів бути лікарем, як мій тато. Я, можна сказати, зростав у нього на роботі. Батько часто брав мене до себе в лікарню. Деякі медсестри й досі пам’ятають, як я, маленький хлопчик, сидів в ординаторській і чекав на свого тата. Ми навіть закінчували один виш — Українську медичну стоматологічну академію в Полтаві.

— Валерію Олексійовичу, депутатська діяльність вплинула на вашу роботу як медичного практика?

— Безумовно, вплинула. Депутатська діяльність забирає багато сил та часу. Нині я займаюся організацією роботи і вирішенням різних питань усієї онкологічної служби України. Працюю над Проєктом «Національна програма боротьби з раком». Але при цьому намагаюся не залишати практичну роботу, щоб не втрачати своїх хірургічних навиків. Щосуботи я приїжджаю до Чернігова та оперую або консультую хворих. Іноді можу приїхати і в неділю, аби зробити обхід післяопераційних хворих.

— Олександре, у вас як очільника гінекологічного відділення теж кожен день розписаний по годинах. Чи знаходите час, щоби зустрітися з батьком за кавою і в спокійній обстановці поспілкуватися про щось особисте, а не тільки про роботу?

— Таке буває, але найчастіше ми зустрічаємося по суботах на роботі. І в основному в операційній. Кожен із нас зайнятий своїми справами, у кожного дуже багато роботи, нагальних питань. Але я в будь-яку хвилину можу звернутися до тата за порадою і знаю, що він мені допоможе. Можу проконсультуватися з ним про робочі моменти, раджуся в різних життєвих питаннях. Навіть балотувалися разом від однієї політичної партії.

— Чернігівський медичний центр сучасної онкології є головним осередком боротьби проти ракових захворювань у нашій області. Зокрема, ваше гінекологічне відділення постійно розвивається та оснащується новим медичним обладнанням. Тут запроваджуються клінічні дослідження, успішно робляться лапороскопічні операції. Керувати таким відділенням і поважно, й відповідально водночас.

Олександр Зуб:

— Так і є. Медицина не стоїть на місті. І ми, не відстаючи, крокуємо в ногу з часом. Нині маємо кілька активних досліджень, що дає змогу пацієнткам із раком яєчників і матки безкоштовно лікуватися та обстежуватися. Не залишилися поза увагою дослідження, що дають можливість пацієнтам із пухлинами нирок, шлунку, стравоходу та легень лікуватися надсучасними препаратами. Проведення клінічних випробувань — найкоротший шлях до інноваційних ліків. В Україні проводиться понад 500 клінічних досліджень, і дуже добре, що ми теж беремо в цьому участь. Уже кілька років поспіль серйозно займаємося операціями за допомогою лапараскопічного апарату. І тепер можемо прооперувати майже всю як онкологічну, так і доброякісну патологію. До речі, в цьому напрямку ми навіть проводимо навчальні курси для лікарів із України та з-за кордону. В нашому центрі є всі методи обстеження. І є рекомендації МОЗ, де розписано, які обстеження повинна пройти жінка в тому чи іншому віці, аби зробити профілактику раку. А ще нам привезуть лапароскопічну стійку найновішого покоління, яка буде у нас на апробації.

Валерій Зуб:

— Я пишаюся Олександром. Пишаюся тим, що син наслідує мене і продовжує роботу, яку я колись почав. Він багато чого досяг і, зокрема, дуже добре робить лапароскопічні операції. Свого часу я це тільки розпочинав, а він повністю опанував лапароскопію, нову апаратуру. І його заслуга в тому, що він постійно навчається, відвідує різні семінари, їздить на конференції. Багато часу приділяє клінічним дослідженням. Це те, що я мріяв зробити для нашого закладу, коли був керівником. Нині Олександр втілює мої мрії в реальність, і я дуже пишаюся ним. Він молодець.

— Олександре, сьогодні ви розробляєте медичне експрес-обстеження Сheck-up. Розкажіть про нього.

— Це сучасний метод перевірки вашого здоров’я, який включає в себе лабораторні аналізи, функціональну діагностику та консультації спеціалістів. Кожному віку відповідають різні обстеження, які треба пройти, щоб не пропустити онкологію. Пацієнт самостійно оплачує ці обстеження, й адміністратор допомагає йому пройти їх без черг. Така практика властива різним країнам світу. Близько пів року тому наше відділення надрукувало флаєри, котрі ми роздаємо нашим онкохворим, де вказано, які обстеження і як часто їм треба проходити, де можна це зробити. Ми акцентуємо увагу на профілактиці захворювання. Адже це завжди дешевше і менш травматично для пацієнта. А для лікарів проводимо навчальні курси з вагінальної хірургії, лапароскопії, спілкування з пацієнтами та з англійської мови. Цю роботу плануємо продовжувати й надалі.

— Валерію Олексійовичу, а як ви відпочиваєте у вільний від роботи час? Маєте з Олександром якесь спільне хобі?

— Я із задоволенням катаюся на лижах, а Олександр — на сноуборді. Разом ходимо на настільний теніс.

— Які подарунки даруєте один одному?

Олександр Зуб:

— Переважно, це книги. Тато зазвичай дарує мені медичну літературу, а я йому — художню. Або можу отримати від нього в подарунок медичні інструменти.

— Чи багато у вас спільних рис у характері?

Олександр Зуб:

 — Мені подобається в татові його цілеспрямованість, відповідальність, сумлінність. Усе, за що б він не брався, доводить до кінця. Рішучий у досягненні своєї мети. Подобається його небайдужість, адже в будь-який час він може прийти на допомогу. Я вдячний йому за підтримку і віру в мене. Він стимулює мене досягати більшого. До карантину за рік я відвідував до 15 медичних конференцій, у тому числі й міжнародних. У медицині без цього неможна. Потрібно постійно розвиватися. Конференції дозволяють пройти стажування в закордонних клініках. Тому я часто відвідую семінари в Чехії, Польщі, Франції, Німеччині, навіть був у Китаї. Тиждень стажувався у Шанхайському центральному онкологічному центрі. Протягом місяця — в головному онкологічному центрі Франції.

Валерій Зуб:

— Олександру було навіть важче, ніж мені. На початку пацієнтки дуже скептично ставилися до того, що я перенаправляв їх до Сашка. Навіть візуально вони бачили перед собою зовсім юного лікаря, та ще й, як у нас люблять казати, «тато пристроїв», але всі, хто йому довірився і пройшов лікування, залишилися задоволеними. Мені щодня дзвонять мої колишні пацієнтки зі словами вдячності за такого сина! Найкраща похвала, це коли учень перевершив свого вчителя. Тепер із упевненістю можна говорити, що Олександр Зуб — найкращий лапароскопіст Чернігівщини.

— Ваші життєве кредо.

Валерій Зуб:

— Завжди досягати поставленої мети.

Олександр Зуб:

— Фахово та сумлінно виконувати свою роботу. Працювати так, аби було всім добре — і пацієнтам, і персоналу. Постійно розвиватися та дізнаватися щось нове.

Спілкувалася Валентина Олександрова
Фото Мар’яни ХАРДІ

Інші новини:


Квіти, обійми і овації

Так зустрічали в Бахмачі чемпіона світу з греко-римської боротьби Імеда Худжадзе

2021-07-30 08:42